At Sütü Hakkında Bilgi

2

At Sütü (Kısrak Sütü) Nedir?

At sütü, çok bilinmese de son zamanlarda duyulan kısraklardan ( dişi at)  bir süt çeşididir. İngilizce’de horse milk veya mare milk olarak da adlandırılır. At sütünü inek sütünden ayıran nokta bileşiminin farklı olması ve sütün sindirimini zorlaştıran kazein isimli proteini daha az içermesi sayılabilir. Ancak kısrak sütü  inek sütüne oranla daha fazla laktoz içermektedir. Laktoz intoleransı olan kişilerin

Geleneksel olarak özellikle Orta Asya kültüründe at sütünün ayrı bir önemi vardır. At sütünden yapılan kımız isimli hafif alkollü içeceğin bu kültürdeki önemi büyüktür.

At Sütünün Faydaları Nelerdir?

At sütü, inek sütüne oranla vitamin ve mineral açısından daha zengindir. İçerisinde A vitamini, B grubunu vitaminleri, C vitamini ve E vitamini içerir. Ayrıca potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyumun da içerir. At sütü inek sütüne oranla daha az kalori içerir. 100 gram inek sütü 65 kalori iken 100 gram at sütü sadece 44 kaloridir.

At sütünün yüz yıllardır bilinen en iyi etkisi, egzama problemlerine karşı iyi gelmesidir. Kemiklerin korunması ve vücuttaki iltihaplanmanın azaltılmasında da rol oynadığı iddia edilmiştir.

Geleneksel olarak kısrak sütü, egzama, sedef hastalığı, rozasea veya diğer tahriş nedeniyle ortaya çıkan iltihaplanmalara karşı uygulanmıştır. Kısrak sütü ile aloevera ya da hindistancevizi yağı karıştırılma şeklinde uygulamalar vardır.

At sütünün faydaları arasında bağırsak florasını dengeleyebilen ve kabızlık, şişme ve hazımsızlık semptomlarını azaltabilen bazı antikorlar yönünden zengin bir bileşime sahiptir.

İçerdiği potasyum nedeniyle de kalp sağlığı için faydalı etkileri sayılabilir.

Yapılan araştırmalarda, kısrak sütünün karaciğer üzerinde uyarıcı etkiye sahip olduğu keşfedilmiştir. Vücut direncini arttırdığı için astım ve bronşit gibi sorunlar içinde faydalı olabilir. Ayrıca, vücudun kendini onarma sürecinde bünyeyi destekleyici etkisi vardır.

Bütün bu sayılanların yanında at sütü daha az protein içermektedir. Yüz gram inek sütünde 3,7 gram protein varken 100 gram kısrak sütü içinde 0.8 gram protein bulunmaktadır. Ancak süt şekeri bakımından at sütü daha zengindir.

Kısrak sütü, içinde bulunan antibakteriyel bileşikler nedeniyle inek sütüne oranla saklanma süresi daha fazladır.

Son zamanlarda içeriğinde at sütü bulunan şampuan ve kremler  de piyasaya çıkmıştır.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Eşek Sütünün Faydaları

2 YORUMLAR

  1. Kısrak sütü ayrı birşey, kımız ayrı birşey. kımız kısrak sütünün çalkalanarak elde edilir ve uzun süre bekletilirse kafa yapabilir (belirli düzeyde alkol icerir). Bu bilgiyi 5 yıl Kırgızistan bozkırlarında yaşayıp deneyimleyerek yazdım.

  2. Lütfen, yanlış bilgilendirmeyin! Kımız yalnızca at sütü demektir. İçine özel olarak alkol katılmadığı sürece kımızda alkol bulunmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here