Atmayan Yapay Kalp – Bivacor

0

BİVACOR- YAPAY KALP HAKKINDA BİLGİ

Atmayan Yapay Kalp Bivacor…Bivacor ismi verilen cihaz diğer yapay kalplerde olduğu gibi giymeye gerek bırakmıyor. Ayrıca 10 yıl gibi uzun bir süre kullanılabiliyor ve dakikada yaklaşık 2 bin kere dönerek tüm vücuda kan pompalama gücüne sahip.

Avustralyalı bir mühendisin icat ettiği Bivacor isimli yapay kalp milyonlarca kalp hastası için umut olabilir. Koyunlarda yapılan çeşitli klinik denemelerde başarılı olan ve 2018 yılına kadar insanlar üzerinde denenmeye başlayacak olan atmayan yapay kalp tıpkı normal kalbin işlevini görecek.

Yapay Kalp

Organ Bağışı konusu insanlar tarafından göz ardı ediliyor ve bu ihtiyacı olan hastalar için büyük bir sorun teşkil ediyor. Çağın hastalıkları olan obezite, şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları gibi sorunlar kalp rahatsızlıklarının da giderek artmasına sebep oluyor. Avustralyalı bir Mühendis olan Dr. Daniel Timms’in geliştirdiği cihaz, şu ana kadar yapılan ve kullanılan yapay kalplerden daha kullanışlı ve ergenomik olmasıyla dikkat çekiyor.

Bivacor Cihazı

Bivacor ismi verilen cihaz diğer yapay kalplerde olduğu gibi giymeye gerek bırakmıyor. Ayrıca 10 yıl gibi uzun bir süre kullanılabiliyor ve dakikada yaklaşık 2 bin kere dönerek tüm vücuda kan pompalama gücüne sahip.

Diğer yapay kalp cihazları bilindiği gibi çok büyük ve ağırlar ayrıca vücut ile beraber taşınmak zorundalar ve vücut dışında taşınması gerektiğinden hastalar için oldukça zor ve stres yaratan bir durum. Diğer yapay kalp cihazları ancak 2 yıl gibi kısa bir süre kullanılabiliyorlar. Kalp nakli ise sadece kadavradan yapılabilen bir nakil olduğundan doku uyuşması veya organ bağışı gibi engellere takılıyor. Bu büyük buluşla ilgili gelişmeler tıp dünyası tarafından merakla bekleniyor.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here