Avokado Yağı Nasıl Kullanılır? Avokado Yağının Faydaları

0

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır? Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado yağı, avokadodan elde edilen fındık yağı, ayçiçek yağı gibi sabit bir yağdır. Soğuk sıkım olarak piyasalarda satılan avokado yağının bileşimi oldukça zengindir. İçerisinde; A,D,E vitaminleri, bitkisel proteinler, yağ asitleri ile potasyum bulunur. Gerek saç bakımı gerekse cilt bakımı için tercih edilebilecek bir yağdır. Ayrıca; bir besin maddesi olarak bazı soğuk hazırlanan yemeklerde, soslarda ve salatalarda kullanılabilen bir yağdır.

Avokado yağı içerisine kahve ve şeker eklenerek yada bunlar gibi peeling etkisi gösterecek başka malzemeler eklenerek cilde peeling uygulaması yapılabilir. Ciltte meydana gelen kesik ve yaralanmalara da etki gösterebileceği belirtilmiştir. Gerek avokado ile hazırlanan maske gerekse avakado yağı ile hazırlanan maske cilt kırışıklıkları ve lekelerine karşı doğal bakım uygulaması olabilmektedir. Ayrıca; saçlarda meydana gelen zayıflık ve kırılmalara, selülit gibi problemlere de etki edebileceği kullanıcı deneyimlerinden görülmektedir.

Avokado yağı vücut tarafından kolay emilebilen bir yağdır. Bu nedenle cilt nemlendirici olarak ideal yağlardan birisidir. Ayrıca ciltteki sivilcelerin önlenmesi için de kullanılabilmektedir. Bunun dışında güneşin zararlı etkilerine karşı da kısmi bir koruma sağlayabilir.  Ayrıca cilde veya vücudun herhangi bir yerine uygulanacak esansiyel yağlar ( anemon yağı, portakal yağı, çay ağacı yağı gibi etkisi güçlü, uçucu aromalar barındıran kuvvetli yağlar) için iyi bir taşıyıcıdır.

Vücudun genel anlamda rahatlatılması için yapılacak masaj uygulamaları için de ideal bir yağdır avokado yağı. Cilt ile uyumlu, yumuşak bir dokuya sahiptir. Masaj esnasında ısınan bir yağ olması nedeniyle rahatlatıcı etkisi de vardır. Masaj uygulamalarında ayrıca içerdiği vitamin ve diğer bileşikleri nedeniyle fayda sağlar, cildi nemlendirir.

Avokado Yağı Nerede Satılır-Fiyatı Ne Kadardır?

Avakado yağı internet sitelerinde ve migros gibi büyük marketlerde satılmaktadır. 100 ML fiyatı 26 TL civarındadır.

Sağlıcakla Kalınız..

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Avokado Nasıl Yenmelidir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here