Ay Çekirdeği Tüketmenin Faydaları

0

Ayçiçeği çekirdeği, ay çekirdeği veya ay çiçeği olarak bilinen bu besleyici atıştırmalığın faydaları saymakla bitmiyor.

Boyu küçük ama besleyici özelliği fazla olan ay çekirdeği nelere iyi geliyor? Ay çekirdeği içerisinde yoğun miktarda vitamin, mineral ve yağ asidi vardır. Mükemmel ve doyurucu bir atıştırmalık çerez olmasının yanı sıra sağlık üzerinde de inanılmaz faydalara sahiptir.

Ayçekirdeği’nin Faydaları Nelerdir?

Kalp ve damar sağlığını güçlendirir

Bir elin avucu kadar ay çekirdeği tüketmek günlük E vitamini ihtiyacının %60’ından fazlasını karşılar. Bilindiği üzere E vitamini, önemli fonksiyonlara sahip bir antioksidan olarak işlev görür ve yeterli miktarda alınan E vitamini vücudu kalp damar hastalıklarından koruyarak erken ölüm riskini önemli ölçüde azaltır.

Kolesterol Dengesini Korur

Ayçiçeği, yüksek oranda fitosterol içermektedir. Bu fitosteroller ise kolesterole düzeyini korumaktadır. Ayrıca ay çiçeği tohumları yüksek oranda magnezyum içerir, bir avuç ay çekirdeği tüketmek günlük magnezyum ihyacının % 25’ine tekabül eder. Kalp ve diyabet için magnezyum önemli bir mineral, ayrıca beyin ve kas fonksiyonları için de çok önemli. Kas zayıflığı, eklem ağrıları, seğirme gibi problemlerin temelinde magnezyum eksikliği yatabilir. Bu nedenle makul porsiyonlarda ayçekirdeği tüketmek fayda sağlayabilir.

Depresyona karşı Ayçekirdeğinin Faydaları

Ayçiçeğindeki magnezyumun depresyona karşı. Bir asır öncesine kadar depresyonlu hastalara magnezyum sülfat bileşiği verilmekteydi. Günümüzde ise magnezyum ruh sağlığına yönelik çalışmalar için homeopatik terapilerde kullanılmaktadır.

Ayçekirdeği içindeki Selenyum’un Faydaları

Ay çekirdeği içinde selenyum minerali bol miktarda vardır. Çalışmalar, selenyumun vücutta antioksidan olarak rol oynadığını ve vücuttaki kızarıklıkların ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olduğunu gösterir. Ayrıca selenyum minerali, tiroit hormonunun üretimine etki edebilir.

Ayçekirdeği ( Ayçiçeği ) Kaç Kalori

1 avuç çekilmiş ay çekirdeği kaç kalori: 20 gr. ( Bir avuç )  yaklaşık 75 kaloridir.
1 avuç hazır paket ay çekirdeği kaç kalori: 118 kaloridir
1 avuç kabuksuz ay çekirdeği kalorisi
: 115 kaloridir

Not: Ayçiçeği çekirdeğini fazla tuzlu tüketmemek gerekir. Bunun için az tuzlu veya tuzsuz ay çekirdeği gibi seçenekler tercih edilebilir.