Ayak Kokusu Neden Olur? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

0

Ayak Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ayak kokusu rahatsız edici bir durum olsa da gayet normal, herkesin yaşayabileceği sorunlar arasındadır. Nedeni çok basittir ve bir kaç alışkanlığı değiştirerek tümüyle kurtulunabilecek bir sorundur. Ayak kokusunun en önemli ayakların terlemesidir. Ayaklar terliyorsa nemli olan ayak, çorap ve ayakkabı bölgesinde bakteriler çoğalmaktadır. Ayakların terlemesinde herhangi bir anormallik bulunmaz çünkü ayakların terlemesi gerekmektedir tıpkı vücudumuzun diğer bölgeleri gibi. Ayak terlemesinin yanı sıra ayaklarda var olan mantarlarda koku nedenleri arasında yer alır. Ayak kokusu aynı zamanda çorap kokusu ve ayakkabı kokusu gibi sorunlarla da paralel ilerlemektedir.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

 1. Ayakları yıkandıktan sonra mutlaka kağıt havlu ile iyice kurulanmalıdır.
 2. Günlük çorap değiştirmek önemlidir. Bir çorabı iki gün arka arkaya giymek hem ayak kokusu hem de ayakkabı kokusuna neden olur.
 3. Her gün aynı ayakkabıyı giymemek önemlidir. Her gün aynı ayakkabıyı giymek ayak kokusu nedenleri arasındadır.
 4. Ayakkabıları, eve geldikten sonra balkon yada kuru bir yerde havalandırmak önemlidir.
 5. Ayakkabılar giyildikten sonra beyaz sirkeli bez ile silinirse bakteri ve mantarların çoğu ölür.
 6. Ayak kokusu için akşamları ayak banyosu yapabiliriz ta ki ayak kokumuz geçene kadar. Ayak banyosu için en iyi malzeme borakstır. Eczanede paketi 4-5 TL’ye satılıyor. Her gün iki çay kaşığı boraks ile 1.5-2 litre su karıştırılarak ayaklara banyo yaptırılabilir. Diğer malzemeler ise karbonat ve sirke gibi malzemelerdir. Bu malzemelerde ayakları temizler ve bakteri tabakasını yok eder.  Bu yöntemler denenirse 2-3 ay sonra ayak kokusu tamamen yok olacaktır.
 7. Bazı zamanlarda ayakkabıların içine boraks veya karbonat gibi maddeler dökülüp bekletilirse ayakkabılarda gerekli hijyen sağlanmış olur.
 8. Sabahları çorap giymeden önce ayaklara hindistan cevizi yağı sürülürse ayaklardaki terleme azalır ve bakteriler için olumsuz bir ortam sağlanmış olur. Hindistan cevizi yağı içine bir kaç damla çay ağacı yağı veya biberiye yağı damlatılırayasa etki daha da artar.
 9. Ardıç katranı yağı çok etkili bir yağdır. Sabahları ayaklara bu yağ ince tabaka halinde sürülürse çok etki gösterir. Hem mantarı hem de kokuyu giderir. Çok kuvvetli bir yağdır ve ayakları hafif boyama özelliği vardır. Ayaklar sıcak sabunlu su ile yıkanırsa temizlenir. Çok etkili olduğu denenmiştir. Ayrıca güzel çam aromalı bir kokusu vardır. Bu koku ayakkabı içine kadar sinmektedir.
 10. Ayaklarda oluşan kokunun önemli nedenlerinden biri de çamaşır makinelerinde yıkanan çoraplardır. Çamaşır makineleri; deterjan kalıntılarını % 100 yok edememektedir. Bunun için çamaşır makinesinden çıkan çoraplar bol sirkeli, karbonatlı veya borakslı suda elde bir kez daha yıkanıp sıkılıp kurutulursa çok etkili olmaktadır.
 11. Banyodan sonra ayaklara karbonatlı su ile masaj yapmak da iyi gelmektedir.
 12. Mümkünse pamuklu çorapları tercih edin.
 13. Ayakkabılara ter emici içlik koyabilirsiniz.

Listeyi uzatmak mümkün ama bu listedeki maddelerden bir kaçını denemeniz dahi sorunu büyük ölçüde yok edecektir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here