Ayak Mantarına Sarımsak Nasıl Kullanılır?

4

Dr. Ömer Coşkun Ayak Mantarına Sarımsak Önerdi

Dikkat yaz geliyor! Havaların ısınması nedeniyle artan nemle birlikte ortaya çıkan terlemelerin ayak mantarı oluşumunu arttırdığını belirten Dr. Ömer Coşkun sarımsakta bulunan vitaminlerin ve diğer bileşiklerin hücre yenileyici özelliklerinin olduğuna vurgu yaparak, “Ayak mantarına sarımsak ile çare bulabilirsiniz” dedi.

Dr. Ömer Coşkun, “Terlemeden dolayı oluşan ayak mantarlarına karşı bitkisel karışımlarla çözüm bulabilirsiniz. Ayak mantarı ıslak, nemli ortamları sever. Özellikle yaz aylarında kapalı ayakkabı giymeyi tercih ediyorsanız ayak mantarı oluşumu artabilir, ayakta kaşıntı, döküntü yaşanabilir, ayak kokusu görülmeye başlar ve ileri derecede kaşınmalarla birlikte deride tahriş meydana gelir. Bazı vakalar ise koku ve tahrişle birlikte alerjik reaksiyonlar da yaşanabilir ve bu durum sizi çok rahatsız edebilir. Aşırı nemden ve ıslak ortamlardan uzak durulmalıdır. 

Ayak Mantarına Sarımsak Nasıl Uygulanır?

Dr. Ömer Coşkun’un tavsiyesine göre;  ozon yağı, zeytinyağı  veya magnezyumdan birisinin içine birkaç diş sarımsak döverek koyulur. Elde edilen karışım 5-6 gün bekletilir. 5-6 gün sonra hazır olan karışım ayaklara uygulanır. O yağ mantara karşı çok faydalıdır.

Dr. Ömer Coşkun’un bir diğer tavsiyesi ise; bir leğenin içine kaynar su konur daha sonra içerisine dövülmüş 4-5 diş sarımsak ilave edilirek su ayağınızı yakmayacak sıcaklığa gelene kadar bekletilir. Daha sonra ayaklar bu suyun içinde 15 dakika kadar masajla yıkanır. Bu işlemle mantardan kurtulmak mümkün olabilir şeklinde konuştu. Sarımsakta bulunan  A, B1 ve C vitaminleri ve germanyum, çinko mineralleri hücre yenileyici özelliğe sahiptir.  Dr. Coşkun, bu işlemlerin herhangi birisinin 3-4 gün aralıklarla 15 gün süreyle yapılması gerektiğini belirterek, “15 günlük süre bitince 2-3 ay kadar beklenir, şikayet tekrarlarsa aynı işlemler yenilenerek devam edilebilir.” dedi

Ayak Mantarına Nasıl Geçer

Ayak Mantarı için Hangi Ayakkabı Tercih edilmeli
Bu süreçte ayakkabı seçimlerinde çok dikkatli olunması ve nem yaratacak unsurların ortadan kaldırması gerekemektedir.  Ayakkabı seçerken nefes alan ayakkabı diye tabir edilen, ayakkabı içindeki nemi ve havayı dışarı verebilecek malzemelerden üretilen, plastik ağırlıklı ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Bazı tür masaj yağları ayak mantarı için kullanılabilir:

4 çay kaşığı zeytinyağı ve 4-5 damla çay ağacı yağı karıştırılır ve ayaklara masaj şeklinde uygulanabilir. 15-20 dakika bekletilir ve sonra yıkanıp güzelce durulanır.

Sağlıcakla Kalınız…

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here