Ayı Sarımsağı’nın Faydaları Nelerdir? Ayı Sarımsağı Nerelerde Bulunur?

6

Ayı Sarımsağı Nedir? Ayı Sarımsağının Faydaları

Bilinen diğer isimleri : Orman sarımsağı, cadı soğanı, solucan sarımsağı, çingene sarımsağı, çeremüş, yabani sarımsak

Ayı sarımsağı, nemli çayırlarda, gölgeli yerlerde, orman tabakasında ve çalılıkların altında kendiliğinden yetişen, ağır sarımsak kokusu ile başka bitkilerle karıştırılması pek mümkün olmayan ve ülkemizde yetişebilen önemli bir bitkidir. Öyle ki, şuan için Tunceli yöresinde yetişen ayı sarımsaklarının koparılması ağır para cezasıyla cezalandırılmaktadır.

Bilimsel adı Allium ursinum olan ayı sarımsağı aynı zamanda ilk baharı müjdeleyen bitkilerden birisidir.

Kış uykusundan uyanan ayıların yabani sarımsak bitkisini aramaları ve iştahla yemelerinin sebebinin, kış uykusu sırasında kirlenen kanlarının ve bağırsaklarının temizlenmesi amacı taşıdığı söylenir. Ayıların bu ilgisi nedeni ile bu yabani sarımsak türüne ayı sarımsağı adı verilmiştir.

Yabani Sarımsak Bitkisinin Faydaları 

Ayı sarımsağı, normal sarımsağın daha güçlü bir versiyonu olarak görülebilir. Diğer sarımsak ve soğan türlerinde olduğu gibi hem yaprakları hem de kökleri tüketilebilir.  Yabani sarımsak bitkisinin yapraklarından faydalanmak için taze iken tüketilmesi önerilmektedir.

Ayı sarımsağı normal sarımsağa nazaran daha güçlü şifalı etkileri vardır ve normal sarımsaktaki gibi tansiyon düşürücü, kan damarlarını açıcı,antiseptik, doğal bir antibiyotik, antibakteriyel ve mantar gibi hastalıklara karşı etkili, antioksidan ve çinko açısından zengin bir bitkidir. Taze yaprakları, böbrekleri ve mesaneyi temizlemektedir.

Yabani Sarımsak bitkisinin hazımsızlık ve bağırsak gazı gibi problemlerde çok etkili olduğu söylenmektedir. Cilt döküntüleri içinde faydalı oluğu belirtilmiştir.

Not: Ayı sarımsağı‘nın görünüm itibariyle güz çiğdemi ve müge çiçeğine benzediği belirtilmiştir. Güz çiğdemi ve müge çiçeği ikisi de oldukça zehirli ve öldürücü bitkilerdir. Yabani sarımsak bitkisini bu bitkilerden ayırt edecek en önemli özellik, ayı sarımsağının sahip olduğu ağır sarımsak kokusudur. Bu nedenle bilmediğiniz otlara karşı temkinli yaklaşmalısınız. Ayrıca ayı sarımsağının tohumları internet sitelerinden bulunabilir ve fiyatı biraz pahalıdır. 1 adet ayı sarımsağı tohumu 6-8 TL arası satılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

6 YORUMLAR

  1. bunun nelere faydası var böbrek rahatsızlığım. var iyi gelir dediler ama napayim nasıl kullanırım bilgisi olan varsa yardımcı olurmusunuz

  2. Bulundugumuz yerin yakinindaki ormanda dolu 4 aylarda ormanin ici bu bitkiyle yemyesil oluyor ve bütün orman sarimsak kokusuyla doluyor… bol bol tüketiyoruz

  3. Emekli öğretmenim. İstanbul’da ikamet ediyorum.Sizlere katılıp bilgileri izlemek istiyorum.Facebook sayfanıza ekleyebilir misiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here