Ayı Üzümü Faydaları Nelerdir?

3

Ayı Üzümü Nedir? Ayı Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Ayı Üzümü; Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişen, ülkemizde de yetişebilen gerek beslenme gerekse geleneksel şifacılıkta kullanılan bir meyvedir. Kullanılma tarihi 1200’lü yıllara kadar gider. Çoğu kez yaban mersini ve murt gibi meyvelerle karıştırılabilmektedir ancak ayı üzümü bu meyvelerden farklı türde bir meyvedir. Hatta bazı gıda teröristleri, ayı üzümü içerisine şeker katarak bunu yabanmersini diye satmaktadır. Lütfen kanmayın, yaban mersini mor renktedir, ayı üzümü ise daha çok kırmızı tonda renge sahiptir.

İngilizcede Bearberry olarak bilinmektedir.

Ayı üzümünün faydaları arasında özellikle mesane ve idrar yolları iltihaplarına karşı çok etkili olduğu bazı araştırmalar ile ortaya konmuştur. Ayı üzümü aynı zamanda baş ağrısı, bağırsak rahatsızlıklar, inflamasyona karşı etkileri bulunmaktadır.

Tannik asit, ursolik asit, gallik asit ve çeşitli flavonoidler de dahil olmak üzere eşsiz bir kimyasal yapıya sahip bir meyvedir. Diğer kırmızı-turuncu-mor-siyah meyvelerde olduğu gibi antioksidan açısından çok zengindir. Ayı üzümü yaprakları da başlı başına sağlık için faydalıdır.

Ayı Üzümü içerisinde hydroquines adlı etken bir madde bulunmaktadır. Pek çok kozmetik ürününün içerisinde bulunan bu maddeninn geniş yelpazeli bazı etkiler bulunmaktadır.

Ayı üzümü antibakteriyel özelliği nedeniyle bağışıklı sistemini desteklemekte ve yaşlanma etkilerini geciktirmektedir.

Doğa bir idrar söktürücü olan bu meyve, mesane ve böbrekleri temizler ve vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Ancak, kısa bir hatırlatma yapalım, gerek ayı üzümü gerekse Ayı Üzümü yaprağı’nın baş ağrısı için bir takım faydaları bulunmaktadır. Bazı kültürlerde, ayı üzümü yapraklarının yakılması ile elde edilen dumanın baş ağrısını geçirdiğine inanılmıştır. Bilimsel olarak ise ayı üzümü yaprağı hafif narkoz etkisi göstermektedir. Ayrıca, kurutulmuş ayı üzümü yapraklarından elde edilen çay, özellikle idrar yolu iltihaplanması için pek çok ülkede sağlık kuruluşları tarafından güvenilir bulunmuştur.

Ayı üzümünün faydaları arasında sayılan bir diğer husus, bu meyvede bulunan aktif bileşenlerin düşükleri önleyebileceği yönündedir. Aynı zamanda ağrı ve sancıları azaltma durumu da vardır. Ancak bu bilgiler bilimsel olarak kesinlik kazanmadığından, gebe veya emziren kadınların bu meyve veya ekstratlarını kullanırken doktor tavsiyesi almaları önerilmektedir.

Ayı Üzümü, harici olarak bir takım kremlerin içerisinde bulunmaktadır. Bu meyve içerisindeki mükemmel meyve asitleri ve diğer bileşenler, enflamasyon ve ağrılı durumları azaltır, yara, yanık ve çürük bölgeler için bir takım faydalar sunabilmekte ve iyileşme sürecini hızlandırabilmektedir. Ayı üzümü aynı zamanda E. Coli gibi bakterilere karşı etkili olmasından dolayı bir takım bağırsak ve sindirim rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca; ağrı kesici etkisi nedeniyle, sırt ağırı, romatizma ve artrit için kullanılabilmektedir.

Uyarı:  Aşırı tüketilen her besin sağlık için zarar verebilir. Ayı Üzümü çok tüketildiğinde, nadiren mide bulantısı ve baş dönmesi yapabilir. Aynı zamanda fazla ayı üzümü tüketimi  yeşil idrar, mavimsi-gri cilt, kusma, ateş, titreme, şiddetli sırt ağrısı, kulaklarda çınlamaya neden olabilir.

Sağlıcakla Kalınız….

3 YORUMLAR

  1. Yaban mersini istedim, aktar bana ayı üzümü verdı. Adama inandıramadım bunun yaban mersini olmadığına. İnternetin varsa gir araştır dedim, sonra dediğime geldi. Aktar diyor kı benı de kandırmışlar ne yapim diyor. Yaban mersini sipariş edıyorum bana gelen bu diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here