Aynısafa Çayı ve Aynısafa Kremi Nedir? Aynısafa Nasıl Kullanılır?

0

Aynısafa Bitkisi Nedir? Aynısafanın Faydaları Nelerdir?

Aynısafa, gece safası, öküz gözü, bahçe nergisi olarak da bilinir ve Papatyagiller ailesine mensup bir bitkidir.  İngilizce’de  karşılığı calenduladır. Ülkemizde calendula yağı olarak bilinen yağ aynısafa çiçeği yağıdır.  Aynı safa bitkisi çay olarak tüketilebileceği gibi piyasada bulunan bazı krem içerikleri içinde de bulunur. Bahçelerde dekoratif amaçlı yetiştirilen, Taget cinsinden olan kadife çiçeği ile karıştırılmaması gerekir.

Aynısafanın Faydaları Nelerdir? Aynı safa Nasıl Kullanılır?

Aynısafa çiçeği; kas spazmlarını önlemek, adet dönemlerini düzene sokmak ve ateş düşürmek için kullanılır. Ayrıca; boğaz ağrısı ve ağız, adet krampları, kanser ve mide ve duodenal ülserleri tedavi etmek için kullanılır. Harici olarak yara ve kesiklere, cilt lekelerine, sivilce izlerine ve böcek ısırıklarına karşı fayda sağlamaktadır.

Aynısafa;  ağrı ve şişme (enflamasyon) azaltmak ve zor iyileşen yaraların ve bacak ülserleri tedavi etmek için cilde uygulanır. Aynı zamanda göz kapağı (konjunktivit), burun, varis, hemoroid, makat (proktit) iltihapları için (topikal kullanılan) deri yolu ile inflamasyonlar azaltmak için uygulanır. Ağız ve boğazda şişme azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Mideye karşı faydalıdır. Gut hastalığına ve artrit gibi sorunlara fayda sağlamaktadır. Spazm çözücü etkisi de bulunur.

Anal Fissür ( Makat Çatlağı ) için Aynısafanın Faydaları : Makat çatlağı bulunan kişilerin ağrılarını azaltmak için küvet içerisine konulacak bir miktar aynı safa ile oturma banyoları hazırlanabilir.

Pişik için Aynısafa kreminin faydaları ( % 1,5 ),  10 gün boyunca uygulanarak pişiklerin iyileşmesi için yardımcı olabilir.

Radyasyon tedavisi (radyasyon dermatit) nedeniyle oluşan deri iltihabı:  Meme kanserinde radyoterapi alan kişilerde radyasyona bağlı iltihapları azaltmak amacı ile aynı safa merhemi uygulamanın çeşitli faydaları olabilmektedir.

Vajina (vajinal atrofi) duvarının incelmesi: Bu durumda; aynısafa-isoflovan vs. içerikli özel bir jel (Estromineral Jel, Rottapharm-Madaus) uygulayarak bu tür vajinal kaşıntı, yanma, kuruluk ve ağrı gibi vajinal atrofi belirtilerini azaltabilmektedir.

Bacak ülserleri için aynisafa kremi: Bacak ülserleri için % 7,5 yoğunluklu aynısafa merhemi uygulayarak bacak ülserlerinin iyileşmesi hızlanabilir.

Bunun dışında aynisafa kremi veya kendisi; kas spazmlarında, ateş, varisli damarlar, burun kanamaları gibi durumlarda kullanılabilir.

Aynısafa Çayının Faydaları

Aynısafa çayı; terletici özelliği vardır. Ağrı kesicidir. Kanı temizler, 12 parmak bağırsağı ülseri için faydalı olduğu söylenir. Aynı safa kremi’nin veya aynısafa çayı ile yapılan ayak banyosunun ayak mantarlarına çok iyi geldiği söylenir. Deride oluşan lekeleri ve ihtiyarlık lekelerine karşı deriye uygulanabilir ve fayda sağlar.

Ağrı kesici olarak kullanılır. Ağrıyan her bölgeye merhemi sürülebilir. Ağrılar hafifler, gerginlik ve sertlikler gider. Yaraları ve yanıkları iyileştirici özelliği vardır. ( Doktor tavsiyesi ile kullanılabilir). Egzama rahatsızlığına iyi geldiği söylenir.

Aynisafa Çayı Nasıl Yapılır:

Bir tatlı kaşığı aynisafa bitkisi 1,5 su bardağı kaynar suya atılır. 2-3 dakika kısık ateşte haşlanır ve 10 dakika dinlendirilir. Ardından süzülüp içilebilir.

1 tatlı kaşığı bitki 200 ml. kaynar suda haşlanır. Sonra 10 – 15 dakika demlenir, süzülür.

Oturma Banyosu için Aynı Sefa Kullanımı  : İki üç yemek kaşığı bitki 3 litre suya akşamdan konur. Ertesi gün, banyodan evvel 5 dakika kaynatılır ve banyo suyuna veya küvete ilave dilir. gram bitki 100 gr. bitki 3 litre suya aksamdan yatırılır. Banyo ve oturma suyuna ilave edilir.

Not: Hamile ve emziren bayanların hekim önerisi dışında kullanmaması tavsiye edilir. Ayrıca papatyaya alerjisi olanların kullanmamaları gerekir.

 

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here