Ayva Çekirdeği Maskesi Yapımı

9
603

Ayva Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Doğanın bize sunduğu mucizelerden birisi: Ayva çekirdeği.  Sonbahar ayı itibari ile kış sonuna kadar bu mucize meyveyi marketlerde bulmak mümkün. Ayvayı afiyetle yerken, ayva çekirdeklerini kesinlikle atmayın. Bu çok amaçlı küçük çekirdekler ile evinizde mucizeler yaratabilirsiniz. Ayva çekirdeklerinden, tatlı jolesinden tutunda saç jolesi, sıvı dezenfektan, sivilce maskesi, cilt maskesi yapmak mümkün. Saç bakımı ve cilt bakımı ideal bir doğal üründür.

Dipnot: Ayva reçeli ve ayva tatlısı yaparken ayva çekirdekleri; renk ve kıvam verici olarak kullanılmaktadır.

Bakınız:

Ayva Reçeli Tarifi 

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Çekirdeği Faydaları Nelerdir?

5-6 gram ayva çekirdeği; 1 bardak su içinde 15 dakika kaynatılır ve ılıtıldığında jolemsi bir sıvı oluşur. Ayva çekirdeği ile oluşan bu sıvı boğaz ağrıları için kullanılır. Göğsü yumuşatır. Aynı şekilde sindirim sistemi içinde faydalıdır. Jolemsi kıvamı sayesinde kabızlığı ve ishali keser.  Yukarıda tarifini verdiğimiz tentür, aynı zamanda cilde sürüldüğünde cildi yumuşatır ve nem kapasitesini arttırır. Egzema, sivilce ve yanık için uygulanabilir. Ayva çekirdeği jolesi dudaklara sürüldüğünde, dudak çatlaklarını, ele sürüldüğünde el çatlaklarını gidermeye yardımcı olur.

Ayva çekirdeği suda bekletildiğinde kendiliğinden jole kıvamını almaktadır. Başka hiç bir katkı maddesi istememektedir. Bu % 100 doğal jole ile el ve vücut kremi, saç kremi ve jolesi yapmak mümkündür. Aşağıda tarifini vermeden önce tek dezavantajı çabuk bozulmasıdır. Bu sebeple kesinlikle temiz bir kap içinde hazırlanmalı, su yerine ise gül suyu kullanılmalıdır ve hazırlanan jole buzdolabında saklanmalıdır. Kullanma süresi ise değişken olmakla birlikte 10-15 gün arasındadır.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Ayva çekirdeği ile tatlı jolesi hazırlamak: 1 Su bardağı temiz su, 1 yemek kaşığı dolusu ayva çekirdeği, bir tatlı kaşığı şeker ile hazırlanır. Şeker suda eritilir ve içerisine ayva çekirdekleri eklenir. Ardından, oda sıcaklığında 1  gün ağzı kapalı bekletilir. Ertesi gün temiz bir tahta kaşıkla karıştırılarak ağzı kapatılır ve buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında bir hafta bekletilir. Bekletilme esnasında günde bir-iki kez karıştırılır. Bir hafta  sonunda bir tülbent yardımı ile süzülür ve buzdolabında temiz bir kap içinde saklanır. İçerisinde şeker dışında katkı maddesi olmadığından kısa zamanda tüketilmesinde fayda vardır.

Cilt Bakımı ve Saç Bakımı için Ayva çekirdeği : 1 su bardağı gül suyu içine 15-20 adet ayva çekirdeği atılır ve bir süre bekletilir. Jole kıvamını alında çekirdekler, temiz bir tahta spatula ile çıkarılır. Kesinlikle kirli bir şey değdirilmemelidir. Ayva çekirdekleri ne kadar suda beklerse jole kıvamı o kadar artar ancak maksimum 1 günü geçmeyecek kadar bekletilmesi daha uygundur. Daha sonra buzdolabına ağzı kapalı bir kapta kaldırılmalıdır.

Bu jole saçlara sürüldüğünde saç kıllarını belirgin bir ölçüde kalınlaştırmaktadır. Aynı zamanda şekil vermek amacıyla normal jole yerine kullanılabilmektedir ve normal joleden daha etkilidir.

Cilt maskesi şeklinde uygulandığında ise temiz cilde uygulandıktan 15 dakika sonra cilt yıkanır. Ayva çekirdeği maskesi dediğimiz bu uygulama, özellikle sivilce ve sivilce lekelerini onarıcı,  kırışıklık giderici olarak kullanılabilir.

Not: Elde edilen ayva çekirdeği jolesi ile bronşit ve mide sorunları için etkili bir yumuşatıcı elde edilir. 

Uyarı: Ayva çekirdeği ile jole hazırlarken lütfen temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edin. Ayva çekirdekleri su ile temas ettiğinde çabuk bozunurlar, çok beklemişse kullanmayın, ışıktan uzak tutun ve buzdolabında muhafaza edin.

Sağlıcakla Kalın….

 

9 YORUMLAR

  1. ben bizzat kullanmış biri olarak tavsiye ediyorum hanımlar sivilce ye çok iyi geliyor yıllarca bitmeyen sivilcelerle savaştım denemedigim şey kalmadı ama ayva çekirdegi jolesi kesin çözüm ledi

  2. O şekeri koymasanız olmuyor değil mi? Bütün doktorlar zehir diyor şeker için. Ama sağlıklı tariflerin hepsine şeker katılıyor. Ne iş anlamadım! Önüne gelen internette blog yazarsa olacağı budur!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here