Ayva Çekirdeği Maskesi Yapımı? Ayva Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

9

Ayva Çekirdeği Nasıl Kullanılır? Ayva Çekirdeği Maskesi

Doğanın bize sunduğu mucizelerden birisi: Ayva çekirdeği.  Sonbahar ayı itibari ile kış sonuna kadar bu mucize meyveyi marketlerde bulmak mümkün. Ayvayı afiyetle yerken, ayva çekirdeklerini kesinlikle atmayın. Bu çok amaçlı küçük çekirdekler ile evinizde mucizeler yaratabilirsiniz. Ayva çekirdeklerinden, tatlı jolesinden tutunda saç jolesi, sıvı dezenfektan, sivilce maskesi, cilt maskesi yapmak mümkün. Saç bakımı ve cilt bakımı ideal bir doğal üründür.

Dipnot: Ayva reçeli ve ayva tatlısı yaparken ayva çekirdekleri; renk ve kıvam verici olarak kullanılmaktadır.

Cilt Bakımı ve Saç Bakımı için Ayva Çekirdeği Kullanımı?

1 su bardağı gül suyu içine 15-20 adet ayva çekirdeği atılır ve bir süre bekletilir. Jole kıvamını alında çekirdekler, temiz bir tahta spatula ile çıkarılır. Kesinlikle kirli bir şey değdirilmemelidir. Ayva çekirdekleri ne kadar suda beklerse jole kıvamı o kadar artar ancak maksimum 1 günü geçmeyecek kadar bekletilmesi daha uygundur. Daha sonra buzdolabına ağzı kapalı bir kapta kaldırılmalıdır.

Bu jole saçlara sürüldüğünde saç kıllarını belirgin bir ölçüde kalınlaştırmaktadır. Aynı zamanda şekil vermek amacıyla normal jole yerine kullanılabilmektedir ve normal joleden daha etkilidir.

Cilt maskesi şeklinde uygulandığında ise temiz cilde uygulandıktan 15 dakika sonra cilt yıkanır. Ayva çekirdeği maskesi dediğimiz bu uygulama, özellikle sivilce ve sivilce lekelerini onarıcı,  kırışıklık giderici olarak kullanılabilir.

Şimdi bir diğer yöntem ile ayva çekirdeklerinden elde edilen jole daha uzun süre dayanabilir. Bunun için temiz içme suyu kaynatılır ve içerisine bir miktar kekik veya biberiye eklenir. Bunlara ilaveten eğer tercih edilen bir bitki var ise demliğe bunlarda eklenir. Örneğin bir miktar kekik ve aynısefa otu demliğe konur ve 15 dakika demlenir. Demlenen çaydan yeteri kadar çay alınarak temiz bir bardağa dökülür ve içerisine ayva çekirdekleri eklenir. Ayva jolesi bu şekilde yapılırsa daha uzun süre dayanabilir. Kekik veya biberiye koymaktaki amaç budur. Dilenirse kekik veya biberiyeye ilaveten aynısefa gibi cilt dostu bitkiler seçilebilir. Cilt ve saç için bu şekilde yapılabilir. Ayrıca gül suyu ile de ayva çekirdeği maskesi yapılabilir. Elde edilecek bu jole; saç ve cilt bakımı için kullanılır. Ayrıca saç jolesi olarak da kullanılabilir.

Ayva Çekirdeğinden Tatlı Jolesi Hazırlanması 

Ayva çekirdeği ile tatlı jolesi hazırlamak: 1 Su bardağı temiz su, 1 yemek kaşığı dolusu ayva çekirdeği, bir tatlı kaşığı şeker ile hazırlanır. Şeker suda eritilir ve içerisine ayva çekirdekleri eklenir. Ardından, oda sıcaklığında 1  gün ağzı kapalı bekletilir. Ertesi gün temiz bir tahta kaşıkla karıştırılarak ağzı kapatılır ve buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında bir hafta bekletilir. Bekletilme esnasında günde bir-iki kez karıştırılır. Bir hafta  sonunda bir tülbent yardımı ile süzülür ve buzdolabında temiz bir kap içinde saklanır. İçerisinde şeker dışında katkı maddesi olmadığından kısa zamanda tüketilmesinde fayda vardır.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

5-6 gram ayva çekirdeği; 1 bardak su içinde 15 dakika kaynatılır ve ılıtıldığında jolemsi bir sıvı oluşur. Ayva çekirdeği ile oluşan bu sıvı boğaz ağrıları için kullanılır. Göğsü yumuşatır. Aynı şekilde sindirim sistemi içinde faydalıdır. Jolemsi kıvamı sayesinde kabızlığı ve ishali keser.  Yukarıda tarifini verdiğimiz tentür, aynı zamanda cilde sürüldüğünde cildi yumuşatır ve nem kapasitesini arttırır. Egzema, sivilce ve yanık için uygulanabilir. Ayva çekirdeği jolesi dudaklara sürüldüğünde, dudak çatlaklarını, ele sürüldüğünde el çatlaklarını gidermeye yardımcı olur.

Uyarı: Ayva çekirdeği ile jole hazırlarken lütfen temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edin. Ayva çekirdekleri su ile temas ettiğinde çabuk bozunurlar, çok beklemişse kullanmayın, ışıktan uzak tutun ve buzdolabında muhafaza edin.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Ayva Tatlısı Tarifi

Sağlıcakla Kalın….

 

9 YORUMLAR

  1. ben bizzat kullanmış biri olarak tavsiye ediyorum hanımlar sivilce ye çok iyi geliyor yıllarca bitmeyen sivilcelerle savaştım denemedigim şey kalmadı ama ayva çekirdegi jolesi kesin çözüm ledi

  2. O şekeri koymasanız olmuyor değil mi? Bütün doktorlar zehir diyor şeker için. Ama sağlıklı tariflerin hepsine şeker katılıyor. Ne iş anlamadım! Önüne gelen internette blog yazarsa olacağı budur!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here