Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? 2 Çeşit Tarif

1

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? Ayva Tatlısı için Püf Noktalar Nelerdir? 

Ayva tatlısı yapımı için püf noktaları;

1-) Kıpkırmızı ayva tatlısı yapmak için lohusa şekeri kullanılabilir. Ayva çekirdekleri de renk amacıyla kullanılabilir. Ayrıca kırmızı pancar da çok iyi renk vericidir. Hem renk hem de mayhoş bir lezzet vermesi açısından vişne şurubu da ayva tatlısı ile çok güzel gider.

2-) Lezzetli bir ayva tatlısı kısık ateşte pişirilerek yapılabilir.

3-) Tatlı yapımından önce ayvalar limonlu suya batırılıp üzerine şeker dökülür ve bu şekilde bir gece bekletilirse daha lezzetli olabilmektedir. Ancak bu işlem uzun sürdüğü için tercih edilmeyebilir.

4-) Şeker yerine; pekmez, bal ile de denenebilir.

Klasik Kıpkırmızı Ayva Tatlısı Tarifi

Malzemeler:

3 tane orta boy ayva
6 Kahve Fincanı şeker
1 adet çubuk tarçın ( İsteğe göre )
8-10 adet karanfil
Her ayva için bir su bardağı su
Renk vermesi için varsa bir parça lohusa şekeri

Üzeri için:

Kaymak
İsteğe göre antep fıstığı veya ceviz

Ayva Tatlısı Yapılışı

Ayvalar ikiye bölünerek, çekirdekleri çıkarılır ve soyulur. Çekirdekler daha sonra tatlıya renk vermesi için bir kenara ayrılır. Ayva kabukları tencerenin dip tarafına dizilir. Bunu yapmaktaki amaç ayvaların diplerinin yanmaması içindir. Ayvaların iç kısımları yukarıda kalacak şekilde pişirme kabına yerleştirilir.

Tarçın çubuğu, ayva çekirdekleri ve karanfiller pişirme kabına eklenir. Her bir ayva diliminin üzerine birer kahve fincanı şeker dökülür. Yani toplamda 6 kahve fincanı şeker yeterli gelmektedir. Dilenirse renk vermesi için bir miktar lohusa şekeri veya bir iki dilim kırmızı pancar eklenebilir.  Tencereye su eklenip kapağı kapatılarak su kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra da kısık ateşte toplamda ayvanın sertliğine göre 1-1,5 saat kadar pişilir. Ayvalar yumuşayıp rengini aldıktan sonra ocak kapatılır, tatlılar servis kabına alınır ve soğumaya bırakılır. En az üç saat soğutulmalıdır. Soğuduktan sonra ise kalan şerbet ayvaların üzerine gezdirilir. Üzeri kaymak ve antep fıstığı ile süslenir. ( Süs için başka malzemeler de kullanılabilir. )

Fırında Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

Ayva Tatlısı Tarifi için malzemeler
3 adet ayva

2 su bardağı su

4 diş karanfil

1 adet çubuk tarçın

1 su bardağı şeker

Kaymak

Fırında Ayva Tatlısı Tarifi

Ayvaları soyulup boylamasına ikiye bölünür. Çekirdekler çıkarılır ve bir kenarı alınır. Biraz genişçe bir tencerede 2 su bardağı su, ayva çekirdekleri, karanfil ve tarçın kabuğunu kaynatılır. Ayvaları kaynar suyun içine atılır. Tencerenin kapağını kapatılır. Ayvalar biraz yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir ( 10 dakika ). Üzerine şekeri ilave edilir bir 10 dakika daha pişirilir. Fırın 200 (turbo 180) dereceye ısıtılır. Ayvalar bir tepsiye dizilir ve hafif pembeleşinceye kadar ( 8-10 dakika ) fırında pişirilir. Fırından çıkarılır ve üzerine kaymak yada arzu edilen malzemelerle süslenip servis edilir.

Afiyet Olsun….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Ayva Ekşisi Nasıl Yapılır?

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here