Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? 2 Çeşit Tarif

1
702

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

Not: Ayva çekirdeklerini kesinlikle atmıyoruz. Tatlı ve Reçelde yoğun turuncu tat ve kıvam için lazım. Ayrıca; cilt ve saç bakımı için mükemmel bir malzeme Bknz: Ayva Çekirdeği Maskesi

Klasik Ayva Tatlısı Tarifi

Malzemeler:

3 tane ayva
6 Kahve Fincanı şeker
1 adet çubuk tarçın ( İsteğe göre )
8-10 adet karanfil
Bir su bardağından biraz az su

Üzeri için:

Kaymak
Anteğ Fıstığı

Ayva Tatlısı Yapılışı

Ayvalar ikiye bölünerek, çekirdekleri çıkarılır ve soyulur. Çekirdekler daha sonra tatlıya renk vermesi için bir kenara ayrılır. Ayvaların iç kısımları yukarıda kalacak şekilde pişirme kabına yerleştirilir. Tarçın çubuğu, ayva çekirdekleri ve karanfiller pişirme kabına eklenir. Her bir ayva diliminin üzerine birer kahve fincanı şeker dökülür. Yani toplamda 6 kahve fincanı şeker yeterli gelmektedir. Tencereye su eklenip kapağı kapatılarak su kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra da kısık ateşte toplamda ayvanın sertliğine göre 1-1,5 saat kadar pişilir. Ayvalar yumuşayıp rengini aldıktan sonra ocak kapatılır, tatlılar servis kabına alınır ve soğumaya bırakılır. En az üç saat soğutulmalıdır. Soğuduktan sonra ise kalan şerbet ayvaların üzerine gezdirilir. Üzeri kaymak ve antep fıstığı ile süslenir. ( Süs için başka malzemeler de kullanılabilir. )

Fırında Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

Ayva Tatlısı Tarifi için malzemeler
3 adet ayva

2 su bardağı su

4 diş karanfil

1 adet çubuk tarçın

1 su bardağı şeker

Kaymak

Fırında Ayva Tatlısı Tarifi

Ayvaları soyulup boylamasına ikiye bölünür. Çekirdekler çıkarılır ve bir kenarı alınır. Biraz genişce bir tencerede 2 su bardağı su, ayva çekirdekleri, karanfil ve tarçın kabuğunu kaynatılır. Ayvaları kaynar suyun içine atılır. Tencerenin kapağını kapatılır. Ayvalar biraz yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir ( 10 dakika ). Üzerine şekeri ilave edilir bir 10 dakika daha pişirilir. Fırın 200 (turbo 180) dereceye ısıtılır. Ayvalar bir tepsiye dizilir ve hafif pembeleşinceye kadar ( 8-10 dakika ) fırında pişirilir. Fırından çıkarılır ve üzerine kaymak yada arzu edilen malzemelerle süslenip servis edilir. ( 3 çeşit Ayva Reçeli Tarifi İçin Bakınız: Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? )

Afiyet Olsun….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Patlıcan Reçeli Nasıl Yapılır?

Aşure Nasıl Yapılır?

Kabak Tatlısı Tarifi – 4 Çeşit Tarif

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here