Ayva’nın Faydaları Nelerdir? Ayva Nasıl Tüketilir?

0

Ayva Nasıl Tüketilir? Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ana vatanı Avrasya olan ayva; bir sonbahar meyvesi olup kışa hazırlık döneminde; bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken bir meyve. Hoşafı, reçeli, tatlısı yapılmakta ve ayrıca pişirilerek tüketilebilir. Çiğ ayva yenmesi zor bir besindir. Yerken boğazı tıkadığından yemesi ve sindirimi zor olabilir. Bu nedenle; genelde pişmiş ayva şeklinde tüketilebilir. Pişmiş ayva, daha kolay sindirilmektedir.

Fırında Pişmiş Ayva Nasıl Yapılır? Pişmiş Ayvanın Faydaları

Ayva ister suda haşlanarak istenirse fırında veya közde pişirilerek tüketilebilir.  Fırında pişirmek için istenen sayıda ayva bütün halinde 180-200 derece sıcaklıkta 30 dakika pişirilir. Piştikten sonra sıcak sıcak veya soğutularak tüketilebilir. Hafif sıcak bir şekilde tüketmek soğuk algınlığına ve gribe çok iyi gelmektedir. Dilenirse üzerine kaymak ve bal ilave edilerek de tatlı şeklinde tüketilir.  Pişmiş ayva; ağız ve boğaz iltihaplarına, ağız yaralarına, diş eti problemlerine çok iyi gelir. Kalbe kuvvet verir, bağırsakları çalıştırır.

Geleneksel kullanımda, tereyağı ile pişirilen ayvanın; öksürük, tüberküloz, bronşit sorunlarına ve solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için bir tava içerisinde tereyağı eritilir ve ayva dilimleri tenreceye atılarak bir süre kavrulur.

Ayva Peltesi Yapımı

Pişmiş Ayva ayrıca pelte yapımı içinde kullanılır. Ayva peltesi hem bir tatlı hem de soğuk algınlığı için harika bir besindir. Pişmiş ayva soyulup blender ile püre haline getirilir. İçerisine her bir ayva için yarım su bardağı şeker ve birazcık limon suyu eklenir. Daha sonra bir tencere içerisine alınır. Karışım pelte( bulamaç) kıvamına gelene kadar pişirilir. Daha sonra bir tabak içerisine dökülür ve buzdolabında iki üç gün bekletilir.

Ayvanın Besin Değeri ve Ayvanın Kalorisi

Ayvanın içerisinde şeker, pektin, organik asit, tanen, bol miktarda mineral ( bakır, çinko, potasyum ve demir gibi ), mineral tuz , A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Kendine has özellikleri olan çekirdeklerinde ise tutkal madde, yağ, tanen, bol miktarda protein, B17 ve emülsin bulunmaktadır. Ayrıca; kateşin, epikateşin, limonen, ve diğer çeşitli bitkisel besinler gibi bazı organik bileşikler, zengindir. 1 adet orta boy ayvanın kalorisi yaklaşık 98 kaloridir.

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayva; kalp, göz, akciğer, mide,boğaz, böbrek, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları ile adet kanamalarında oldukça faydalı bir meyvedir.  Kalbe kuvvet vermekte, kalpteki sıkıntıyı, çarpıntıyı gidermektedir. Hazımsızlık sorununa faydalı olan bu meyve, mide ve bağırsakları kuvvetlendirmekte, vücuttaki harareti ve ishali kesmektedir. Ayrıca ağız kokusuna iyi gelmektedir. İnce bağırsak iltihaplarını gidermekte, damar sertliğine ve karaciğer tembelliğine iyi gelmektedir.

Ayvanın geniş bir kullanım alanı olup; tatlısı, reçeli, hoşafı yapılmaktadır. Ayva yapraklarından çay da yapılmaktadır. Ayva yaprağı çayı, genel olarak bir kış çayı olup; grip, nezle gibi durumlarda kullanılmakta ve şifa vermektedir. Bu çay doğal bir sakinleştirici olup, kalp sancılarına iyi geldiği söylenmektedir.

Ayvanın kabuklarından yapılan içecek, idrar yolu iltihaplarına iyi gelmektedir. Ayvanın faydaları arasında böbrek ve karaciğer zafiyetine, mide düşmesine karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Pişirilmiş ayvanın mide zafiyetine iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca; Ayva yaprağı çayı soğutulup, bu suyla gözler yıkanırsa, göz ve çevresinde oluşan iltihaplanmalara iyi gelmektedir. ( kirpikler, göz kapağı, göz beyazı iltihaplanmaları )

Boğaz ağrısı ve şişliği için ayva yaprağı çayı ile gargara yapıldığında boğaz şişliklerine ve ağrılarına iyi gelmektedir. Aynı şekilde ayva hoşafı; ağız içinde oluşan yara ve aftlara iyi gelmektedir. Ayva suyu aşırı adet kanamalarını önler ve dizanteriye (kanlı ishale) karşı çok faydalıdır. Lifli bir meyve olduğundan, bağırsak tembelliği içinde faydalıdır.

Bunların dışında,  cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır.  Ayvada bulunan çinko, demir ve  bakır elementleri kanda trombosit miktarını arttırdığından, bu etki saçların ve cildin daha çok beslenmesine katkıda bulunabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

Ayva Reçeli Tarifi

Ayva Ekşisi Tarifi

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here