Ayva Yaprağı Çayı Faydaları Hakkında

4

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Ayva meyvesinin kendisi kadar kabuğu, çekirdekleri ve yaprakları da sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kış meyveleri arasında bulunan ülkemizde oldukça bol miktarda üretilen bir meyvedir ayva.

Ayva yaprağı çayı yapımı için sonbahar aylarında toplanan ayva yapraklarını bir demliğe koyarak normal çay gibi demleyebilirsiniz. Ayva yaprağını demlemeden önce çok iyi yıkayıp arkasındaki tüyleri temizlemelisiniz. Yaprakları ilk önce kaynayan suyla 2-3 dakika kadar haşlayıp bu suyu attıktan sonra çay gibi demleyerek içebilirsiniz. Suyu bittikçe üzerine ilave edebilir, aynı yaprakları 3-4 kez demleyebilirsiniz. Ayva yaprağı çayı her demlenişinde daha fazla özlü bir içecek olmaktadır.

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Karaciğeri temizleyip, düzenli çalışmasını sağlar. Bronşite iyi gelen ayva yaprağı kronik öksürüklerde fazlasıyla işe yarar. Aşırı stres ve uykusuzluk durumlarında sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğiyle sizi rahatlatır. Ateş düşürücü özelliğinin yanında ishali kesmesiyle de bilinir. Ayvanın kendisinde olduğu gibi yaprağı da protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini içerir. Ayrıca ayva yaprağında demir, bakır ve potasyum gibi mineraller de fazlasıyla bulunmaktadır. Ayva yaprağı çayı bağırsak ve mideyi zararlı mikroplardan koruyup, parazitleri yok ederek hazımsızlığı da önler. Cildi daha parlak ve canlı hale getirir. Ağız içinde oluşan yaralara ve özellikle boğaz iltihaplarına iyi gelir. Boğazınızdaki ağrılı şişkinlikleri ayva yaprağını haşlayarak lapa haline getirip boğazınıza koyduğunuzda, ağrılarınızı dindirecek boğazınızı rahatlatacaktır.
Ayva yaprağını bir taşım kaynatarak içerseniz uykusuzluk çekmekten kurtulabilir, uykunuzu düzene koyabilirsiniz. Ayrıca ayva yaprağı çayı düzenli ve sürekli kullanıldığında kan değerleri normale döner. Ayva yaprağı; meyvenin kendisi gibi kalp güçlendirici etkisi vardır. Kadınlarda görülen renksiz ve saydam akıntıyı keser. Ayva yaprağı çayı regl dönemlerinde yaşanan ağrılara da iyi gelmekte, tüm vücudu rahatlatıp gevşetmektedir.

Kalp çarpıntısı konusunda sıkıntılar yaşayan kişiler ayva yaprağını ve çiçeğini birlikte kaynatıp içtikleri takdirde bu dertten kurtulabilir. Hemoroid yani basuru olan kişiler ayva yaprağı çayını düzenli kullandıklarında bu illetten sonsuza kadar kurtulma imkanı bulabilir. Ayrıca ayva yaprağı çayının ses tellerine iyi geldiği de bilinmektedir. Sesi kısılan kişi düzenli olarak ayva yaprağı çayı içtikleri takdirde ses telleri açılır. Ayva yaprağı çayının iyi geldiği bir başka hastalık da mide ülseridir.

Önemli Uyarı: Ayva yaprağını çiğ tüketmemelisiniz. Kabızlık çekenler ve yüksek tansiyon sorunu olanlar da ayva yaprağı çayını sürekli içmemeye dikkat etmelidir.

4 YORUMLAR

  1. Ayva yaprağı psikolojik rahatsızlıklarda etkilidir.Takıntı,saplantı, vesvese gibi rahatsızlıklara iyi gelir.Gece uyuyamama,sabah kalktığında uyku alamamış gibi uyanma,düşüncelerin okuduğunu hissetme,davranışlarının dış dünya ile bağlantılı olduğunu hissetme.zorlayıcı düşünceler, dünya ile ilgili bir şeye bağlanma,öz güvensiz hissetme,evhamlılık, olumsuz düşünceler, değersizlik hissi.Bu tür sorunları olanlara iyi gelebilir.İki yaprak ayva yaprağı, beş ile on dakika kaynatılır içilirse iyi gelir.

  2. Nasil hocam kabizligi olanlar kullanmasin. Hemoroide iyi gelir ne demek? Insan once kabiz olur asiri sekildeyse bu hemoroid veya basura cevirir fazla ikinma sonucu. Kabiz olanlar nasil kullanabilir ayva yapragini bal katsak ayva yapragi cayina oyle kullansak olmazmi.Yoksa kabizsak kullanmamakmi lazim. Lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim hocam. Iyi gunler Saygilar

  3. Sirkeleri yaptım ve kullanıyorum.çok güzel kokuları var.Tüm evi dezenfekte ediyoruz teşekürler.Birde meyvelerle nasıl zayıflanır o konuda bilgi verseniz iyi olaçak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here