B12 Vitamini Kobalamin Nedir

0

B12 Vitamini ( Kobalamin ) Nedir?

Yapısında kobalt metali bulunduğundan B12 vitaminine kobalamin ismi de verilir. Multivitamin ilaçlarda B12 vitamini siyanokobalamin adıyla bulunur. B12 vitamini eritrosit ( alyuvar) üretiminde, sinir dokularında ve hücrelerimizde bulunan DNA’nın üretimi için gereklidir.

B12 vitamini; megaloblastik anemiyi ( B12 ve Folik Asit Eksikliği‘ne bağlı bir anemi türü ) önlemek için gerekli olup, eritrosit üretiminde folik asitin (B9) düzenlenmesine ve demirin  kullanılmasına yardımcı olur. Kobalamin, sindirim sistemi, protein sentezi, yağ ve karbonhidrat metabolizması için gereklidir.

Günlük B12 vitamini ihtiyacı 2.4 mikrogram civarındadır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur  

B12 vitamini daha çok kırmızı et, kümes hayvanları ve balıkta; çok az sütte ve yoğurtta bulunur. B12 eksikliği genellikle yetersiz beslenmeden değil, midedeki parietal hücrelerinin “intrinsik faktör” isimli glikoproteini sentezleyememesinden kaynaklanır. Intrensek faktör, B12 vitaminine bağlanarak barsaktan emilimini sağlamaktadır.

B12 Vitamini Eksikliği

B12 eksikliği varsa kan ve idrarda metil malonik asit artar,  kanda  homosistein ( damar sertliğine neden olan bir madde ) yükselir.

B12 vitamini eksikliği pernisiyöz anemi durumunda görülür.Pernisiyoz anemi vücudun yeterli B12 vitaminine sahip olmamasından dolayı yeterli sayıda sağlıklı eritrositin yapılamadığı bir anemi türüdür.  Nedeni ise B12 vitamininin bağırsaklardan emiliminin bozulmasıdır. Bu hastalık 60 yaş üstü kişilerde görülür ve tedavisi amacıyla B12 vitamini takviyesi iğne yoluyla yapılır.

B12 eksikliği genelde et yemeyenlerde (veganlarda) ve mide-bağırsak hastalığı olanlarda görülür. Midesinde Helikobakter pilori bakterisi ( mide ve bağırsak ülserlerine yol açan bir bakteri türü ) olanlarda B12 eksikliği sıklıkla görülür. Atrofik gastrit hastalığı olanlarda, midesi ameliyatla alınanlarda da B12 vitamini eksikliği sık oranda görülür.Yaşlılık ise B12 vitamini eksikliği nedenleri arasındadır. Kalıtıma bağlı eksikliğin ise nadiren görüldüğü bilinmektedir.  Bunların dışında B12 vitamininin emilmesini engelleyen faktörler; antibiyotik kullanımı sonrası bağırsakta bakteri çoğalması, metformin ( bir diyabet ilacı ), glukofaj ( diyabet ilacı ), anestezi esnasında kullanılan nitröz oksit,Alkol bağımlılığı, bazı ilaçlar, pankreas bezinin iyi çalışmaması gibi nedenler olabilir. B12 eksikliği olan her kişide kansızlık görülmeyebilir. B12 eksikliği görülen kişilerin bir kısmında ise kırmızı kan hüclerinde büyüme gibi rahatsızlıkta görülebilir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini eksikliği durumlarında her insanda aynı belirtileri vermeyebilir. Hatta uzunca bir süre hiç belirti de vermeyebilir. Ancak karşılaşılan bazı belirtiler;  glossit ( dilde yanma), bağırsakta emilim sorunları, unutkanlık, halsizlik, uyuşma, ataksi, denge kaybı, kişilik değişimi gibi belirtilerdir. Ayrıca; kanda bilirubin ( etçil memelilerin sarfa sıvılarına altın sarısı rengini veren madde ) ve LDH (Laktat dehidrojenaz ) yüksekliği, lökosit ve trombosit sayısında düşme, bacaklarda simetrik nöropati ( sinir hasarına bağlı )görülebilir. Bunların dışında; bulantı, gaz şikayeti, demans, dilde ağrı, kulak çınlaması, iştah ve kilo kaybı görülebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here