Badem Sütü Nasıl Yapılır

0

Badem Sütü Faydaları Nelerdir?

Badem sütü ( almond milk ); hayvansal kaynaklı süte alternatif olarak ortaya çıkmış bir besin türüdür. Bilindiği gibi özellikle inek sütü, bazı insanlarda bir takım sindirim sorunlarına yol açıyor. Laktoza karşı alerji veya duyarlılık günümüzde çok insanda görülebilen bir durumdur. Bu nedenle, badem sütü bu gibi durumlarda kullanılabilecek alternatif bir besindir. İlk olarak vejeteryanlar için üretilmiştir. Aslında, badem sütü içecekler için bir noktayı belirtelim. Aslında bu içecek badem suyudur, süt tabiri tamamen görünüşün ve kısmen tadın benzemesinden ileri gelmektedir. Bu nedenle, bu içeceğin badem suyu olarak ele alınması da mantıklıdır.

Badem sütü, inek sütü gibi kalsiyum açısından zengindir bunun yanında E vitamini açısından diğer sütlere nazaran çok daha zengindir. Bir bardak badem sütüyle günlük E vitamini ihtiyacının tamamı hatta daha fazlası karşılanabilir. Magnezyum açısından da zengindir. Protein açısından, inek sütü kadar zengin değildir ancak içerisinde kolesterol ve doymuş yağ yoktur. İçerisinde doymamış yağlar bulunur ve bu daha tercih edilir bir durumdur. Karbonhidrat oranı da düşük olduğundan diyet yapanlar tarafından süte alternatif olarak rahatlıkla kullanılır. Hatta, badem sütüyle sütlü kahve de yapılmakta ve çok beğenilmektedir. Yulaf ezmesine katılabilmekte veya buzlu içeceklerde süt yerine kullanılabilmektedir.

Piyasada hazır badem sütü bulmak mümkündür. Ayrıca evde de yapılabilir.

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütü Tarifi

Malzemeler:

1 çay bardağı taze badem,
5 çay bardağı su

Bademler, üzerlerine 2 çay bardağı su eklenerek bir gece bekletilir. Ertesi gün bademler süzülür ve süzülen bademler bir mikser içerisine boşaltılır ve üzerine 3 çay bardağı su eklenerek iki-üç dakika mikserden geçirilir. Daha sonra ise süzülerek içime hazır hale getirilir. Badem sütü tatlandırılarak içilebilir, bizim tavsiyemiz bir miktar keçiboynuzu tozu veya özü ile tatlandırıp içmeniz. Vanilya da ekleyebilirsiniz.

Bir su bardağı saf badem sütü 40 kaloridir.

Not: Badem sütü bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Fındık türlerine alerjiniz varsa, bademe de alerjiniz olabilir. Ayrıca, 2 yaşından küçük çocukların tüketmemesi gerekir. Badem, aynı zamanda guatrojenik bir gıdadır yani aşırı tüketilmesi sonucunda tiroid bezlerine zarar verebilir ve tiroit büyümesi, guatr gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Tiroid sorunu olan kişilerin kullanmaması önerilir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here