Badem Yağı ve Badem Yağının Faydaları

1

Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Badem yağı, badem çekirdeğinden elde edilen saç bakımı ve cilt bakımı amacıyla kozmetik sektöründe sıkça kullanılan bir yağdır. Bir kaç çeşit yağ asidi, protein ve önemli miktarda E vitamini ile A ve K vitaminlerini içerir.

Saç Bakımı için Badem Yağı Faydaları

Saç dökülmesi hemen herkeste görülen bir durumdur ancak dökülen saçların yerine yenisi çıkmıyorsa saç bölgelerinde açılma başlar. Aynı zamanda saç tellerinde incelme sorunu da görülür incelen saç teli ise zamanla tamamen kopar. Çevresel kirleticiler, beslenme yetersizlikleri, hormonal dengesizlik ve strese maruz kalma aşırı saç dökülmesi için başlıca nedenleridir. Saç dökülmesi çoğu kez; kalsiyum, magnezyum ve çinko minerallerinin eksikliği sorunlarında da görülür. Aynı zamanda çinko eksikliği saç kıran hastalığına da neden olmaktadır. Badem yağı, bu mineralleri içerdiğinden saç bakımı için adeta doğanın laboratuvarından çıkmış bir ürün gibidir. Ayrıca; kirpik bakımı için de uygun bir yağdır ve kirpik uzatmak ve kirpikleri canlı tutmak için kullanılabilir.

Saç dökülmesi sorunu için badem yağı, her gece yatmadan önce yapılacak duş sonrasında kafa derisine sürülür. Bir süre bu şekilde denenebilir ayrıca çerez olarak badem yemek de saç sorunu için bir takım faydalar sağlayabilir.

Diğer yağlara nazaran alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı az olduğundan göz çevresi için de kullanılabilecek nadir doğal kozmetik ürünlerinden birisidir. Göz çevresi hassas alanından makyaj çıkarmak için kullanılabilir. . Bunun için bir parça pamuğa yağ sürülür ve makyajlı alan hafifçe temizlenir ardından temiz bir pamuk ile göz çevresi silinir. Yine uygulamada badem yağı ve toz şeker karıştırılıp cilde çok hafif bir şekilde uygulandığında kirli ve ölü hücreleri temizlemektedir. Peeling etkisi olan bu uygulama ile cilt pürüzsüz ve parlak bir hal alacaktır.

Göz altı torbalarına ve göz altı morarmasına karşı badem yağı etkili bir çözümdür. Aynı şekilde temiz bir pamukla az bir miktarda yavaşça sürülecek badem yağı fayda sağlayabilecektir. Badem yağının faydaları arasında, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına ayrıca cilt iltihaplarına, kaşıntı ve kızarıklıklara karşı da etkili olması sayılabilir.

Kas ağrılarına karşı badem yağının faydaları: Ağrıyan kasların bulunduğu bölgelere bir miktar yağ masaj yapılarak sürülebilir.

Genel olarak badem yağının harici kullanımı ile ilgili bilgi verdik bazı durumlarda badem yağı dahili olarak da kullanılabiliyor. Ancak bazı durumlarda sağlık için yan etkileri olacak durumlar oluşabilir. Bu nedenle dahili kullanım için taze badem veya taze bademden elde edilmiş badem sütü iyi bir alternatif olabilir. Bknz: Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here