Bağırsak-Beyin İlişkisi Nedir?

0

Bağırsak ve Beyin Arasındaki İlişki Nedir?

Bağırsak sisteminin sağlığı beyin sistemini etkilediği gibi beyin sisteminin sağlığı bağırsak sistemini etkilemektedir. Bu sebeple; bağırsak-beyin ilişkisi ve beyin-bağırsak ilişkisi şeklinde iki farklı yönde bir etkileşim söz konusudur.

Bağırsak ve Beyin arasındaki ilişki üzerinde önemle duran bilim insanlarından Dr Datis Kharrazian, bu konu ile ilgili “Bağırsak sağlığının beyin sağlığıyla yakın bir ilişkisi vardır. Deneyimlenen, algılanan, duyumsanan, düşünülen, hafızaya alınan her şey beyin işlevlerinden sadece birkaçıdır” demiştir.

Beyin, Bağırsakları Nasıl Etkiler? Vagus Siniri Nedir?

Beynin bağırsak sistemi üzerinde meydana gelen etkileri sinirler aracılığı ile olmaktadır. Bu sinirler Vagus siniri olarak da bilinen 10. kafa sinirleridir.

Vagus siniri (10. Kafa siniri) ile pozitif iletişim: Beyin sapı aracılığıyla özellikle sempatik sinir çekirdekleri ile gerçekleşen beyin mesajlarının %90’ı vagus sinirini etkilemektedir. Bu yüzden sempatik sinir çekirdekleri, sindirim sisteminin “beyni” olarak kabul edilen enterik sinir sistemi ile bağ kurmaktadır. Bu bağ sindirim sistemi işlevlerini etkilemektedir. Bu işlevlere örnek olarak:

Bağırsak hareketleri

Mide asit sekresyonu ( gastrik asit )

Pankreas sistemi enzimleri

Safra kesesi kasılmaları

Stresin Bağırsak Üzerindeki Etkileri

Beyin, bir stres olgusu algıladığında, sindirim için gerekli olan parasempatik tepki yerine ( relax sindirme), sempatik tepkiyi ( savaş ya da kaç) tetiklenir. Stres aynı zamanda İnce bağırsak hareketlerini bozmaktadır.

Aşırı stres; bağırsak florasını bozarak zararlı bakteri, mantar ve mikoorganizmalar için uygun ortamı hazırlar. ( dipnot: Faydaları bakterilerin sayısı azalır, sindirime faydalı bu bakteriler azaldığında çeşitli problemler ortaya çıkar, ayrıca bozulan floraya yerleşen zararlı canlıların atık maddeleri ( alkol ve histamin gibi ) karaciğer hastalıkları, astım, egzema, alerjik rinit-saman nezlesi gibi pek çok hastalığı tetikleyebilir.)

Aşırı stres durumu; kortizol hormonunun aşırı salgılanmasına neden olur. Kortizol tepkisi aracılığıyla inflamasyon artar, kortizol kan şekerini yükselterek daha fazla insülin salgılanmasına neden olur, bu durumda şeker seviyesi aniden düşerek aşırı yeme isteği oluşur ve şekerli gıdalara karşı iştahı arttırır, yüksek kortizol salgılanması durumunda uykuya dalmada güçlük, yorgunluk, sırt ve baş ağrıları, cinsel istekte azalma, melonkolik hale gelme gibi durumlar oluşur ve bu da beyne zarar verir aynı zamanda daha fazla strese yol açarak kısır bir döngüye neden olur. Daha fazla stres daha fazla inflamasyona neden olur ve bu böyle sürer gider.

Vagus siniri ile bağırsak arasında ki olumsuz iletişim şunlara yol açar:

Bağırsaklarda düşük kan akışı

Hastalığa yol açan maya ve bakteri artışı

Akıntılı yada geçirgen bağırsak (Geçirgen Bağırsak Sendromu)

Kronik düşük seviye inflamasyon gibi.

Bağırsak-Beyin İlişkisi: Bağırsaklar Beyni Nasıl Etkiler

Bağırsağın kendini zehirlemesi nedir?

Normal şartlarda şekerin yani glukozun vücutta parçalanırken laktik aside, suya ve enerjiye dönüşmesi gerekmektedir. Vücutlarında aşırı Candida bakterisi ya da diğer zararlı mantar ve mikroorganizma olan kişilerde glukoz, fermentasyona uğrar. Bu fermentasyon sonucunda alkol oluşur ve ardından alkol hemen parçalanarak zehirli bir madde olan asetaldehit halini alır. Asetaldehitler ise yukarıda yazdığımız gibi alerjik hastalıkların baş sorumlusu olan histamin salgısını arttırırlar.
Faydalı mikropların zarar görmesi, antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapları, hazır ve işlenmiş gıdalar, kimyasallar ve kimyasal katkılı gıdalar, faydalı bakterilerin zarar görmesine neden olur ayrıca bozulan florada zararlı organizmalar görülmeye başlar.

Gluteomorfin ve casomorfin- Buğdaydaki glutenin ve süt ürünlerinde bulunan kazein proteinlerinin hatalı parçalanması nedeniyle oluşan opiat benzeri maddeler hem çocuklar hemde yetişkinlerde madde bağımlılığı benzeri etkiler gösterebilirler.

Kaynak: papiroom.com

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Bitkisel Bağırsak Temizleme Metotları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here