Bahar Ayında Anevrizma Ölümcül Olabilir

0

Anevrizma Nedir?

Aniden gelişen ve şiddetli baş ağrısı ile kendini belli eden ve halk arasında baloncuk olarak da adlandırılan anevrizma, özellikle bahar aylarında artma eğilimi gösteriyor.

Anevrizmanın geçiş mevsimlerinde daha fazla görüldüğü belirten Nöroradyoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Geyik,  bahar mevsiminde yaşanan ani ve şiddetli bir şekilde baş gösteren baş ağrılarının kulak arkası edilmemesi gerektiğini belirtti.

Baş ağrısının genel olarak uykusuzluk ve stres gibi etkenlere bağlı olarak görüldüğünü ancak bazen de ciddi bazı hastalıkların habercisi olabileceğini belirten Geyik, halk arasında baloncuk olarak adlandırılan anevrizmanın, damar duvarından köken alarak meydana gelen üzüm tanesi şeklini andıran bir çıkıntı olduğunu dile getirdi.

Kan basıncına normalde dayanıklı olan damar duvarlarının çeşitli sebeplerle zayıflayarak anevrizma hastalığına zemin hazırladığını söyleyen Geyik, bu sorunun genel olarak  40-60 yaş arasında görüldüğünü fakat gelişen tanı teknikleri sayesinde anevrizmanın patlamadan tespit edilebileceğini belirtti.

Anevrizma ( Baloncuk ) Belirtileri Neler

Prof. Dr. Geyik, anevrizma kendisini en sık ani ve şiddetli gelişen baş ağrısı şeklinde gösteriyor , özellikle aşırı spor, ağır yük kaldırma ve cinsel faaliyetler sonrasında baş ağrısı geliştiğinde anevrizmadan şüphe duyulması gerektiğini vurguladı.

Geçici kısmi uyuşmalar, göz kapağında düşme ile yutma ve görme fonksiyonlarında meydana gelen bozuklukların da anevrizma belirtileri arasında olabilir.

“Tomografi, MR ve kasıktan girilerek yapılan anjiyografi ile tespit edilen anevrizmanın ne zaman patlayacağı belirlenememektedir. Baloncuğun doğuştan var olabileceği gibi sonradan yaşanan çeşitli travmalar, oluşan tümörler ve çeşitli enfeksiyonlar nedenleri ile de meydana gelebilmektedir. Patlama riskini arttıran sebepler arasında anevrizmanın boyutu ve üzerinde kendisinden daha küçük başka bir baloncuğun var olması gibi nedenler sayılabilir. Genç yaşta meydana gelen anevrizmalar ilerleyen yaşlarla birlikte büyüyeceği için patlama ihtimalini fazlalaştırır. Ayrıca yüksek tansiyon varlığı baloncuğu büyütebilir ve patlaması sebep olabilir. Bu yüzden böylesi durumlarda yüksek tansiyon varlığının tespiti ve tedavisi önem arz eder.

ANEVRİZMANIN PATLAMASI ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Anevrizmanın patladığı ve beyin kanamasının meydana geldiği durumların ölümcül olabildiğine vurgu yapan Geyik, “Yapılan bir takım araştırmalarda beyin kanaması geçirenlerin yaklaşık yüzde 12’sinin hastaneye yetişemeden hayatlarını kaybettiği belirlenmiştir. Tedavi edilmemesi durumunda ikinci bir beyin kanaması riskinin yanında felç ve koma gibi durumlarda görülmektedir” dedi.

DOKU DOSTU TEDAVİ

Anevrizmanın tedavisinde son zamanlarda kasıktan girilerek yapılan anjiyo tekniğinin ön plana çıktığına vurgu yapan Prof. Geyik, “Bilhassa cerrahi işlemlerin zor olduğu, büyük sayılan damarların beyne girdiği ve beyin sapının ön kısmında bulunan baloncuklarda çeşitli girişimsel teknikler kullanılmaktadır. Kasıktan girilerek yapılan tedavinin ise cerrahi yöntemlere göre daha avantajlı olduğunu vurguladı. Cerrahi yöntemlerin komplikasyon yapma riski her zaman daha fazladır. Kesme ve dikme gibi işlemler yapılmadığından doku dostu olarak belirtilen girişimsel tedaviden bir gün sonra hastanın taburcu olacağını belirtti.”