Bal Sirkesi Nasıl Yapılır?

10

Bal Sirkesi Nedir? Bal Sirkesi Nasıl Yapılır?

Bal sirkesi, balın fermente edilerek bir süre bekletilmesiyle elde edilen, bir tür bal likörüdür. Yapımı çok basittir ancak oluşumu biraz zaman istemektedir. Bal sirkesinin değişik yapılış şekilleri vardır.

Bal sirkesi tarifi için malzemeler

Malzemeler:

1 kilogram doğal bal
2 litre temiz su
Bir miktar sirke anası veya bir çay kaşığı ekmek mayası
Bir bardak taze sıkma meyve suyu

Su kaynatılır ve balın üzerine dökülür. Mayalanmayı hızlandırmak için taze sıkılmış meyve suyu eklenir. Ayrıca, mayalanmasını sağlamak için, bir çay kaşığı kadar ekmek mayası ılık su ile sulandırılarak bir dilim ekmek üzerine sürülür. Ekmeğin mayalı yüzü karışıma değecek şekilde karışıma konur. Kabın üzeri bir tülbent ile örtülür. Bu halde ışıksız bir yerde on beş gün kadar dinlendirilir. 15 gün sonunda karışım içerisindeki ekmek, köpük gibi kalıntılar temizlenir ve karışım süzülür. Havadar bir yerde ortalama 1 ay kadar kadar ( sirkeleşinceye kadar ) bekletilir.

Bal Sirkesi Nasıl Kullanılır? Bal Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Sindirimi geliştirir
Cildi besler ve gençleştirir
Kilo vermeye yardımcı olur
Saman nezlesi, boğaz ağrısı, mide rahatsızlığı önler
Kan dolaşımını teşvik eder
Sirke buharı, ses kısıklığına iyi gelmektedir. Bunun için kaynayan suya eklenecek bir miktar sirke eklenmesiyle ortaya çıkan duman solunursa hem ses kısıklığına hem de sinüslere iyi gelebilir.

Normal sirke ile yapılan turşu, salamura gibi gıdalar aynı zamanda bal sirkesi ile de denenebilmektedir. Ayrıca; eğer yaptığınız sirke hoşunuza gitmedi ise kesinlikle atmayınız. Mükemmel bir temizlik malzemesi, parlatıcı, dezenfekte edici olarak kullanabilirsiniz.

Not: Gerek bal sirkesi gerekse diğer sirke türleri, pek çok faydaları bulunmasına rağmen sanıldığı gibi mucizeler yaratan bir besin değildir. Sadece; saflığı, antibakteriyel olması, bozulmaması, besin içeriğinin yüksek olması sirkeyi önemli bir mutfak malzemesi yapmaktadır. Ancak; sirke asidik bir besindir bu nedenle fazla alınması zararlı olabilmektedir. Ayrıca, piyasada satılan katkılı sirkelerden kesinlikle uzak durmakta fayda var.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Evde Elma Sirkesi ve Nane Sirkesi Tarifi

Sağlıcakla Kalınız…

10 YORUMLAR

  1. Biz rize camlihemsinde balcıyız bu bal sirkesi ile ilgili yazilar yazilmadan evvel biz uretiyorduk ve 30 senelik balcıyız hala üretmekteyiz. Rize ayder yaylasina gelirseniz 8 km asagida tar deresi yuruyus rotasinin orda büfemiz vardir gönül rahatligiyla bizden temin edebilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here