Baldıran Otu Öldürüyor!

0

Adana’da zehirlenerek yaşamını yitiren 83 yaşındaki Sabiha Bulut ile kızı 44 yaşındaki Meryem Bulut’un ölüm nedeninin yedikleri baldıran otu olduğu ortaya çıktı.

baldıran1Pozantı İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Yağlıtaş Mahallesi’nde; 82 yaşındaki Mehmet Bulut, eşi Sabiha Bulut ve kızı Meryem Bulut, pazar günü topladıkları baldıran otunu pişirerek yedi. Yemeğin ardından rahatsızlanan Sabiha Bulut, mahalleli tarafından Pozantı Devlet Hastanesi’ne götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Ardından Mehmet Bulut ile kızı Meryem Bulut da rahatsızlandı ve 112 Acil’den yardım istendi. Ambulanslarla Adana il merkezine getirilen baba Mehmet Bulut, Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’ne, kızı ise özel bir hastaneye nakledildi. Meryem Bulut doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Mehmet Bulut ise daha şanslıydı ve  tedavisinin ardından taburcu edildi.

Baldıran Otu Öldürüyor!

Halk arasında, ağrı kesici özelliğiyle bilinen ve bilhassa sinir hastalıklarında çok yanlış bir biçimde kullanılan ve tarih kitaplarında ünlü filozof Sokrates’in ölümüne neden olmasıyla anılan Baldıran otunun (Conium Maculatum) çok zehirli olduğu bir bitki olduğunu biliyor muydunuz?
 Uludağ Üniversitesi Tıp FakültesiAnesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Dr. Remzi İşçimen, sara ve boğmaca hastalıklarında kullanan ‘yılan otu ve ağu otu’ olarak da adlandırılan baldıran otunun  ölümcül zehirlenmelere yol açtığını söyledi.

baldıran3Yaprakları Maydanoza Benziyor, Maydanozgiller Ailesinden

Yaprakları maydanoza benzeyen baldıran otunun çoğu kez yanlışlıkla yenildiğini hatırlatan Doç. Dr. İşçimen, otun salatalarda kullanılmasının da zehirlenmelere neden olduğuna dikkat çekti. İşçimen; zehirli olan bu bitkinin maydanozla kesinlikle karıştırılmaması ve tüketilmesinin oldukça tehlikeli olduğunu söyledi. Gövdesinde kırmızımsı lekeler olan baldıran otunun genellikle yol kenarlarında yetiştiği belirten Remzi İşçimen, baldıran otunun çeşitli pazarlarda ve işinin ehli olmayan yerlerde satılabildiğini ve vatandaşların doğadan toplayarak tüketebileceklerini kaydetti.

Kesinlikle Tüketmeyin

Alındıktan sonra el, ayak ve dilde uyuşma, bulantı kusma ve solunum  sıkıntısı ile başlayıp ölümcül sonuçlara kadar gitmektedir.” dedi. Yine tarihte ve edebiyatta  baldıran şerbeti ve baldıran şarabı, bilinen en etkili zehirlerden olup, suikast amacıyla kullanıldığı rivayet edilmektedir.