Balık Nasıl Yenmelidir? Balığın Yanında Ne Gider?

0

Balık Nasıl Yenir? Balık Nasıl Pişirilmeli?

Beslenme uzmanlarına göre lezzet ve sağlık açısından en iyi balık fırın veya ızgarada pişen balıktır. Ayrıca balığı pişirirken hafif sulu kalması da önemlidir. Fırında (buğulama veya haşlama şeklinde) veya ızgarada az sulu kalacak şekilde pişen balık, hem besin değerini korumuş olur hem de daha az yağla pişmiş olur. Böylelikle alınan kalori ve kolesterol büyük oranda engellenmiş olur. Balıklar; balık çorbası şeklinde de tüketilebilir.

Balık Nasıl Yenmeli?

  • Büyük balıklar için kılçıkları daha kolay çıkartmak için genel olarak balık bıçağı ve balık çatalı kullanılır. Bu sayede kılçıklar daha kolay uzaklaştırılır. Balık bıçağı ve balık çatalı kullanmak görgü kuralı gibi görünse de kılçıkları uzaklaştırmak için ideal yardımcılardır. Balık çatalı ve bıçağı yoksa el ve çatal yardımı ile kılçıklar uzaklaştırılır.
  • Küçük balık yerken daha çok balık çatalı kullanılır. Balık bıçağı kullanmak küçük balıklar için pek işlevsel değildir. Tavada kızartılmış küçük balıklar için kılçık pek sorun olmamakta çoğu insan kılçıkları ile birlikte yemektedirler.

Balığın Yanında Ne Yenmelidir? 

Balık yemeğinden önce çorba tercih edilebilir. Bunun için balık çorbası veya mercimek çorbası tercih edilebilir. Balığın yanında yenebilecek onlarca meze vardır. Humus, humuslu salata çeşitleri, patlıcanlı mezeler, polenta, tarator sos, ajvar, fava, şakşuka gibi mezeler sayılabilir. Ancak; pek çok beslenme uzmanının görüşü balığın tadını bastıracak mezeler ve sebzelerden uzak durmak yönündedir. Balığın yanında gidecek en sağlıklı ve lezzetli besinler; kuru veya yeşil soğan ve maydanozdur. Bunlar dışında turp ve dereotu da balığa ayrı bir lezzet katabilir. Sebzeler, salata şeklinde değilde daha iri dilimlenmiş veya kesilmiş şekilde tüketilebilir.

Balığın Yanında Ne İçilmelidir? 

Balığın yanında hemen her içecek içilebilir. Ancak balığın yanında içilebilecek en sağlıklı ve lezzetli içecek şalgam suyudur.

Balıktan Sonra Tatlı Yenir mi? 

Balık yemeklerinin ardından tatlı yenmesi artık bir gelenek olmuştur. Balık yendikten sonra genel olarak kan şekeri ani bir düşüşe geçer bu nedenle geleneksel olarak irmik helvası yenmesi adet olmuştur. Bunun dışında kabak helvası veya tahinli hafif tatlılar tüketilebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here