Balık ve Yoğurt Neden Birlikte Yenmez?

0

Balık ve Yoğurt Neden Zehirliyor?

Hemen hepimiz balıkla birlikte yoğurt yenmemesi gerektiği hakkında bazı bilgiler edinmişizdir. Aslında taze bir balık ile ekşimemiş bir yoğurt birlikte yenebilir. Bayatlamış balık ise ister yoğurt ile ister yoğurttsuz yensin zaten zehirlemektedir. Ancak; bayatlamış balıkla yoğurdun birlikte yenmesi zehirlenme oranını arttırmakta ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Konuyu biraz daha biyokimya açısından incelersek; balığın bulunduğu ortamın sıcaklığı aşırı bakteri üremesine neden oluyorsa zamanla bu bakterilerden histamin adı verilen bir madde salgılanmaktadır. Histamin, insan vücudunda üretilebilen bağışıklık sistemi için bazı fonksiyonları olan örneğin; grip olduğumuzda vücudumuzun savunma mekanizması gereği bronşların şişmesi, öksürük, hapşırık gibi ataklarla hastalıkla mücadele etmesini sağlayan protein yapısında bir maddedir. Aynı zamanda midenin sağlıklı çalışması için gerekli bir maddedir. Pek çok gıdanın içerisinde doğal olarak bulunur ancak bazı gıdalarda daha çok bulunur özellikle fermente gıdalar içinde ( yoğurt, turşu, sirke, şarap ) bulunmaktadır.

Alerjik rinit, saman nezlesi, astım gibi hastaların da temel sorunu vücutlarında aşırı derecede salgılanan ( yada biriken ) histamin’den kaynaklanır. Bu nedenle bu hastalara antihistaminik ilaçlar verilir. Alerjik nezle gibi hastalıkların temel nedeni histaminin vücutta aşırı derecede çoğalması ve anlamsız ataklara neden olmasıdır.

İşte balık gibi gıdalar uygunsuz koşullarda bekletildiğinde içerisinde histamin oranı muazzam derecede artmakta ve toksik hale gelmektedir. Yoğurt içerisinde de histamin bulunur ve ayrıca yoğurt ile bayatlamış yada kısmen bayatlamış balığın birlikte yenmesi ile oluşacak histamin yükü ile birlikte yoğurdun oluşan histamin yükünün etkisini arttırabilmesi nedeniyle ciddi zehirlenmeler yaşanabilir. Bazı görüşlere göre ise aslında balık ile yoğurdun birlikte yenmesi durumlarında meydana gelmiş olan zehirlenme durumlarında zehirlenme nedeninin yoğurt değil, balık olduğu ve yoğurt yenmeseydi dahi o vakanın aynı şiddette oluşacağı yönündedir.

Ancak bizler tüketici olarak, bir balığın ne kadar taze olduğu ve içinde ne derecede histamin barındırdığını bilemediğimiz için ve yoğurt ile balığın birlikte tüketiminde vücuda kazandıracağı histamine karşı vücut direncimizi hesaplayamadığımız için balık ile yoğurdun hiç bir şekilde birlikte yenmemesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle alerjik hastalıklara yatkınlıkları olanların ( ürtiker, alerjik rinit, saman nezlesi, astım, egzama, besin alerjisi, toz alerjisi vs. ) balık ile yoğurdu birlikte tüketmemeleri gerekmektedir. Yoğurt tüketirken de, ekşimemiş taze yoğurt tüketmeleri, fermente besinlerden kısmen yada tamamen uzak durmaları gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here