Balık Yağı Nedir? Balık Yağı Faydaları

0
136

Balık Yağı Faydaları Nelerdir? Balık Yağının Hafızaya Faydaları

Balık yağı yüksek oranda DHA ( docosahexaenoic acid – Dokosaheksaenoik Asit, ) ve EPA ( Eykosapentenoik Asit ) içermektedir. EPA ve DHA yağ asitleri, kalp ve beyin sağlığı için çok önemli iki omega3 yağ asididir. EPA ve DHA yağ asitleri, kalp ve beyin hücre zarlarının fonsiyonlarına önemli etkileri vardır. Vücut bu yağ asitlerini üretemez yani dışarıdan alınması gerekmektedir. En kaliteli EPA-DHA kaynakları, soğuk denizlerden elde edilen ve yüksek oranda omega3 içeren balık yağlarında bulunmaktadır ( somon balığı gibi )

Balık Yağı Faydaları Nelerdir? Hamile ve Çocuklar için Balık Yağı 

Hamileler için Balık Yağı faydaları: Balık yağı doktor önerisiyle rahatlıkla kullanılabilir. Yapılan araştırmalar, balık  yağının hamile ve çocuklar için çeşitli faydalarının olduğunu göstermiştir. Yapılan bir deneyde; balık yağı tüketimi prematüre bebek doğumu olasılığını düşürmektedir.

-Beyin Sağlığı için: DHA, beyin zarının %15-20 ve retinanın ise %30-60’ının oluşmasına yardım eder,hamilelik sürecinde alınması gereken DHA erken doğum, düşük ve zayıf bebek riskini azaltır ve doğum sonrasında annelerde depresyon ve yüksek tansiyon gibi olumsuzlukları da önleyebilir.Hamilelik döneminde anne adaylarının vücudunda bulunan DHA rezervlerinin büyük kısmı yeni oluşan bebeğin beyin ve retina oluşumu için harcanacağından; bu dönemde muhakkak Balık; balık yağı, ceviz, keten tohumu, semiz otu gibi Omega-3 kaynaklarını tüketmekleri gerekmektedir. Özellikle ceviz, keten tohumu, semiz otu gibi bitkisel kaynaklar; Omega-3’ün bitkisel orjini olan ALA ( alfa-linoleik asit ) bakımından zengindirler. Balık yağları ve diğer omega-3 kaynakları depresyon, psikoz, dikkat eksikliği, hiperkativite bozukluğu gibi rahatsızlıkları önlemektedir.

– Ayrıca, balık yağı sağlıklı bir cilt, kalp damar sağlığı, tansiyon, trigliserit, romatoid artrit, dikkat eksikliği, felç , damar Sertliği, yüksek kolesterol, astım gibi  rahatsızlıkları önleyebilmektedir.

Marincap Nedir? Balık Yağı Fiyatı ve Balık Yağı Hapı Fiyatı

Marincap, piyasada en çok tüketilen balık yağı hapı olarak bilinir. Koçak Farma tarafından üretilen bu ürünün fiyatı 45 yumuşak kapsül için 33 tl civarındadır.

Möller Marka 250 ML cam şişede satılan DHA içeriği zengin ürün ise 52 TL civarındadır.

NUTRİGEN Marka OMEGA 3 BALIK YAĞI ŞURUBU ÇİLEK AROMALI 200 ML (3 LÜ EKONOMİK PAKET)70 TL ile satıştadır.

Eğer Balık Yağı Hapı Kullanacaksanız Mutlaka Balık Yağı Hapı içindeki DHA oranına bakınız.

Satın almak istediğiniz balık yağının marka ve fiyat gibi değerlendirmelerinin yanında mutlaka içerikiğinde ihtiva ettiği DHA oranına bakınız. DHA  oranı ne kadar yüksekse o kadar kaliteli bir balık yağıdır. Ayrıca; balık yağı yanında Krill ve spriulina ( yosun ) preparatlarıda bu amaç için üretilmişlerdir.

Uyarı: Değerli okularımız, biz sayfa olarak hiç bir yapay ürünün tüketilmesi taraftarı değiliz. Bu sebeple; balık yağı ve benzeri ürünleri kullanmanızı sizlere birinci aşamada tavsiye etmiyoruz. Nedir 1. aşama; en güzeli balığın kendisini tüketebilmektir. Ancak ülkemiz suları sıcak denizlere sahip olduğundan, bu denizlerdeki balıklarda istenen miktarlarda Omega-3 olmuyor. Ancak; Omega-3 kaynakları sadece balıklar değil, yumurta da bir omega-3 kaynağıdır. Bitkisel olarak ALA ( alfa-linoleik asit ) içeren besinler iyi birer Omega-3 kaynaklarıdır. Semiz Otu, ceviz, keten tohumu, tuzsuz kavrulmamış kabak çekirdeği de mükemmel birer Omega-3 kaynaklarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here