Balık Yağı Hapı Nedir? Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

0

Balık Yağı Hapı Nedir?  Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı yüksek oranda DHA ( docosahexaenoic acid – Dokosaheksaenoik Asit, ) ve EPA ( Eykosapentenoik Asit ) içermektedir. EPA ve DHA yağ asitleri, kalp ve beyin sağlığı için çok önemli iki omega3 yağ asididir. EPA ve DHA yağ asitleri, kalp ve beyin hücre zarlarının fonsiyonlarına önemli etkileri vardır. Vücut bu yağ asitlerini üretemez yani dışarıdan alınması gerekmektedir. En kaliteli EPA-DHA kaynakları, soğuk denizlerden elde edilen ve yüksek oranda omega3 içeren balık yağlarında bulunmaktadır (somon balığı gibi).

Önemli Not: Balık yağı kullanmadan önce bir kan testi yapılması, doktora onayı alınması şarttır.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir? Hamile ve Çocuklar için Balık Yağı 

Hamileler için Balık Yağının faydaları: Balık yağı doktor önerisiyle rahatlıkla kullanılabilir. Yapılan araştırmalar, balık  yağının hamile ve çocuklar için çeşitli faydalarının olduğunu göstermiştir. Yapılan bir deneyde; balık yağı tüketimi prematüre bebek doğumu olasılığını düşürmektedir. Hamilelik sürecinde alınması gereken DHA erken doğum, düşük ve zayıf bebek riskini azaltır ve doğum sonrasında annelerde depresyon ve yüksek tansiyon gibi olumsuzlukları da önleyebilir.

-Beyin Sağlığı için Balık Yağı Kullanımı: DHA, beyin zarının %15-20 ve retinanın ise %30-60’ının oluşmasına yardım eder. Özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının vücudunda bulunan DHA rezervlerinin büyük kısmı yeni oluşan bebeğin beyin ve retina oluşumu için harcanacağından; bu dönemde muhakkak Balık; balık yağı, ceviz, keten tohumu, semiz otu gibi Omega-3 kaynakları açısından zengin bir diyet önerilebilir. Özellikle ceviz, keten tohumu, semiz otu gibi bitkisel kaynaklar; Omega-3’ün bitkisel orjini olan ALA ( alfa-linoleik asit ) bakımından zengindirler. Balık yağı ve diğer omega-3 kaynakları depresyon, psikoz, dikkat eksikliği, hiperkativite bozukluğu gibi rahatsızlıkları önlemektedir.

– Ayrıca, balık yağı sağlıklı bir cilt oluşumu için destekleyici olup; kalp damar problemleri, tansiyon, trigliserit, romatoid artrit, dikkat eksikliği, felç , damar sertliği, yüksek kolesterol, astım gibi  rahatsızlıkları önleyebilmektedir.

Marincap Nedir? Balık Yağı Fiyatı ve Balık Yağı Hapı Fiyatı

Marincap, piyasada en çok tüketilen balık yağı hapı olarak bilinir. Koçak Farma tarafından üretilen bu ürünün fiyatı 45 yumuşak kapsül için 33 tl civarındadır.

Möller Marka 250 ML cam şişede satılan DHA içeriği zengin ürün ise 52 TL civarındadır.

NUTRİGEN Marka OMEGA 3 BALIK YAĞI ŞURUBU ÇİLEK AROMALI 200 ML (3 LÜ EKONOMİK PAKET)70 TL ile satıştadır.

Balık Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Eğer Balık Yağı Hapı Kullanacaksanız Mutlaka Balık Yağı Hapı içindeki DHA oranına bakınızSatın almak istediğiniz balık yağının marka ve fiyat gibi değerlendirmelerinin yanında mutlaka içeriğinde ihtiva ettiği DHA oranına bakınız. DHA  oranı ne kadar yüksekse o kadar kaliteli bir balık yağıdır. Ayrıca; balık yağı yanında Krill yağı ve spriulina ( yosun ) gibi ürünler de bu amaç için üretilmişlerdir. Satın alınacak balık yağı genel tercih nedeni olarak soğuk deniz balıklarından üretilmelidir.

Piyasada bulunan balık yağları kullanım amacına göre bazı bileşenleri değişik oranlarda ihtiva edebilir.  Bazı balık yağları EPA bazı balık yağları ise DHA yönünden zengindir. Ameliyat sonrası oluşacak inflamasyonlar için EPA oranı yüksek balık yağları tercih edilebilir.  Günlük tüketimde, beyin sağlığını geliştirmede, hamilelik döneminde vs kullanılması durumunda DHA oranı yüksek balık yağları tercih edilebilir. Balık yağı alırken alınan ürünün mutlaka sertifikalı ve gerekli mercilerden onaylı olduğuna bakılmalıdır. Merdiven altı tabir edilen ucuz ve lisanssız ürünler kesinlikle alınmamalıdır.

Balık yağları en iyi yemekten sonra vücut tarafından emilmektedir. Balık yağı kapsülleri, kendi kutusunda nemden ve güneş ışınlarından korunarak oda sıcaklığında saklanmalıdır. Buzdolabında saklamaya gerek bulunmamaktadır.

Balık Yağı ile Birlikte Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Trigliserid oranının düşürülmesine yönelik alınan balık yağı kullanımında, kullanım süresince yüksek yağ ve kolesterol ile alkol içeren besinlerden uzak durmak gerekir. Ayrıca balık yağlarının emilimlerini azalttığından lifli besinlerle birlikte balık yağının alınmaması tavsiye edilir. Genel olarak gece yatmadan önce balık yağı alınabilir.

Balık Yağlarının Yan Etkileri

Bazı kişilerde alerji gelişebilir. Nefes almada güçlük, vücutta meydana gelen anormal şişlikler, kızarıklık ve kaşıntılar, ateş, titreme, göğüs ağrısı, düzensiz kalp atışı sayılabilir. Beklenmedik bir etki görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Balık alerjisi olanların balık yağına karşı da alerjileri bulunabilir.

Ayrıca balık yağları bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir. Örneğin beta-blokerler, östrojen ilaçları, kan sulandırıcılar, diüretik ilaçlar sayılabilir. Bu nedenle kullanılan bir ilaç varsa balık yağının kullanılıp kullanılmaması ile ilgili doktor tavsiyesi alınması önerilir.

Günlük Ne Kadar Balık Yağı Alınmalı? 

Yetişkinler için günde ortalama 4 adet balık yağı kapsülü tüketilebilir. ( Her biri 1000 mg’lık kapsüller için). Bu durum vücudun omega-3 ihtiyacına göre değişebilir. Ortalama 4 adet balık yağı kapsülü 4000 mg yapmaktadır. Bu miktarın yaklaşık 1200 mg’ı Omega-3’ten oluşur. Ortalama her 1000 mg’lık kapsülün %30’u omega-3’tür. Hesaplamalar bu orana göre yapılabilir. Günlük ne kadar balık yağı alınması hususunda mutlaka bir uzman doktordan bilgi alınmalıdır. Özellikle hamile bayanların ve emziren annelerin doktor onayı alması gerekir. Tabletlerin gelişigüzel kullanılmaması, belirli bir süre ve program dahilinde kullanılmaları çok önemlidir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here