Balkabağı Faydaları Hakkında Bilgi

0

Balkabağının Faydaları Neler?

Sonbahar mevsimi ile birlikte tezgahları süsleyen bal kabağı içerisinden şeker ve nişasta yanında bol miktarda A vitamini içerir. Ayrıca; E, B ve C vitaminleri de bulunmaktadır. Çinko, fosfor ve magnzeyum minerali yönünden de zengindir.

Bal kabağı lif yönünden de oldukça zengindir. Şekerli olmasına rağmen lifli bir yapıda olduğundan kan şekerini hızla yükseltmez ve tokluk süresini uzatarak zayıflamaya katkı sağlayabilir. Yine lif içeriğinden dolayı, bağırsak hareketlerini arttırır ve kabızlık gibi sorunlara fayda sağlar. Havuç gibi bal kabağı da turuncu renkte olduğundan beta-karoten yönünden zengindir. Bilindiği gibi beta-karoten  ince bağırsak mukozasından yıkıma uğrayarak A vitaminine dönüşmektedir.  Zengin A vitamini kaynağı olduğundan gözler içinde faydalıdır. Ayrıca A vitamini, kalp hastalıklarına ve kolesterole karşı faydalı bir vitamindir. A vitamini aynı şekilde, cilt problemleri, deri sağlığı için önemli bir proteindir. Özellikle sivilceli ciltlere karşı A vitamini iyi gelmektedir. Balkabağı tüketmek, vücuttan toksinleri ve iltihabı atmak için faydalı olabilir.

Prostat sorunu olanlar için de özellikle balkabağı çekirdeği çok faydalıdır. Kabak çekirdeğinin faydaları arasında, Omega 3 ve çinko kaynağı olması, kurt düşürücü etkisinin bulunması, saç dökülmesini engellemesi sayılabilir. Ayrıntılar için Bakınız: Kabak Çekirdeği Faydaları

İyi bir demir kaynağı olduğundan demir eksikliği için de kullanılabilir.

Balkabağı Nasıl Kullanılır?

Bal kabağı, batı kültüründe cadılar bayramı için dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Balkabağı tatlısı, balkabağı reçeli yapılabildiği gibi yemekleri de yapılmaktadır. Kabak Tatlısı Tarifi için Bakınız..
Bal kabağı ile yapılan bazı yemeklerin isimleri şöyle: Nohutlu Bulgurlu Bal kabağı, Balkabaklı Humus, Balkabağı Çorbası, Bal kabağı Böreği, Bal kabağı salatası, bal kabağı kızartması gibi.

Balkabağının Cilde Faydaları

Cildin nem oranını dengeleyere yumuşatır ve içerdiği mineral ve vitaminler ile cildi besler.
Bal kabağı gibi A vitamini kaynaklarını tüketerek vücut içeriden temizlenir ve ciltteki toksik maddelerde temizlenmiş olur. Ayrıca siyah nokta ve sivilcelere karşı bal kabağı içinde bulunan A ve E vitaminleri etki gösterir. Çinko oranı yüksek olduğundan hem cilt için hem de saç için faydalıdır.

Ayrıca; cilt güzelliği için balkabağı maskesi de yapılmaktadır.

BalKabağı Maskesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

2 çay kaşığı bal kabağı
10 damla süt
Yarım çay kaşığı bal

Malzemeler krem kıvamına gelene kadar karıştırılır ve ardından cilde sürülür. 15 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile cilt yavaşca yıkanır.

( Cilt tipiniz, alerji durumunuz ve hijyen gibi faktörlerden dolayı uzman onayıyla cildinize uygun maskeleri denemenizi tavsiye ederiz.)

Balkabağı ve Kestane Kabağı arasında ki fark.

Bal kabağı turuncu renktedir kestane kabağı ise görünüm olarak bal kabağına çok benzer ancak rengi daha grimsi yada pas rengini andırır.

Sağlıcakla Kalınız..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here