Bambu Filizi Nedir?

0

Bambu Filizi Nedir? Bambu Filizi Nasıl Kullanılır?

Bambu filizi; Bambu ağaçlarının yeni yetişen filizleri olup Asya Mutfağı’ndan özellikle Çin Mutfağın önemli bir yeri olan yiyecektir. Salatalara, sote ve et yemeklerine ve haşlamalara katılabilir. Tüketilmeden önce genel olarak pirinç kabuğu tozu ile birlikte pişirilir. Bu şekilde pişirme yönteminin nedeni bir müddet bekleyen filizlerinin tadının değişmesi nedeni iledir. Pirinç kabuğu tozu bu istenmeyen tadı almakta ve bambu filizlerine farklı bir lezzet katmaktadır.

Ayrıca bazı kaynaklarda siyanür içerdiği ile ilgili bilgiler mevcut olduğundan siyanürü uzaklaştırmak için suda bekletme veya suda haşlama gibi yöntemler denenebilir. Ülkemizde genel olarak konserve şeklinde ithal ürün olarak satıldığından böyle bir tehlike daha az orandadır.

Bambu filizlerinin sağlık için de bir takım faydaları bulunmaktadır. Zengin bir potasyum kaynağı olan bu besin ayrıca antioksidan bakımından da zengindir. 100 gram bambu filizi 28 kalori civarındadır. Kalorisi düşük ancak içerdiği lif nedeniyle tok tutucu etkisi vardır. Değişil lezzet arayanlar için alternatif olsa da çok yüksek besin içeriğine sahip bir besin değildir. Tüketildiği yerlerde daha çok başka besin imkanları kısıtlı olduğu için popüler olmuş bir besindir. Ülkemizde bazı internet sitelerinde Cock Brand (Thai World) adı ile yarım kilo konservesi yaklaşık 12 TL’den satılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here