Bambu ve Bambu Eşyalar Hakkında

0

Bambu Nedir? Bambunun Kullanım Alanları 

Bambu (Bambusoideae), buğdaygiller (Poaceae) familyasına aittir ve 1000’den fazla türü bulunmaktadır. Hint Kamışı olarak da bilinen bu bitkinin bazı türleri ( Bambusea grubu ) ağaç gibi büyür ve boyları 30 metreyi geçebilirken, Olureae grubu ise ot gibi büyür ve boyları 1 metreyi geçmemektedir. Gıda, inşaat, bahçecilik, enstrüman yapımı, kumaş, yiyecek gibi alanlarda kullanılır.

Günümüzde, özellikle bambu masa ve sandalyeler, bambu beşik‘ler,  bambu çorap ve bambudan yapılan iç çamaşırlar büyük rağbet görmektedirler. Aynı zamanda t-shirt, havlu gibi ürünlerde yapılabilmektedir. Bambu mobilya‘lar estetik açısından tercih edilmekte bambudan giysi’lerin ise sağlık açısından faydalı olduğu dile getirilmektedir.

Bambunun Faydaları Nelerdir?

* Bu mükemmel ağaçlar hamur haline getirilip doğal bir elyaf edilir ve bu elyaftan yapılan iplikler ile bir takım giyecekler yapılmaktadır.

* Bambunun içeriğinde Kun adı verilen bir maddenin anti-alerjen olduğu söylenmekle birlikte bambu elyafının anti-bakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler kalıcı olup, yıkanmaya karşı dayanıklıdır.

* Bambunun hava geçirgenlik ve koku giderici olmasından dolayı bambu çorap‘ların sağlık açısından iyi olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda nem çekmesi, özellikle yaz aylarında hava geçirgen etkisiyle birleşince ayak sağlığı için faydalı olmaktadır.

* Aynı zamanda bambuyla dikişsiz ürünler elde etmek mümkün ve kullanıcı deneyimlerine göre bu ürünler yıkandıkça sertleşmiyor.

* Bambu kumaşlar için merserize işlemi gerekmemektedir. Bu ürünleri yumuşatmak ve parlatmak için ekstra kimyasal işlemlere gerek duyulmamaktadır. Bambudan kumaş, ipek yumuşaklığındadır.

* Bambuyla bazı yerli Endenozyalılar tek kullanımlık tencere yapmaktadırlar.

* Japonyada ise bazı türlerinden Achia adı verilen turşu yapılmaktadır.

*  Geleneksel ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

* Eskiden bazı Uzak Asya bölgelerinde evler bambudan yapılırdı.

* Aynı zamanda bambudan kilometrelerce uzunlukta su boruları da yapılmıştır.

* Bambuyla küçük kano ve tekneler dahi yapılmıştır.

* Bambuyla ev mobilyaları, masalar, çardaklar, koltuk ve kanepeler dahi yapılabilir ve bu tarz ürünler satılabilmektedir. Ayrıca, perdei bardaki ve çeşitli aksesuarlar yapılmıştır.

* Bambu bıçak‘lar görünüm açısından güzel olup, özellikle meyve kesmek için kullanilabilecek bir aksesuardır. Aynı zamanda bambu tabaklar da oldukça tercih edilen bambu ürünler arasındadır. Mutfak gereçleri arasında; bambudan yapılan baharatlıklar, saklama kapları, tepsilerde piyasada bulunmaktadır.

* Bebekler için bambu beşik tercih edilebilmektedir.

Son olarak; Neden Bambuyu Tercih Etmeliyiz?

Bambular, çok hızlı büyüyebilen ve hemen hemen tüm ağaç ürünlerine alternatif bir bitkidir. Bu nedenle, Orman ağaçları yerine üretimin bu ağaçlarla yapılması demek daha az ağaç tüketimi anlamına gelecektir. Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgemizde bambunun yetiştirilebilmesi için ciddi çalışmaların yapıldığı bilinmektedir.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here