Baobab Ağacı ve Baobab Yağı Nedir?

0

Baobab Ağacı Nedir? Baobab Yağı Nasıl Kullanılır?

Bilimsel adı Adansonia olan Baboba Ağacı, ebegümeciller ailesine ait Afrika, Avustralya ve Asya’nın tropik iklimlerinde yetişen pek çok türü bulunan ağaçlara verilmiş ortak isimdir. Çok ilginç özellikleri olan bu ağaç Küçük Prens kitabında fantastik özellikleriyle geçen bir ağaçtır. Boyları 15 metreyi geçebilen bu ağaçların ortalama yaşam süresi 3000 yıla kadar çıkmaktadır. Bu ağacın en tipik özelliği gövdesinin çok kalın olmasıdır. Gövde çevresi 50 metreye kadar çıkabilmektedir.

Süngerimsi ve yumuşak bir gövdeye sahip olan bu ağaç tonlarca suyu gövdesinde tutabilir. Portakal büyüklüğünde ekşi bir meyvesi bulunur. Meyvenin etli kısmına şeker eklenerek tüketilebilir. Ayrıca; odunlarından kağıt yapılmakta kabuk ve yapraklarından ise ateş düşürücü bir madde olan adononina elde edilmektedir. Baboab Ağacı ile Ekmek Ağacı farklı ağaç türleridir. Biri Ebegümecigiller ailesine mensup diğer ise Dutgiller ailesine mensuptur. Yerli kabilelerde Babobab Ağacı’na maymunekmeği ismi verilmiştir.

Babobab Ağacı Nasıl Kullanılır?

Meyveleri şeker ile karıştırılarak tüketilen bu ağacın kabuklarından çok sağlam halatlar yapılmaktadır. Ayrıca bu ağacın gövde kısımlarında bulunan devasa oyuklarda insanlar yaşayabilmektedir. Bu ağaçtan elde edilen baobab yağı bölge için önemli bir ticaret ürünüdür. Gövdesinde bulunan su, insanların ihtiyacı için de kullanılmaktadır. Bu nedenlerle bu ağaç, hem doğa hem de insan ve hayvanlar için çok önemli işlevleri olan bir ağaçtır.

Ancak bu güzel ağacın sayısı son yıllarda azalma gösteriyor. Normalde çok dayanıklı bir ağaç olan bu ağaçlarda meydana gelen ölüm olaylarının nedeninin iklim değişikliği olabileceği öngörülüyor. 2018 yılı Haziran ayında dünya gündemine gelen olayda, son 12 yılda Afrikada bulunan en yaşlı baobab ağaçlarından 9 tanesi ölmüştür. Bu ağaçların yaşlarının en az 1100 ile 2500 arasında olduğu belirtilmiştir.

Baobab Yağı Nedir? Babobab Yağının Faydaları Nelerdir?

Güneş nedeniyle ciltte oluşan sorunlara iyi gelmesinin yanı sıra cildin nemlenmesini sağlayabilen bir yağdır. Ayrıca sivilce ve sivilce lekelerine karşı da kullanılabilen bir yağdır. Saç bakımı için de faydalı bir yağ olduğu belirtilmiştir. Ancak bu yağın orjinalini bulmak zordur ve aynı etkiyi gösteren diğer yağlara nazaran pahalı bir yağdır. Genelde taşıyıcı yağlara eklenerek kullanılır.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here