Baş Dönmesi Neyin Habercisi?

0

Baş Dönmesi Bazı Hastalıkların Habercisi Olabilir. 

Toplumda en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan baş dönmesi‘nin, vücudun birçok bölgesindeki hastalıkları haber veren bir uyarı mekanizması olduğu ve çok farklı sebeplerden ötürü kaynaklanabileceği belirtildi.

Baş dönmesi sorununun toplumun yüzde 20-30’unda görüldüğünü kaydeden Başken Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Nöroloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Karataş, baş dönmesinin basit nedenlerle olabileceği gibi ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabileceğini belirtti.
Doç. Dr. Karataş, tıpta “uzayda yalancı hareket hissi” olarak tanımlanabilen, hastalar tarafından “fırıl fırıl dönüyor” diye tarif edilen baş dönmesi belirtisinin; vertigo , ataksi (dengesizlik), presenkop (bayılma hissi) ve dizziness (psikojenik baş dönmesi) olarak kategorize edilebileceğini belirtti.Vertigo ya da “gerçek baş dönmesini”; hastanın kendisinin ya da çevresinin “fırıl fırıl dönüyor” diye tarif ettiği durum olduğunu, beraberinde genellikle bulantı, kusma, terleme ve dengesizlik gibi yakınmaların da eşlik ettiğini kaydeden Dr. Karataş, “ Bazı hastalar hiç hareket edemezler ve gözlerini kapatıp öylece dururlar. Bu durum iç kulakta yer alan denge salyangozu ya da ilgili sinirlerden oluşan vestibüler sistem hastalığında ortaya çıkar. Bu tablo, nöroloji ve KBB uzmanlarının ilgi alanındadır” dedi.

Baş Dönmesi Neden Olur?

Denge bozukluğunuz varsa…

Ataksi ya da dengesizlikte; gerçek bir dönme algısı, terleme, bulantı ve kusma olmayıp, tamamen denge bozukluğu söz konusu olduğunu, beyin, beyincik, omurilik ya da periferik sinirlerin hastalığında görülen bu durumun nöroloji uzmanlarının konusu olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Mehmet Karataş şöyle devam etti:

Presenkop ya da bayılma hissi ise; dönme olmaksızın bayılacakmış gibi olma duygusudur. Beraberinde genellikle terleme, solukluk ve çarpıntı vardır. Bu da daha çok kan basıncı düşmeleri ya da yükselmesi sırasında ya da kan şekerinin düşmesi gibi durumlarda görülür. Bu durum kardiyoloji, dahiliye, endokrin gibi branşları ilgilendirir. Dizziness ya da psikojenik baş dönmesi ise daha çok iyi tanımlanamayan baş dönmesi olup, gerçek bir dönme olmaksızın dönecekmiş gibi hissetme, panik, korku ile birliktedir. Bu tablonun da psikiyatri uzmanlarınca izlenmesi gerekir.

Hastaların baş dönmesi diye tanımladıkları şikayetlerin, birçok farklı hastalıktan kaynaklanabileceğini ifade eden Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Nöroloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Karataş, hastaların bu durumlarda ilk olarak nöroloji ya da KBB uzmanlarınca değerlendirilip, ilgili branşlara yönlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

En sık görülen baş dönmesi nedenleri

“Pozisyonel vertigo’nun; hastaların yatakta dönerken ya da boyun ve başlarını hareket ettirdiklerinde kısa süreli baş dönmesinden şikayet ettikleri durum olduğunu ve  testlerle kolayca teşhis edilip, başarıyla tedavi edildiğini belirten Doç. Dr. Karataş, “Psikojenik vertigo  belli yerlerde (kapalı yer, asansör, kalabalık vs) ortaya çıkar; dengesizlik ve düşecekmiş gibi olma ve tutunma ihtiyacıyla beraber, korku, endişe, panik, çarpıntı ile beraber seyreder. Bu hastaların mutlaka nöroloji ve psikiyatri uzmanlarınca tedavi edilmelidir” diye konuştu.Beyin damar hastalığına bağlı olabilir

Ayrıca  orta yaşlarda başlayan, bir müddet sürebilen;  baş dönmesi, çınlama ve kulakta dolgunluk atakları göseteren bir iç kulak hstalığı olan Meniere hastalığının KBB uzmanlarınca; migren ataklarında görülen baş dönmesinin ise nöroloji uzmanları tarafından tedavi edildiğini kaydeden nöroloji uzmanı Doç.Dr.Mehmet Karataş, şunları ekledi:

“Beyindeki damar hastalıkları, orta yaşlarda  ortaya çıkan baş dönmelerinden sorumlu olabilir. Bu hastalarda genellikle hipertansiyon, diyabet, kolesterol, kalp hastalığı gibi başka hastalıklar bulunnabilir.”

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here