Bayat Ekmekler Nasıl Kullanılır?

0

Bayatlamış Ekmek Nasıl Değerlendirilir?

Öncelikle ekmek tüketmek istiyorsak, tam tahıllı ekmekleri tercih etmemiz mümkünse doğal tahıllardan yapılmış ekmekleri tercih etmemiz sağlığımız için faydalıdır. Ekmeği az tüketerek ekmek israfının önüne de geçmiş oluruz.  Evde bayatlamış ekmekleri değerlendirmenin farklı yolları vardır. Bayat Ekmekler Nasıl Kullanılır?

1-) Bayat ekmekler, dilimlenerek veya kuşbaşı şeklinde doğrandıktan sonra kurtulur. Bu ekmekler fırında biraz ısı vererek veya mutfakta nemin az olduğu bir yerde bez üzerine serilerek kurutulabilir. Bu şekilde hazırlanan ekmeklere peksimet denir. Hazırlanan peksimetler, çorbaların ve diğer yemeklerinden yanında tüketilebilir veya hafif yağda kavrularak üzerine kekik, pul biber eklenerek çayın yanında aperatifler hazırlanabilir. Ayrıca bu ekmek dilimleri cacık, çorba ve sulu yemeklerin içerisine katılabilir.

2-) Bayatlaşmış ekmekleri değerlendirmenin bir diğer yolu dilimleyip kuruttuktan sonra bu ekmekleri toz haline getirerek galeta unu yapmakta mümkün. Toz haline getirmek için ekmekler iyice parçalanır ve bir bez torba içine alınarak dövülebilir ya da mutfak robotundan geçirilebilir.

3-) Bayat ekmeklerin üzerine biraz su serpildikten sonra tost makinesinde veya fırında eski tazeliğine getirilebilir.

4-) Bayat ekmeklerden ekmek mayası hazırlanabilir

5-) Bayat ekmekler toz haline getirilerek kuş, tavuk ve hayvan yemi olarak kullanılabilir. Bazı girişimciler bayat ekmekleri evlerden toplayarak, hayvanların yem ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamaktadır. Özellikle kış aylarında bayatlayan ekmekler kuşlar, sokak kedileri ve köpekleri, tilkiler, sansarlar için hayat kurtarıcı olabiliyor.

Bayat Ekmeklerden Yapılan Yemekler

bayat ekmek yemeği

Ekmek dilimlerinden çeşitli yemekler de yapmak mümkün. Papara, ekmek süpürgesi, ekmek kavurması, hettüş, muhammara, ekmek köftesi, kruton ve ekmek içerikli tatlılar ( bayat ekmek tatlısı gibi), bayat ekmek topları, ekmek kadayıfı bayat ekmek pizzası, kanepeler vs. yapılabilir. Ayrıca yalancı paça, ekmek oğması, yumurtalı ekmek aşı, bayat ekmek  krebi, puding, tarafor vs yapmak mümkündür. Ayrıca, bayat ekmeğin içi ile her türlü, etli, patatesli, peynirli yumurtalı vs köfte yapmak mümkündür.

Not: Bayat ekmek ile küflü ekmek birbirinden farklıdır. Eğer ekmek üzerinde çok az dahi küf oluşmuşsa o ekmeği kesinlikle kullanmamak gerekir. Küflü yerlerini atıp tüketmek dahi hem insan sağlığına hem de hayvanlar için zararlı olabilir. En güzeli bir iki gün sonra bayatlayan ekmekleri fırında veya bir bez üzerinde kurutmaktır.

Sağlıcakla Kalınız….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here