Bayburta Özel Tatlı Çorba Tarifi

0

Bayburt’a Has Tatlı Çorba Nasıl Yapılır?

Tatlı çorba, Bayburt ilimize has lezzeti oldukça güzel bir çorba çeşididir. Ana malzeme kuşburnu ve yarma olmakla birlikte, diğer kuru meyveler damak zevkine göre ayarlanabilir. Genel olarak; kuru kayısı, kuru incir ve kuru üzüm kullanılır ancak kuru erik, kuru yaban mersini gibi meyvelerde damak zevkine göre eklenebilir.

Tatlı Çorba Tarifi İçin Malzemeler

Yarım kilo kuru kuşburnu
1 su bardağı buğday yarması
Bir avuç dolusu kuru kayısı
4 adet kuru incir
Bir avuç dolusu siyah kuru üzüm
Bir avuç dolusu sarı kuru üzüm
3 yemek kaşığı toz şeker ( şeker damak tadına göre arttırılabilir yada azaltılabilir, şekere alternatif bal eklenebilir.)
1 yemek kaşığı un
Dövülmüş fındık yada ceviz

Tatlı Çorba Yapılışı

Kuşburnu iyice yıkanır ve tencereye eklenir. Üzerini 1-2 parmak geçecek şekilde kaynar su eklenir ve ocağa alınır. Başka bir tencereye buğday yarması alınır ve üzerini 1 parmak geçecek kadar su eklenir ve ocağa alınır. Yine ayrı bir kaba kuru meyveler küçük küçük doğranır ve az su ile bu meyveler haşlanır.Kuşburnu iyice haşlandıktan sonra bir süzgeç üzerinde iyice ezilir ve çıkan özün süzgecin altında bulunan tencereye akması sağlanır. Daha sonra oluşan kuşburnu suyu iyice süzülür ki kuşburnu içinde bulunan tüyler çorbaya karışmasın. Süzülen kuşburnu tekrar ocağa alınır ve üzerine un ilave edilerek iyice karıştırılır. Ardından diğer kapta pilav kıvamında pişmiş olan buğday yarması eklenir ve karıştırma işlemine devam edilir. Toz şeker de eklenir. Diğer kapta haşlanmış olan kuru meyveler de karışıma eklenir. Kısık ateşte karıştırarak çorba kıvamına gelene kadar karıştırılır ve üzerinde oluşan köpükler alınır. Ardından üzerine fındık yada ceviz serpilerek tatlı çorba servis edilir.

Not: Kuşburnu yerine, kuşburnu marmelatı da kullanılabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Aşure Nasıl Yapılır?

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here