Bergamot – Ağaç Kavunu – Kebbet Ağacı

2

Bergamot Ağacı – Ağaç Kavunu – Kebbat Ağacı Nedir?

Bergamot Ağacı, ağaç kavunu veya Kebbet  ( Kebbat )ağacı olarak da bilinir. İngilizcesi ise ” Ugly Fruit ” yani çirkin meyve anlamına gelir. Anavatanı Hindistan olan bu ağaç, ülkemizde Akdeniz ile Karadenizde Ordu-Trabzon sahil şeridinde ve sınırlı sayıda Şanlıurfa yöresinde yetişmektedir. Bergomat meyvesi, turunçgiller ailesindendir, şekil olarak ise büyük, pütürlü, şekli bozuk bir limonu andırmaktadır.

Meyve kabuklarının sıkılması ile dünyaca bilinen ve kendine has kokusu olan bergomat aroması elde edilir. Çay piyasasında Early Grey adıyla bilinen tür, Bergamot Aromalı Çay‘dır. Aynı zamanda bergamot esansı parfümeri sanayisinde kullanılmaktadır.

Kabuğu veya içi doğranıp, tuz ve zeytinyağı ile birlikte salata veya sos yapımında kullanılmaktadır.

Bergamot meyvelerinin kabuklarından; Hatay, Antep, Urfa gibi yörelerde kebbet reçeli yada kebbat reçeli adıyla bilinen reçel yapılır. Bu reçel Karadeniz ve Akdeniz’de de yapılır ve Bergamot Reçeli yada Turunç Reçeli adı ile bilinir.

Turunç Reçeli yada Kebbet Reçeli Nasıl Yapılır?

Kebbet Reçeli için Malzemeler

5 Adet Kebbat Meyvesi ( Bergamot Meyvesi )
1,5 Kilo Şeker

Kebbet Reçeli Yapılışı: ( Not: Reçel için kabuk kısmı kullanılacak )

Kebbatların kabuklarındaki pütür ve parlaklık gideceği kadar ince bir şekilde soyulur. Daha sonra kabuklar ayrılır. Kebbatlardan çıkan meyveli kısımlardan bir tanesi alınır diğerleri kullanılmaz.Alınan kabuklar ise küp şeklinde doğranır ve bir tencere içerisine su ile alınıp kaynatılır. 10-15 dakika kaynatılır ve suyu dökülür. Bu işlem damak tadına göre 2-3 veya 4 kez daha tekrar edilir. Kabuklar soğuyunca süzülür ve biraz sıkılarak bir tencere alınır. Üzerine şeker ilave edilir ve 1 su bardağı su dökülüp kaynayıncaya kadar arada karıştırılır. Reçel kıvamına gelince, kenara ayrılan bir adet kebbat meyvesinin içinin suyu sıkılır ve tencereye ilave edilir. 3 yada 4 taşım kaynatılır, üzerinde tortu oluşursa bu tortu alınır. Kebbat reçeli artık hazır.

Not: Tarihimizde bilinen en eski reçel tarifi, 2. Murad’ın hekimi Şirvanî’nin 1430’larda kaleme aldığı, ağaç kavunu yani kebbat’tan yapılan murabbadır.

Afiyet olsun….

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here