Beşamel Sos Tarifi Hakkında Bilgi

0

Beşamel Sos Nasıl Yapılır?

Beşamel sos ( Sauce béchamel ) Fransız asıllı ve Fransız mutfağı ana soslarından biri olan beyaz bir yemek sosudur. Genel olarak hamur işlerinde kullanılan bir sostur ( Lazanya gibi ). Bu sos genel olarak başka soslar ekleneceği zaman bir tabaka olarak sürülen bir sostur.

Beşamel Sos Nerelerde Kullanılır?

Kullanım amacına göre Beşamel sos ikiye ayrılır. Sosun yapım aşamasında sıcakken içerisine gravyer yada permesan penyiri konarak Morney Sosu yapılır, krema eklenirse Krem Sos adını alır. Daha sert, ekşimsi tatlar için Morney Sos tercih edilir. Biraz daha light lezzetler için Krem Sos tercih edilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi bu sos genel olarak tek başına kullanılmaz. Daha çok graten yemeklerde, kıvam arttırıcı olması nedeniyle bazı kremalı çorbalarda, dolgu amaçlı kullanılacak ise makarna, kroket, lazanya, sufle, volovan gibi yemeklerde kullanılır. Hamur işlerinde kullanıldığı zaman kalın bir şekilde uygulanır sulu yemeklere uygulanacağı zaman daha az yoğun kıvamda ve daha ince tabaka halinde uygulanır. Yemeklerin lezzetini arttırmakla birlikte aslında kalori bakımından yüksek kalorili bir sostur. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin uzak durması gereken soslar arasındadır.

Beşamel Sos Tarifi için Malzemeler

( Kişi Sayısına göre oranlar aynı kalmak şartı ile miktar değiştirilebilir )

1 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı (tepeleme) un
3/4 su bardağı süt ( Bir su bardağından biraz az
az miktarda tuz ve isteğe göre muskat, karabiber gibi baharatlar eklenebilir

Beşamel Sos Yapılışı 

Tereyağı tavaya alınır ve kısık yanan ocağa konur. Tereyağı eriyince un ilave edilir ve un kavrulur. Un rengini değiştirince süt azar azar ilave edilmelidir. Süt ilave edilirken ayrıca hızlıc çırpmak gerekmektedir. Sütü ekledikten sonra; tuz ve baharatlar eklenebilir. Elde edilen sos tavada iz bırakınca ( boya kıvamını alınca) sos hazır hale gelmiştir. Sıcak yada soğuk olarak kullanılabilir

Afiyet Olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here