Beyaz Çay ve Faydaları Hakkında Bilgi

0

Beyaz Çayın Faydaları Hakkında Bilgi

Cilt Sıkılaştırıcı Beyaz Çay

Yapılan bilimsel araştırmalara göre Beyaz çayın cilde esneklik ve dolgu veren kolajen ve elastin gibi maddelerin yıkımını engellediği ortaya koymuştur. Bilindiği gibi kolajen, lifli bir protein olup, vücut dokuları arasındaki bağlantıyı sağlamakta ve onları desteklemektedir. Kolajen bu görevi elastin adı verilen bir madde ile birlikte yapar. Daha sıkı bir cildin oluşması için elastin ve kolajen sentezinin düzgün ilerlemesi gerekmektedir. Yaş ilerledikçe, bu maddelerin sentezi yavaşlar bu nedenle cilt dokusunda kırışıklılar, kas ve kemik dokusunda zayıflıklar meydana gelir.

Beyaz çayın cilt sıkılaştırıcı etkisi kolajen üretimini teşvik etmesinden ileri gelmektedir. Ayrıca; beyaz çay tıpkı yeşil çay gibi vücutta yağ üretimini baskılayıcı ve yağları parçalayıcı etki göstermektedir. Beyaz Çayın faydaları arasında, zengin antioksidan içeriği nedeniyle kansere karşı önleyici olması da sayılabilir. Ayrıca beyaz çayın cilde faydalı olmasında bir diğer etken antioksidanca zengin olması etkilidir. Beyaz Çay üzerinde bir takım bilimsel denemeler de yapılmıştır. Beyaz çay, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, artrit gibi romatizmal hastalıklar ile osteoporoz gibi sorunlara  karşı fayda sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici bileşenler ihtiva etmektedir.

Yapılan araştırmalarda, beyaz çayın faydaları arasında, UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağlaması, insülin salgısını arttırarak diyabet hastalarında rahatlama sağlaması sayılabilir. Beyaz çay; ısıl işleme maruz kalmadığından faydalı fitokimyasallar açısından daha zengin bir içeriğe sahiptir.

Beyaz çayın ağız sağlığına bir takım faydaları bulunmaktadır. İçerdiği florür nedeniyle diş çürükleri riskinin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca; kanser hücrelerinin büyümesini durdurucu etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca antimutajenik etkisinin olduğu da düşünülmüştür.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Öncelikle beyaz çay seçerken yaprak şeklini korumuş olanların tercih edilmesi tavsiye edilir. Yaprak formunu koruyan çay, poşet içerisinde bulunan çaya göre daha kalitelidir. Demleme usulü ise tavsiye edilen çay demleme yöntemleri ile aynıdır. Beyaz çay asla kaynatılmaz. Önce su kaynatılır sonra ocağın altı kapatılır ve beyaz çay eklenerek 5 dakika demlenir. Her fincan başına iki çay kaşığı beyaz çay eklenir.

Not: Beyaz çay; siyah ve yeşil çaya göre çok daha pahalı bir üründür. Sağlık etkilerine ise mucizevi demek abartı olacaktır. Ülkemizde yetişebilen bitkilerden elde edilen; ada çayı, böğürtlen yaprağı çayı, kuşburnu çayı, melisa çayı gibi bitki çayları en az beyaz çay kadar faydalı ve etkilidir.

Sağlıcakla Kalınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here