Beyaz Ekmeğin Zararları Neler?

0

Beyaz Ekmek Zararlı mı?

Beyaz Ekmeğin zararları denince aslında beyaz unun zararları demek daha mantıklı olurdu. Ancak beyaz ekmek Türk toplumunda en fazla tüketilen besinlerin başında geliyor! O nedenle aslında anlatacağımız şeyler beyaz undan yapılan tüm mamuller için geçerli.

Öncelikle beyaz ekmeğin yada beyaz unun üretimindeki temel amaç tahıl ürününün daha uzun süre saklanmasından başka bir şey değildir. Yıllarda bu şekilde insanları tüketime zorlayarak beyaz una dayalı bir beslenme modeli ve damak tadı oluşturuldu. Beyaz unun üretiminde ticari açıdan bir başka avantaj ise bu üründen çok kaliteli! hamur elde edilmesi. Yani beyaz unun hamurlaşması daha kolay ve istenilen şekil veriliyor ve verilen şekil kolay kolay bozulmuyor.

Beyaz Ekmek içinde Aşırı Oranda Gluten Vardır

Beyaz unun bu denli güzel hamurlaşmasının nedeni içerisindeki gluten adı verilen bir proteinden kaynaklanıyor. Bol gluten içeren un, daha kolay ve bozulmayan şekil alıyor. Tabi sağlık açısından bazı uzmanlara göre çok zararlı olan bu protein bilindiği üzere çölyak hastalığının en temel nedenidir. Bazı görüşlere göre, gluten sadece çölyak hastaları için değil aşırı glutenin aşırı tüketimi normal insanlar için dahi zararlı. Günümüzde nedeni gösterilemeyen pek çok garip hastalığın da baş sorumlusu. Aşırı gluten alımı, migren, alerji, egzema, şişkinlik, karaciğer yağlanması, obezite, kalp hastalıkları gibi sorunlara neden olabiliyor yada dolaylı yollardan da olsa etki edebiliyor. Detaylar için Bknz: Glutenin Zararları

Beyaz Ekmeğin  Zararları Nelerdir? Beyaz Ekmeğin Kalorisi ve Glisemik İndeksi 

Beyaz Ekmek Kaç Kalori?

Fastfood ekmeklerinden tutunda, simit, poğaça, çörekler, tatlılara kadar geniş yelpazede kullanılan beyaz un ve sofralarda baş tacı edilmiş durumda olan beyaz ekmeğin zararları bu kadar da değil. 100 gram beyaz ekmeğin kalorisi tam 250 kcal. Günümüzde 1 TL’ye satılan ekmek ise 250 gram olduğu düşünülürse 1 adet beyaz ekmeğin kalorisi tam tamına 1000 kcal. İçerisinde yok denecek kadar vitamin ve mineral içeren, sadece kalori, tuz, glutenden ibaret 1 ekmek tam 1000 kcal. Bu fırında pişirilmiş yarım kilo yağlı balık etine bedel aynı zamanda fırında pişmiş 750 gram tavuk buduna bedel bir kalori. Varın gerisini siz düşünün.

Vücudu sinsi bir şekilde esir alan, göbek yağlanmasına neden olan uzun vadede kronik yorgunluk, baş ağrılarına neden olan beyaz ekmek adeta bir uyuşturucu gibi bağımlılık da yapıyor. Karbonhidrat bağımlılığı denen bu durum da kişi beyaz ekmeği tükettiği zaman ani bir şeker yükselmesiyle birlikte gelen mutluluk hissetmekte. Ancak bu mutluluk geldiği gibi giden bir mutluluk. Daha sonra kan şekeri hızla düşüyor ve açlık hissi ile başbaşa kalıyor. Uzun vadede ise bu durum, aşırı kan şekeri dalgalanmalarından kaynaklanan şeker sorunlarına, huzursuzluğa ve depresyona bununla birlikte aşırı kilo alımına neden oluyor.

Beyaz Ekmeğin Glisemik İndeksi Çok Yüksektir

Beyaz ekmek aynı zamanda glisemik indeks değeri çok çok yüksek bir besin. Beyaz ekmeğin GI (Glisemiks İndeks ) değeri 87 civarında. Bu şu demek oluyor. Ekmeğin kan şekerini yükseltme hızı 100 üzerinden 87. Bu değer saf şeker ( glikoz ) için 100’dür. Yani beyaz ekmek ile saf şekerin kan şekerini yükseltme değeri neredeyse aynı. Hele hele beyaz ekmek ile şekerli ürünler veya beyaz undan yapılan tatlıların vücutta yapacakları tahribatı tahmin etmek hiç zor değildir. Bu tarz bir beslenme, kalbi, beyni,mideyi, damarları, bağırsakları, karaciğeri oldukça yormaktadır. Vücut bu kadar yorulmasına rağmen bu beslenmeden ne vitamin, ne mineral ne de kaliteli protein elde edememektedir. Elde ettiği aşırı şeker yükü, karbonhidrat, kalori ve gluten’den başka bir şey değildir. Bakınız: Glisemik İndeks Nedir?

Beyaz ekmeğin zararları bu kadar değil. Beyaz ekmek, vücut Ph’ını düşüren yani vücudu asidik hale getiren bir besin. Bilindiği gibi vücut Ph’ı bir miktar alkali karakterdedir. Bu değer ( Yaklaşık 8 değeri ) ne kadar düşerse vücutta bir takım anormallikler ortaya çıkmakta, kilo alımı kolaylaşmakta, vücut daha hızlı yağlanmaktadır.

Eğer ekmek tüketmeyi seviyorsanız size tavsiyemiz tam kepekli ve ekşi maya ile hazırlanmış ekmekleri tercih etmenizdir. Beyaz ekmek ve beyaz undan yapılan tüm mamullerin tüketilmemesi sağlık için önemli bir adım olacaktır.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here