Beyaz Sirke Nedir? Sirke Ruhu-Beyaz Sirke Nasıl Kullanılır?

13

Beyaz Sirke Nedir? Sirke Ruhu-Beyaz Sirke Nasıl Kullanılır?

Beyaz sirke ya da diğer adıyla sirke ruhunun adı şeffaflığından gelmektedir.  Saf sirke endüstriyel olarak en kolay üretilen sirke olmasından ötürü maliyeti diğer sirkelerden ucuzdur. Ülkemizde pek bilinen bir ürün olmasa da yurt dışında şişesinin yani litresinin raf fiyatı 1 dolar’dan azdır.

Koku Giderici olarak Beyaz Sirke Nasıl Kullanılır?

Özellikle lavabo kenarları, dehlizler, banyo ve wc giderleri vs. beyaz sirke ile temizlenirse evde oluşan kokular azabilir. Beyaz sirke hem baskın kokuludur hem de koku kaynaklarında biri olan küf ve bakterileri yok eder.  Ayrıca; ev içine yemek kokusu sinmiş ise bir çay bardağı beyaz sirke ve 2 çay bardağı su karıştırılarak oluşan karışım kaynatılır. Karışım buharlaşıncaya kadar işleme devam edilir. Yemek yaparken ele sinen; balık, soğan sarımsak kokuları da eller sirkeli su ile durulanarak giderilebilir. Ayrıca koku bastırma noktasında limon veya limon kabukları ile beyaz sirke bir arada kullanılırsa daha iyi sonuç ortaya çıkar.

Yemeklerde ve Soslarda Beyaz Sirke Nasıl Kullanılır?

Beyaz sirke, bazı salata soslarında veya yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca etleri marine etmek için de kullanılır. Bir kaç damla beyaz sirke ve diğer baharatlar ile limon suyu ve sarımsak karıştırılır ve et bir kaç saat ( isteğe göre 12 saat yada 1 gece ) bekletilebilir.

Sebze meyveleri dezenfekte etmek ve ilaçlardan arındırmak için Sirke Ruhu

Sebzeler iyice yıkandıktan sonra bir kap içerisine bol miktarda su ve 1 çorba kaşığı sirke ruhu eklenir ve sebzeler bu suyun içerisine yatırılarak 10-15 dakika bekletilir. Meyveler ise sirkeli su ile yıkanabilir…

Temizlikte ve tuvaletlerde Beyaz Sirke Nasıl Kullanılır?

Sirke ruhu tuvaletlerde kullanılan çamaşır suyu yerine kullanılabilir. Saf sirke tuvalet fayanslarına püskürtülür ve birkaç dakika bekletilir. Ardından zemin durulanır.  Başka bir yöntemde de temizlenmek istenen yüzeye karbonat dökülür ardından beyaz sirke karbonat dökülen yüzeylere gezdirilir. Sirke ve karbonat reaksiyona girerek köpürür bu köpürme durumu ise yüzeyde bulunan kiri, pası söker. Tıkanan lavaboları açmak için de aynı yöntem kullanılır. Önce karbonat deliklere dökülerek doldurulur ardından beyaz sirke dökülür. En son ise kaynar su dökülerek tıkanmış lavaboların açılması sağlanabilir.

Fayansların kalkerini sökmede

Fayansların, muslukların ya da lavaboların beyazlatılması için kullanılabilir. Bunun için kaynatılmış saf beyaz sirkeyi yavaşça temizlenecek bölgeye dökmek bir iki saat bekletmek ardından da silinip durulanması yeterlidir.
Fayanslarda ve özellikle derzlerinde oluşan kara lekeleri çıkartmakta
Kararmış alanlara kaynar saf beyaz sirke dökülür, 2 saat bekletilir, fırçalanır ve durulanır. Aynı şekilde karbonat ve sirke sırası ile yukarıda anlatıldığı gibi uygulanabilir.

Duş başlığının temizliğinde

Bir kabın yarısına su yarısına sirke ruhu doldurulur. Duş başlığı kabın içine bırakılır. Yarım gün bekletilir ardından fırçalanır ve durulanır

Su ısıtıcıların tartaratı ya da kalkerini çözmede

Su ısıtıcının içine yarıya kadar su ve sirke ruhu eklenir ve cihaz çalıştırılır. Isıtıcı içindeki sıvı yukarıya çıktığında cihaz durdurulur ve 30 dakika belketilir

Ev Eşyalarının Temizliğinde Beyaz Sirke Kullanımı

Tencerelerin temizliğinde

Tencerelerdeki kalkerin temizliği için temizlenecek tencerenin yarısı suyla doldurulmuş bir kaba ya da lavaboya batırılması yeterlidir. Tencere bu şekilde 1 • 2 saat bekletilir ardından fırçalanır ve durulanır.
Dibi tutmuş ve kararmış tencerelerin temizliğinde
Tencere yaklaşık 10 dakika kaynatılmış sıcak sirke ruhuna batırılır.

Vazoların, bardakların ve sürahilerin temizliğinde

Beyaz lekeleri çözmek için sirke ruhu birebirdir. Temizlenecek nesne yarısı saf sirkeden oluşan suya batırılır ve yarım gün bekletilir. Ardından durulanır.

Gümüşlerin parlatılmasında

Gümüşler sulu saf sirkeye batırılır ve 5 dakika bekletilir, durulanır ve yumuşak bir bezle silinir.

Ütünün temizliğinde

Ütünün rezervuarı yarısı su yarısı saf beyaz sirke olacak şekilde doldurulur. Ütü buhar konumunda son sıcaklığa getirilir. Birkaç dakika boyunca buharın çıkması sağlanır. Ardından ütü durdurulur ve 30 dakika bekletilir. Ve işlem rezervuar boşalana kadar tekrarlanır.

Bulaşık ve çamaşır makinesinin temizliğinde

Makinanın tartını sökmek için sıvı detarjan yerine sirke suyu koyulur ve makina boş olarak çalıştırılır.
Çamaşır makinesinin tamburunun temizliğinde
Doğrudan tambura ya da deterjanı eklediğiniz bölmeye 1 litre saf beyaz sirke dökün. Makineyi boş olarak çalıştırın ardından makineyi durulamak için bir defa daha döndürün.

Giysilerdeki çimen lekelerini çıkartmak için

Saf beyaz sirkenin giysilerdeki lekeleri çözmek gibi bir erdemi de vardır. Özellikle yeşillik lekelerine karşı birebirdir. Giysinizin lekeli bölümüne saf beyaz sirke içirin ardından giysiyi makineye koyun.

Yumuşatıcı olarak Beyaz Sirkenin Kullanımı

Çamaşırlarınızı yumuşatmak için yumuşatıcı haznesine kimyasal yumuşatıcılar yerine aynı oranda sirke ruhu ekleyin.

Kilim ve halılarınızın lekelerini çıkarın

3/4 oranında suyla seyreltilmiş sirke ruhu halı ve kilimleriniz üzerinde harikalar yaratacaktır. Sıvıyı lekeye serpiştirin ardından nemli bir bezle silin.

Cam temizliği

Bir püskürtücüye biraz saf beyaz sirke biraz alkol biraz da su ekleyin ve bu karışımı camlarınıza püskürtün ve silin. Camlarınız hem temizlenecek hem de silme izi olmayacaktır.

Bahçe İşlerinde Beyaz Sirke

Doğal çim sökücü
Saf beyaz sirkenin asiditesi istenmeyen bitkilere karşı ekolojik bir yöntem olarak kullanılabilir. İstemediğin bitkilerin üzerine uygulayacağınız sirke ruhu bu bitkileri yakacaktır. Ayrıca zararlı böceklere karşı da etki gösterecektir. Böcek ve yumurta gelişimini engelleyici özelliği bulunmaktadır.

Sirke Ruhu yada Beyaz Sirke Nasıl Üretilir ?

Saf sirke şeker pancarı ya da mısır şekerinden elde edilir. Önce şeker fermante edilir. Bu sayede alkol oranı yoğun bir yapı elde edilir. İlk fermantasyon sonunda elde edilen yoğunluk yaklaşık %90 civarındadır. Ardından alkol asit asetiğe dönüştürülür. Bu işlem ilk fermantasyona oksijen ve bazı bakterilerin eklenmesiyle gerçekleştirilir.
Bu fermantasyon yöntemi hem pratik hem de alkolü kolayca asit asetiğe dönüştürmeye yarar.
Daha sonra sıvı filtrelenir ve pastörize edilir ve nihayet ürün şişelenir. Ürünün üzerindeki “derece” miktarı sirkedeki asit asetik oranını gösterir. Bu miktar saf sirkede %10 dur. Üretimi endüstriyel olsa da saf sirkeye “doğal” denmektedir. Bunun nedeni bu ürünün birçok durumda zararlı herhangi bir etkisi olmadan kullanılabilmesidir.

10% oranında asit asetik içeren saf sirke eski zamanlardan beri kullanılagelmiştir. Sağlığa zararı olmayan bu sıvı kolayca doğada dönüşebilmektedir. Başka bir deyişle sirke ruhu biyolojik olarak çözülebilen bir sıvıdır ve evlerimizde kullandığımız birçok ürünün aksine atmosfere zararlı hiçbir gaz çıkartmamaktadır.
Tek bir kötü yanı vardır o da kokusudur. Bazıları sirke ruhunun kokusunu tahammül edilemez bulurlar. Ama bunun da bir çözümü vardır. Saf sirkeye bir iki damla parfüm eklemek saf beyaz sirkenin koku sorununu kolayca giderir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Basit Elma Sirkesi Yapımı

13 YORUMLAR

 1. Evde yaptığım elma sirkesi çok hafif oldu baharatçı bana bu sirke ruhunu önerdi 2 yemek kaşığı koyarsan işte 5 litrelik sirke Keskin Sirke olur dedi Ben de şimdi deneyeyim mi bilemiyorum

 2. Sevgili arkadaşlar beyaz sirke (UKSUZ) adıyla orta Asyada doğal sirke yerine bütün restorant ,kafeteryalarda ve evlerde kullanılıyor kimseye de zararı yok(saf olarak kullanılmaması gerekir)

 3. Tüm sirkeler asetik asit içerir.
  Yani asittir. Üzüm ve elma sirkesinde daha düşük olan asit oranı beyaz sirkede yüksektir.
  Cilde göze değdirilmez ve içilmez.

 4. Evlerde mis gibi meyvelerden sirke yapmak varken nedir bunlara karşı merak. Yazık bu tüketim toplumuna. İyice saf olduk. Her sunulanı para verip alıyor, canımıza oynuyoruz!

 5. Arkadaslar bu sirke ruhu felaket bir şey doğrudan cildinizle bile temasa geçirmeyin ben saçkıran için aldım sadece kıl cikmayan bölgeye pamuk yardımıyla sürüyorum elime eldiven takip o bölgeyi yakıp kavuruyor kesinlikle içilmez tuz ruhu gibi bir şey daha beter hatta

 6. Sirme sirke bilmeden bi çay bardağına yarı su yarı beyaz sirke koydum içtim sabahları aç karna 1 hafta boyunca yağları yakıcak diye hatta eşimede aynı şekilde içirdim bende bişeyi devamlılık yapamama huyu var bıraktım sonra duydumki temizlikte kullanıluyormuş çok şükür bşey olmadı 3 ay oluyor bu olayı yaşayalı ilerdede bişey cıkmaz inşallah

 7. Sirke ruhu yakıcıdır ,öyle gelişi güzel kullanılmaz ağızda çalkalama olayına gelince asit gibi yakar ,kullandığım için biliyorum ağzıma almadım elime damladığı için biliyorum kişisel kullanmamak daha mantıklı

 8. 1 fincan kızım ve damadıma kekik suyu zannederek yanlışlıkla içirdim birşey olurmu.sabahtan beri kusuyorlardı.çok tedirgin oldum lütfen aydınlatırmısın bu konuyu .

 9. Benim bir sorum var.
  Üzüm veya Elma Sirke,Beyaz Sirkesinin arasında ki fark veya farklar nelerdir.
  Şimdiden vereceğiniz cevaba teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here