Beyin Yaşlanmasına Önlemler!

1

Beyniniz neden erken yaşlanır, önlemler nelerdir?

Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi, Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, beynin erken yaşlanmasıyla ilgili olarak 12 riske karşı uyardı. Vücudumuzun komuta kademesi olan beynimiz için var olan 16 risk faktörü nedeniyle beynin normalden daha erken yaşlanabileceğini dile getiren Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, 4 genetik etkenin dışındaki  12 riske karşı uyardı. Beyninizin erken yaşlanma riskini 16 adımda ölçebilri, Beyniniz erken yaşlanıyor mu? Risk faktörlerini görebilirsiniz!
Prof. Tanrıdağ konuşmasına şöyle devame etti:
“Beynin yaşlanma süreci tamamen kalıtsal mekanizmalar tarafından kontrol edilmektedir. Bu sebepe her kişide beyin yaşlanma süreci farklı hızlarda ilerleyebilir.

“Beyin yaşlanmasında önlenebilecek faktörler arasında  kontrol edilebilecek risk faktörleridir. Bilimsel çalışmalar neticesinde ortaya konulan Erken Beyin Yaşlanması Risk Değerlendirmesi’nin bilinmesi, toplum ve birey sağlığı açısından önem taşıyor.
Erken beyin yaşlanmasının önlenmesi adına kontrol altına alınabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması ile  Alzheimer gibi pek çok hastalıkta erken tanı imkanı vardır. Çeşitli risk faktörleri; örneğin aşırı stres, huzursuzluk, depresyon, üzüntü, travma gibi durumkar erken beyin yaşlanması için gerekli şartları sağlamaktadır. Bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre ortaya konulan  16 faktörden ilk dördü kontrolümüz dışındadır ama geri kalan 12 faktör bir takım tedbirlerle ortadan kaldırılabilecek ya da sınırlanabilecek risk faktörleridir.

İşte beynin erken yaşlanmasına katkıda bulunan riskler :

1-Ailenizde Alzheimer hastalığı ya da herhangi bir türden erken bunama sorunu yaşayan yakınız varsa!
2-Alzheimer ve bunama ile ilgili yapılan genetik testlerinde ailenizden gelen 19. kromozomunuzun hastalık taşıdığını söyleyen tek yada çift APOE4  parçacıklarınız varsa!
3-Ailenizde bir şizofreni ya da uzun süre depresyon sıkıntısı yaşayan bir yakınınız varsa!
4-Şizofreni,  depresyon gibi sıkıntınız varsa!
5- Bilinç kaybına neden olan bir darbe  aldınızmı ya da kafa kısmınıza bilinç kaybına neden olmayan bir kaç darbe aldınız mı?
6- Alkol Kullanma Alışkanlığı varsa!
7-Şeker, tansiyon ve yüksek kolesterolünüz varsa!
8-Sigara içiyorsanız!
9-Eğer kalp hastasıysanız ya da bir kalp krizi geçirmişseniz!
10-Beyin damar hastalığı geçirdiyseniz!
11-Tiroid hormonlarınız yeterli çalışmıyorsa!
12-Kansızlık, B12 vitamini eksikliği gibi sorunlarınız varsa!
13- Haftada 30 dk’dan fazla egzersiz yapmıuyorsanız
14-Tuz ve karbonhidrattan türü besinleri ağırlıklı olarak tüketiyorsanız!
15- Yeniliklere kapalıysanız!
16- Kitap okumuyorsanız!

Gelelim Önerilimize:

Öncelikle hayatımızda kimyasal katkı ürünlerini içeren hazır gıdaları silmedikçe beynimizin erken yaşlanması dahil pek çok riskle karşı karşıya kalacağız demektir. Bu risk sadece sizi değil doğmamış çocuklarınızı dahi etkileyecektir. Bunun yanında bol bol yeşil yapraklı sebzeler tüketmenizde fayda var. Her çeşit sebzeyi günün her öğününde ve yanında mutlaka et-tahıl- baklagil- peynir-yoğurt-yumurta gibi protein içeren yemeklerle birlikte yemeliyiz. Yemeklerden 2 saat sonra olmak üzere doğal meyveler yemeyi alışkanlık haline getirelim. Ceviz, Badem, Tuzsuz Fıstık gibi faydalı yağ oranları fazla olan kuruyemişleri tüketmemizde beyin sağlığımızın korunması için önemlidir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here