Biberiye Faydaları Hakkında Bilgi

2
47

Biberiye ( Rosemary ) Hakkında Bilgi

Klasik anlatımların dışında, sizlere biberiye bitkisinin ne derece faydalı bir bitki olduğunu anlatacağız. Kuşdili olarak da bilinen biberiye bitkisi, nane ve kekik gibi ballıbabagiller ailesine mensuptur. Her mevsim yeşil, güzel mor çiçeklere sahip bir bitki. Akdeniz Bölgemiz’de bolca yetişir. Biberiye; Parfüm ve kolonya yapımında her daim kullanılmış güzide bir bitkidir.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı ve saç bakımı için biberiyenin faydaları: Cilt bakımı için hem biberiye çayı, biberiye yağı ve sabunu idealdir. Mikrop öldürücüdür, sivilcelere karşı çok etkilidir. Saç dökülmesine, kepeğe ve mantarlara karşı çok etkili olduğundan saç bakımı için de kullanılabilir.  Ayrıca; saç büyümesini tetiklediği de bilinmektedir. Saçlar biberiye çayı ile yıkanır veya 15-20 damla biberiye yağı şampuana eklenerek kullanılır. Bunu dışında hakiki biberiye sabunu’da hem cilt bakımı hemde saç bakımı için kullanılabilir. Ayrıntılar için : Biberiye Yağı Faydaları

Hafıza ve Konsantrasyon Arttırmak için: Biberiye yağı konulu yazımızda değindiğimiz gibi, biberiyenin faydaları ile ilgili yapılan araştırmalarda; içerisindeki etken maddelerin dikkat arttırıcı etkilerinin olduğu ve zihinsel motivasyonun sağlanmasında oldukça başarı sağladığı tespit edilmiştir. Biberiye baharatını tüketmek veya biberiye yağını koklamak dahi etki gösteriyor.

Avrupa’da genellikle hazımsızlık tedavisine yardımcı olmak için kullanılır – Almanya’da Komisyon E tarafından dispepsi tedavisi için ( hazımsızlık ) onaylandı. Ancak, bu iddiayı destekleyecek hiçbir anlamlı bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Biberiye; antioksidanlar açısından zengin bir bitki olduğundan; anti-kanserojen ve toksin atıcı etkileri vardır. Özellikle içerdiği karnozik asit  beyinde oluşan serbest radikallere karşı etki göstermektedir.

Bunlar dışında; idrar söktürücü özelliği ile astım ve bronşit sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Mideyi uyardığı için  sindirim sistemi içinde pek çok faydası vardır. Damar tıkanıklığını önler ve hepatite karşı etki gösterebilir.

İçerisinde; demir, kalsiyum ve B6 vitamini vardır. Biberiyenin; yeşili, kurusu ve toz halinde ekstresi tüketilmektedir.

” Hücre Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, karnosik asit “hipokampus beta amiloid kaynaklı nörodejenerasyon karşı korumada yararlı olabilir.” ‘Başka bir araştırmada ise karnosik asidin, göz sağlığı içinde çeşitli faydalı etkilerinin olduğu ortaya konmuştur. ‘

Beyin yaşlanmasını önlemek için:   Japonya’da Kyoto Üniversitesi araştırmacıları biberiyenin önemli ölçüde beyin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Kanser – Radyasyon Onkolojisi Raporlarında yayınlanan Araştırmaya göre “Ham etanolik biberiye özü (RO), insanlarda lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde farklı anti-proliferatif etkileri olduğu bulundu.”

Biberiyenin Zararı Var mı?

Düşük ( normal ) dozlarda alındığında genellikle güvenlidir. Ancak, çok aşırı miktarda alındığından nadirde olsa aşağıdaki yan etkileri tetikleyebilir:

kusma
spazmlar
koma
akciğer ödemi (akciğerlerde sıvı)
Biberiye Yüksek dozda düşüğe neden olabilir. Bu yüzden hamile kadınların çok fazla tüketmemesi gerekir.

Bilimsel olmamakla birlikte; biberiyenin tansiyon yükselttiği yazılmıştır. Ancak günlük normal kullanımlarda; tansiyonu yükseltmesi pek olası değildir. Ayrıca; uyarıcı bir bitki olduğundan geceleri tüketmemekte fayda vardır.

İlaç etkileşimleri: ( Aşırı tüketimlerde etki gösterir, normal tüketimlerde herhangi gözle görülür etkileşimin olması çok düşük ihtimaldir )
Maryland Medical Center5 Üniversitesi göre, biberiye, bazı ilaçların aktivitesini etkileyebilir:

Warfarin, Aspirin ve Klopidogrel olarak kan inceltici ilaçlar, – Antikoagülan ilaçlar.
ACE inhibitörleri – (Zestril) lisinopril, yüksek tansiyon tedavisi için kullanılan ilaçlar, fosinopril (MONOPRIL), captpril (Capoten) ve elaropril (Vasotec).
Diüretikler – Böyle hydrocholorothiazide ve furosemid (Lasix) olarak idrar geçişini artıran ilaçlar.
Lityum – manik depresyon manik atakların tedavisi için kullanılan bir ilaç.

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır?

Biberiye çayı bildiğimiz diğer bitki çayları gibi demlenir. Bir su bardağı kaynar suya bir çay kaşığı atılır ve 10 dk demlendirilerek içilebilir. ( Hiç bir bitki çayı uzun süre ve aşırı miktarda kullanılmamalıdır. )

Biberiye ayrıca; banyo suyuna veya oturma banyolarına eklenebilir. Özellikle mantar, egzama gibi cilt sorunlarında bu oturma banyoları etki gösterecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; etler pişerken oluşan kanserojen maddeleri nötr hale getirdiğinden; geleneksel olarak etlerin biberiye ile terbiye edilmesi oldukça mantıklı bir davranıştır.

Not: Biberiyenin tansiyon yükseltici etkisinden ve bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden ayrıca gece geç saatlerde tüketilmesinin uyku sorununa yol açabileceğinden değindik. Ayrıca, nadirde olsa alerji gibi faktörlerde göz önüne alınmalıdır. Bitkinin anılan faydaları tıbbi tedavi yerine geçmez. Aşırı tüketimlerden kaçınmak tüm besinler için genel bir kural haline gelmelidir. Normal miktarlar oldukça güvenilir ve sağlıklı bir besindir.

Sağlıcakla Kalınız…

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here