Biberiye Yağı Kokusu’nun Faydaları

Biberiye Yağı Kokusu’nun Faydaları

Biberiye Yağı ve Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye ve Biberiye Yağı Kokusunun Zihne Etkileri

Yapılan araştırmalarda, biberiye yağı koklamanın bile zihinsel aktiviteler üzerinde mucize etkileri olduğunu gösterildi:

Değerli Okurlar, bu bitkinin hafıza ve zihin üzerinde sayısız faydası bulunmaktadır. Yüzlerce yıldır bilinen bu faydalar, son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarla kesinlik kazanmıştır. Biberiye yağının mucizesi içeriğindeki etken maddelerden kaynaklanmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda Biberiye Yağında bulunan bazı maddelerin bilişsel fonksiyonları arttırdığı tespit edildi.

Özellikle biberiye yağı içinde bulunan 1,8 sineol ( 1,8 cineole ) adlı maddenin, Alzheimer hastalığına sebep olan asetilkolinesteraz aktivitesini ( asetilkolin parçalanması ) durdurduğu tespit edilmiştir. Yapılan klinik araştırmada, biberiye yağı konulan bir odada toplanan 20 katılımcının belirli bir süre sonra yapılan kan analizlerinde 1,8 sineol maddesinin büyük oranda arttığı tespit edilmiştir. Bu deneyle biberiye yağının kokusunun bile kandaki sineol oranını arttırdığı bu sebeple, Alzheimer hastalığına neden olan asetilkolinesteraz aktivitesini durdurabileceği belirtilmiştir. Yine bu katılımcılar üzerinde denenen çeşitli zihinsel testlerde, biberiye yağı kokusuna maruz kalan katılımcıların daha iyi performans gösterdikleri belirtilmiştir. Ayrıca ruh hallerinde de belirgin bir pozitif etki gözlenmiştir.

Başka bir deneyde ise iş yeri ortamına konulan biberiye yağı’nın bir süre sonra çalışanların performans ve konsantrasyonlarında ciddi bir artışa neden olduğu ispatlanmıştır.

Biberiye yağı sadece 1,8-cineole içermiyor, aynı zamanda rosmarinik asit ve ursolik asitte içerir. Bu bileşiklerle, aynı zamanda asetilkolinesterazı inhibe etmek mümkündür. Yani biberiyede ve özellikle biberiye yağı içinde zihin sağlığı için 3 farklı bileşim bulunuyor denebilir. Biberiye bulunan karnosik asit, serbest radikallerin nörodejenerasyon etkisini de yok edebiliyor.

Gördüğünüz gibi biberiye yağı koklamak bile zihinsel, psikolojik ve fiziksel açıdan çok faydalı.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılmaktadır?

Tavsiyemiz; evlerinizin bir köşesine ağzı açık bir küçük şişe biberiye yağı bırakın. Zaman içinde ev içindeki huzursuzluğun, miskinliğin geçmesinde faydalı olduğunu göreceksiniz. Ders çalışan öğrencilerin odasının bir köşesine bırakın. Zaman içinde çocukların performansı, dikkat artışı ve derse olan ilgileri artacaktır.

Uyarı : Çocukların erişeyemeyeceği bir yere koyun ki, içmesinler.

Haşere, sinekler, hamam böcekleri, keneler, bit ve pirelerden biberiye yağı ile kurtulmak mümkündür. Evin içerisine bıraktığınız ağzı açık bir şişe yağ özellikle sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Detaylar için: Bit, Sinek, Kene Gibi Böcekleri Kovan Bitkiler

Biberiye Yağı kullanarak aynı zamanda ev yapımı oda parfümleri hazırlayabilirsiniz. Biberiye yağı ile hazırlayacağınız oda parfümleri ciddi anlamda vücuda solunum yolu ile cineol aktaracağından, evlerinizde genel bir huzur ve dikkat artışı olacaktır. Bu parfümler ve kokular aynı zamanda böcekleri de evlerinizden uzak tutacaktır. Bknz: Ev Yapımı Oda ve Lavabo Kokuları

Biberiye Yağı İle Masaj

1 yemek Kaşığı biberiye yağı ve 4 yemek kaşığı zeytin yağını birbirine karıştırın. ( Ölçü Oranı 1/4 olmak şartı ile miktarı değiştirebilirsiniz )  Bu karışımı ise tüm vücudunuza masaj yaparak 1 saat kadar uygulayın. Yüzünüze ( göz bölgesi hariç ), saçlarınıza, ayak ve bacaklarınıza uygulayabilirsiniz. Sizleri çok rahatlatacak ve zinde tutacak bir masajdır. Haftada bir kere deneyebilirsiniz.

Biberiye yağı ile yapacağınız masaj, eklem ağrılarına iyi gelecektir. Selülit problemleri varsa bir nebze giderilmesi için ideal bir masaj yağıdır.

Ayrıca, biberiye yağı ile zayıflama uygulamaları da vardır. Örneğin göbek eritme amaçlı göbek bölgesine bu yağdan sürülür ve 10 dakika süre ile masaj yapılabilir. Biberiye yağı sürüp streç filmle sararak bir gece bekletme veya streç filmle sararak yürüyüş ve egzersiz gibi uygulamalar var. Ancak biz bu uygulamayı doğru bulmuyoruz. Çünkü biberiye yağı güçlü ve tahriş edici olabilecek bir yağdır. Bu sebeple, eğer denemek isterseniz yukarıda yazdığımız gibi çörek otu yağı, zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla seyreltip sürmelisiniz.

Tırnak Mantarına Biberiye Yağı

Biberiye yağını mantarlı bölgeye uygulayarak mantar oluşumunu önleyebilir ve var olan mantarları yok edebilirsiniz.. Mantarlı tırnaklarda, biberiye yağının mucizelerini görebilirsiniz. Çünkü biberiye yağı içinde bulunan etken maddeler aynı zamanda anti-fungal özellik göstermektedir. Eğer derinizde tahriş olursa biberiye yağını zeytinyağı veya çörek otu yağı ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

Önemli:  Aşırı kullanımdan kaçının, yazımız haricen kullanım içindir, dahili kullanım için bir şey belirtilmemiştir. Bu sebeple dahili kullanımlar için bir uzmana veya -doktorunuza danışın. Esansiye Yağlara karşı alerji ve hassasiyet durumları da göz ardı edilmemelidir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekecek Yazılar:

>>>> Biberiye’nin Gençleştirici Hafıza Arttırıcı Etkisi

>>>> Hafızanızı Güçlendiren Yiyecekler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ