Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

20

Bıldırcın Yumurtası Nedir? Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Neler?

Bıldırcın yumurtasının içeriğinde bulunan besleyici maddeler oldukça yoğundur. Protein açısından oldukça zengin olan bıldırcın yumurtası yapı, bileşim ve yoğunluk olarak tavuk yumurtasından farklıdır. Bıldırcın Yumurtası, diğer yumurtalara göre daha fazla türde aminoasit içerir.Bu özelliği nedeniyle çocuklar başta olmak üzere bağışıklık sisteminin güçlenmesi için birebirdir. Grip, bronşit gibi solunum yolu hastalıkları geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası tükettikten sonra kısa sürede iyileştikleri bildirilmiştir. Uzmanlara göre bıldırcın yumurtası rafadan tüketilmelidir.

Bıldırcın yumurtasının faydaları arasında; astım, öksürük, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıklarına iyi gelmesi sayılabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi çocukların gelişiminde ve  iştahlarının arttırılmasında, hastaların ameliyat sonrası çabuk kendilerini toparlamalarında, kansızlık gibi sorunlar da etkilidir. Vitamin ve mineral değeri çok yüksek olan bu yumurtalar, bedeni dinçleştirmekte, afrodizyak özellikleri ile cinsel isteği arttırmaktadırlar.

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre yaklaşık 5 kat fazla fosfor, 8 kat demir, 9 kat daha fazla protein, 15 kat fazla B2 vitamini, 6 kat fazla B1 vitamini içeriyor ve Kütle olarak 5 bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtasına tekabül ediyor. Bu müthiş bir orandır. Bıldırcın yumurtası faydaları üzerinde Avrupa ülkelerinde astım, öksürük, alerji gibi rahatsızlıkları iyileştirmek amacıyla çeşitli denemeler yapılıyor. Özellikle süt ve balla karıştırılan, doğal bir antibiyotik görevi göre bıldırcın yumurtası öksürük ve alerjiye iyi geliyor. Tavuk yumurtasının tüm pişirme yöntem ve amaçları bu yumurta içinde geçerli.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

– Gastiritis, mide ülseri ve duodenal ülserin düzelmesine etki gösterir.

-Hemoglobin düzeyini arttırarak ve toksinleri ve ağır metalleri kandan uzaklaştırarak anemi (kansızlık) tedavisine yardım edebilir.

-Tüberküloz (verem), bronşiyal astım, diyabet ve damarsal gerginliğin tedavisine yardımcıdır.

-Güçlü bir anti kanser etkiye sahiptir ve kanserojen gelişmeyi durdurmaya yardım eder.

-Karaciğer, böbrekler ve safra kesesindeki taşların atılıp yok edilmesine yardım eder.

-Kalp kasının güçlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardım eder.

-Hafızayı güçlendirir, beyin aktivitesini yükseltir ve sinir sistemini düzenleyebilir.

-İmmun sistemi güçlendirerek, organların yaşlanmasını yavaşlatır.

-Deri rengini düzeltip saçların gür ve parlak olmasını sağlar.

 Alerji ve Öksürük için Bıldırcın Yumurtası Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

Bıldırcın yumurtasını çocukların rafadan tüketmesi tavsiye edilirken, yetişkinlerin öksürük ve alerjik hastalıklar için bıldırcın yumurtasını tüketimi şöyle tavsiye ediliyor: Bir adet bıldırcın yumurtası bardağa kırılır, bir kaşık bal ve biraz süt karıştırılır. 10 dakika beklenir, 15 gün süre ile here gün taze olarak yapılıp içilir. Daha sonra ayda 4-5 kere tüketilir, 3 ay sonra kür bırakılır. Ancak çiğ yumurta tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Bıldırcın yumurtasının bunun dışında tıpkı tavuk yumurtası gibi, haşlanabilir, salatalarda, mezelerde kullanılabilir, tavada pişirilebilir, sebzelerle birlikte tüketilebilir.

Not: Bıldırcın üretimi, tavuk üretimine göre daha kolaydır. Bıldırcınlar dayanıklı ve hastalıklara karşı daha dirençli kümes hayvanları arasındadır.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Üretimi Karlı bir Bitki Türü ( Şeker Otu- Stevia Bitkisi )

 

20 YORUMLAR

  1. Bende astım bronşit vardı uzun zamandır sprey hava ve ilaç kullanıyordum bıldırcın yumurtası daha önce duymuştum sonra denemeye karar verdim ve tarif edildiği şekilde kullandım ALLAH’IMA şükür bir buçuk iki senedir hiç ilaç ve sprey hava kullanmıyorum.
    Tavsiye ederim deneyin ama nasıl yazıyorsa onu uygulayın sağlıklı günler dilerim.

    • Nazan hanim meyve sulari zararlidir fayda beklerden zarar bulursunuz . meyve suyu yerine sutu tercih edebilirsiniz.tabi meyve suyu hazir degilse.

  2. 2 yasında oğlum bronşit için nasıl kullanılmalı bıldırcın yumurtası. Antibiyotik ve buhar ve diğer üşütme ilaçları kullanılırken bıldırcın yumurtası içirikirmi zararı yada yararı nelerdir. Kullanım şeklini anlatırmısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here