Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Bıldırcın Yumurtası Nedir? Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Neler?

Bıldırcın yumurtasının içeriğinde bulunan besleyici maddeler oldukça yoğundur. Protein açısından oldukça zengin olan bıldırcın yumurtası yapı, bileşim ve yoğunluk olarak tavuk yumurtasından farklıdır. Bıldırcın Yumurtası, diğer yumurtalara göre daha fazla türde aminoasit içerir.Bu özelliği nedeniyle çocuklar başta olmak üzere bağışıklık sisteminin güçlenmesi için birebirdir. Grip, bronşit gibi solunum yolu hastalıkları geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası tükettikten sonra kısa sürede iyileştikleri bildirilmiştir. Uzmanlara göre bıldırcın yumurtası rafadan tüketilmelidir.

Bıldırcın yumurtasının faydaları arasında; astım, öksürük, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıklarına iyi gelmesi sayılabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi çocukların gelişiminde ve  iştahlarının arttırılmasında, hastaların ameliyat sonrası çabuk kendilerini toparlamalarında, kansızlık gibi sorunlar da etkilidir. Vitamin ve mineral değeri çok yüksek olan bu yumurtalar, bedeni dinçleştirmekte, afrodizyak özellikleri ile cinsel isteği arttırmaktadırlar.

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre yaklaşık 5 kat fazla fosfor, 8 kat demir, 9 kat daha fazla protein, 15 kat fazla B2 vitamini, 6 kat fazla B1 vitamini içeriyor ve Kütle olarak 5 bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtasına tekabül ediyor. Bu müthiş bir orandır. Bıldırcın yumurtası faydaları üzerinde Avrupa ülkelerinde astım, öksürük, alerji gibi rahatsızlıkları iyileştirmek amacıyla çeşitli denemeler yapılıyor. Özellikle süt ve balla karıştırılan, doğal bir antibiyotik görevi göre bıldırcın yumurtası öksürük ve alerjiye iyi geliyor. Tavuk yumurtasının tüm pişirme yöntem ve amaçları bıldırcın yumurtası içinde geçerli.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

– Gastiritis, mide ülseri ve duodenal ülserin düzelmesine etki gösterir.
-Hemoglobin düzeyini arttırarak ve toksinleri ve ağır metalleri kandan uzaklaştırarak anemi (kansızlık) tedavisine yardım edebilir.
-Tüberküloz (verem), bronşiyal astım, diyabet ve damarsal gerginliğin tedavisine yardımcıdır.
-Güçlü bir anti kanser etkiye sahiptir ve kanserojen gelişmeyi durdurmaya yardım eder.
-Karaciğer, böbrekler ve safra kesesindeki taşların atılıp yok edilmesine yardım eder.
-Kalp kasının güçlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardım eder.
-Hafızayı güçlendirir, beyin aktivitesini yükseltir ve sinir sistemini düzenleyebilir.
-İmmun sistemi güçlendirerek, organların yaşlanmasını yavaşlatır.
-Deri rengini düzeltip saçların gür ve parlak olmasını sağlar.

 Alerji ve Öksürük için Bıldırcın Yumurtası Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

Bıldırcın yumurtasını çocukların rafadan tüketmesi tavsiye edilirken, yetişkinlerin öksürük ve alerjik hastalıklar için bıldırcın yumurtasını tüketimi şöyle tavsiye ediliyor: Bir adet bıldırcın yumurtası bardağa kırılır, bir kaşık bal ve biraz süt karıştırılır. 10 dakika beklenir, 15 gün süre ile here gün taze olarak yapılıp içilir. Daha sonra ayda 4-5 kere tüketilir, 3 ay sonra kür bırakılır.

Bıldırcın yumurtasının bunun dışında tıpkı tavuk yumurtası gibi, haşlanabilir, salatalarda, mezelerde kullanılabilir, tavada pişirilebilir, sebzelerle birlikte tüketilebilir.

Girişimci Okurlarımıza Öneriler: 

Bıldırcın üretimi, tavuk üretimine nazaran daha karlı bir faaliyettir. Çünkü; bıldırcın çiftlik tavuklarına göre daha sağlıklıdır ve bakımı daha kolaydır. Bu sebeple henüz Türkiye’de sayısı yetersiz olan Bıldırcın ve Bıldırcın Yumurtası Üretimi hakkında yeterli çalışma ve girişim yapılması gerekmektedir.

Sağlıcakla Kalınız…

İlginizi Çekebilecek Yazılar: 

Üretimi Karlı bir Bitki Türü ( Şeker Otu- Stevia Bitkisi )

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Reis dedi ki:

  Her savah bıtane ac karnına cıg yutun

 2. Raziye celik dedi ki:

  Benim torunum da bagrsak mantari var bildircin yumurtasi iyi gelirmi hastaligina cevap verin lutfe

 3. efe dedi ki:

  oglum 9 yasinda nasil tuketebilirim

 4. Anonim dedi ki:

  benim oglum 9 yaşında nasil tuketebilirim lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Anonim dedi ki:

   Benim oglum 5 yadinda neskuik li sutu cok seviyor onun icine cig kiriyorum iyice cirpip veriyorum

 5. Danny dedi ki:

  Nasıl yicemi bilmiyorum. ..

BİR YORUM YAZ