Bir Anadolu Hazinesi: Balık Baykuşu

0
balık baykuşu
Fotoğraf: Emin Yoğurtçuoğlu

Nesli Tükendiği Sanılan Balık Baykuşu Yeniden Fotoğraflandı

Adı: Balık baykuşu (Ketupa zeylonensis)
Büyüklüğü: Ortalama 55 cm
Kanat açıklığı: Ortalama 150 cm
Suda yaşayan avlarının yerini alçak bir alandan ileri geri uçarak saptıyor. Ayakları ve pençeleri balıkları ve diğer su canlılarını avlamak için mükemmel derecede adapte olmuş.
Çiftler halinde yaşadığı tahmin ediliyor. Uçurum kenarlarında yaşayan balık baykuşu ıslığa benzer sesler çıkarıyor.

Balık Baykuşu; Dünya’nın ve Türkiye’nin en nadir görülen yırtıcı kuşlarından birisi. Tüm Avrupa kıtasında sayısının 10’u geçmeyeceği tahmin ediliyor ve bu tür şuan için sadece Toroslarda yaşıyor. Yıllardır ortalarda görülmeyen ve görüntüsü elde edilemeyen balık baykuşu hakkında neslinin tükendiğine dair görüşler mevcuttu. Yuvalarının bazılarının yerleri biliniyordu ama kendilerine dair bir iz yada emare yoktu. Yok olma eşiğine gelmelerinin en önemli nedeni Akdeniz’de yapılan barajlar.

Türkiye’de yaşam alanı süren 56 yırtıcı kuş türü arasında bulunan balık baykuşu o kadar nadir görülen bir tür ki,  yaşadığı bilinmesine rağmen 1990 yılına kadar hiç görülmedi. Bu tarihte yalnızca bir balık baykuşunun görülmesinden sonra yine ortadan kayboldu ve “Artık nesli tükendi” derken, Doğa Uzmanı Osman Yöntem tarafından 2004 yılında Antalya’da objektiflere takıldı. Daha sonra tekrar sırra kadem bastı. Tam beş yıl sonra yani 2009 yılında Doğa Derneği uzmanları bu kuşu bulabilmek için Torosları karış karış tarayarak farklı bir bireyi fotoğraflamayı başardı. Başta Alakır Vadisi çevresi olmak üzere Akdeniz Bölgesi’nde bulunan birkaç vadide tatlı su kenarlarını kendine mesken edinen bu nadir yırtıcı kuş; diğer baykuş türlerinin aksine genellikle balık, tatlı su yengeci, kurbağa gibi su canlılarıyla besleniyor. Yaşadığı bölgede sağlıklı bir doğalbir ekosistemin göstergesi olan balık baykuşunun neslinin tükenmesi, o bölgede var olan yaşam koşullarının da yol olduğu anlamına geliyor.

MEÜ Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan CORAL; Balık Baykuşu (Bubo zeylonensis, G melin, 1788) (Ketupa zeylonensis, sinonim)’nun, kuşlar sınıfı içerisinde Gece Yırtıcı Kuşları takımı altında yer alan Baykuşgiller familyasından bir baykuş türü olduğunu, türün Avrupa da artık görülmeyen, ülkemizde ise şimdilik Akdeniz bölgesinde mersin ilinin de içerisinde bulunan birkaç bölgede yaşam mücadelesi verdiğini ve yer değiştirmelerinin genellikle yaşam alanlarının yok olmasına, rahatsız edilmelerine ve besin bulamama gibi etkilere bağlı olarak gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu türün Kadıncık Vadisi mevkiinde rastlanılmasının en önemli kaynağı; yörede bulunan Alabalık Üretim Tesisinin bulunması, besin ihtiyacını buralardan kolayca temin etmesi ve vadinin ormanlık alandan oluşmasının önemli rolü olduğunu ve bu alanların hassas alan olarak tescil edilmesi gerektiğini belirtti.

CORAL; Ülkemizde sayısının yaklaşık 50 birey olduğu tahmin edilen Balık Baykuşu türünün Kadıncık Vadisi mevkilerinde görüntülememizin ülkemiz ve Mersin ilimiz için çok sevindirici olduğunu söyledi. Balık Baykuşu türünün bölgede üremesi ve çoğalması için mutlaka “Tür Koruma Eylem Planına” ihtiyaç duyulduğu ve planın ivedi olarak uygulamaya geçirilmesinin gerekli olduğunu söyledi. Ayrıca; özellikle gerek yerel halkın gerekse doğa fotografçılarının türü bilinçsizce rahatsız etmemeleri gerektiğini, yoğun insan baskısının özellikle üreme döneminde tür üstünde olumsuz etkiler bırakacağını dile getirdi. Bu nedenle Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğüne ve Üniversitemize önemli görevler düştüğünü belirtti.
Mersin Şube Müdürü Sayın Ahmet ÇÖRTÜK; Balık Baykuşu türünün Kadıncık Vadisi mevkiinde kayıt altına alınması öncelikle ülkemiz için, daha sonra mersin ilimiz için önemlidir. Bütün kuşlar gibi balık baykuşu türümüzü de hassasiyetle korumak için kurumumuzca elimizden gelenleri yapacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın, ayrıca; ilgi ve emeklerinden dolayı Mersin Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan CORAL’a ve projede emeği geçen kurum çalışanlarımıza teşekkürlerini dile getirdi.

( bknz:  http://bolge7.ormansu.gov.tr/ )

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here