Bira Mayası-Ekmek Mayası Hakkında

1

Bira Mayası – Ekmek Mayası Nedir?

Bira Mayası ( İngilizce: Brewer’s yeast ) aynı zamanda ekmek mayası olarak da bilinir ve aslında Saccharomyces cerevsiiae mantar kültüründen başka bir şey değildir. Bu kültür, hamur içerisinde mayalandığında ayrıca alkol oluşturmaz. Bu mayanın bira yaşımında kullanılması ve alkol oluşumu uzunca bir fermantasyon gerektirmektedir.
Bira mayası ( ekmek mayası ) B grubu vitaminleri yönünden çok zengindir aynı zamanda; protein, krom ve selenyum, potasyum, kükürt, manganez, magnezyum açısından da zengindir. B vitaminlerden, tiamin ( B1 vitamini), riboflavin ( B2), niasin (B3) ve B6 ile B9( folik asit) vitaminlerini içerir. Aynı zamanda ekmek mayası zengin bir protein kaynağıdır.

Ekmek mayası bazı besinlerde doğal olarak bulunmaktadır. Özellikle koyu kabuklu meyvelerde ( siyah üzüm, siyah erik gibi ) zamanla meydana gelen beyaz tabaka içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Bu maya ayrıca bilimsel araştırmalarda da kullanılan bir mayadır ve insan genomu dizilimi ile %23 ortak yönü olduğu bilinmektedir. Gelelim bira mayasının faydaları‘na

Ekmek Mayası Çeşitleri Nelerdir?

Ekmek mayası genel itibari ile iki çeşide ayrılır. Bunlar; yaş maya ve kuru mayadır. Yaş maya, taze ( sıvı ) maya, ve yaş press maya olarak ikiye ayrılır. Kuru maya ise; aktif kuru maya ve instant kuru maya olarak ikiye ayrılır. İnstant kuru maya diğer çeşitlere göre daha dayanıklıdır.

Ekmek Mayasının Faydaları Nelerdir?

Bira Mayası , makul ölçülerde diyet içerisine alındığında karaciğeri temizlemektedir. Ayrıca sporcular ve anne adayları için mükemmel bir vitamin-mineral ve protein kaynağıdır. Bu amaçla ekmek mayası süte karıştırılmakta veya belli ölçüde yoğun mayalı ekmek tüketilmektedir. Folik asit bakımından zengin olduğundan anne adayları ve anne karnında gelişmekte olan bebekler için önemlidir. Bilindiği gibi folik asit, demir emilimini arttırdığından kansızlık için önemli bir bileşendir. Hamilelik döneminde bayanların, doktor onayı ile mayalı yiyecekleri kontrollü bir şekilde tüketmeleri faydalı olabilecektir.

Bira mayası, sinir sisteminin sağlığı için önemli olan B kompleks vitaminlerini içerdiğinden sinir sisteminin sağlığı açısından bazı faydaları vardır. Özellikle strese karşı bir takım olumlu etkilerinden söz edilebilmektedir.

Ekmek mayası içerisinde şeker ve Na ( Sodyum ) bulunmamaktadır. Ayrıca; kan şekerini dengeleyecek ve insulin üretimini teşvik edecek krom ve çinko gibi bazı bileşikleri içermektedir. Bunların dışında, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırıyor.

Ekmek mayasının faydaları arasında, karaciğere olan etkileri sayılabilir. Öyle ki hem karaciğeri temizliyor hem de karaciğerde yağ birikmesinin önüne geçiyor.

Bira mayası aynı zamanda cilt bakımı ve saç bakımı için de kullanılıyor. İçeriğindeki kompleks bileşikler ile saçların ve cildin ihtiyacı olan mineralleri ve vitaminleri cilde sunuyor. Bunun için bir miktar maya su içinde eritilerek saçlara maske uygulaması yapılabilir veya süt içerisinde eritilerek cilde bir tabaka halinde sürülebilir. Cilt ve saçlara maya uygulamanın başka avantajları da var. Zengin bir protein kaynağı olan bira mayası ile cilt ve saçların beslenmesi sağlanabilir ve saç dökülmesi, cilt kırışıklıkları gibi sorunlara fayda gösterebilir.

Bira Mayası Nasıl Kullanılır?

Mayanın en doğru kullanım şekli; mayalı tam tahıllı ekmek, turşu, sirke, yoğurt, ayran, kefir şeklinde tüketmektir. Evde kendi maya kültürünüzü de yapabilirsiniz. Bunun için en eski metotlardan birisi ekşi maya yapmaktır. Tarif için Tıklayın: Evde ekşi maya nasıl yapılır? Bunun dışında haftada bir kaç gün bir su bardağı süt içerisine katılacak çeyrek çay kaşığı maya’da tüketilebilir.

Ekmek mayası içerisinde bulunan bileşimlerin ortalama değerleri

Kuru madde min. %30
Protein/KM (azotx6,25) min. 40 – 58
Glusidler/DM min. 35 – 45
Lipidler/DM min. 40 – 60
Mineral maddeler/DM % 5.0 – 7.5
Thiamin (B1)
Riboflavin (B2)
Pridoxin (B6)

Niacin (PP)

Uyarı: Yazımız bilgilendirme yazısı olup, tüketim tavsiyesi değildir. Aşırı bira mayası tüketimi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Sağlık sorunu bulunanların direk mayayı tüketmeleri tavsiye edilmez.

Sağlıcakla Kalınız…

1 YORUM

  1. Eksik bilgi…..
    Her iki tip maya, ekmek ve bira mayası, şekeri alkol ve karbondioksite dönüştürür. Bu mayaların her ikisi de “Saccharomyces cerevisiae” mantarından yapılmaktadır, fakat her biri bu türün farklı suşlarıdır (yani bu mantar türünün farklı alt türleri, aralarında genetik farklılıklar vardır). Ekmek ve bira mayalarının bileşimleri farklıdır. Bu sebeple kullanım alanları ve sağlık etkileri de farklılık göstermektedir.
    Lütfen düzeltiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here