Bit, Sinek, Kene Gibi Böcekleri Kovan Bitkiler

2

Böcekleri Kovan Bitkiler Hangileridir? Güve, sivrisinek, kara sinek, bit, pire, üvez, kene, hamam böceği, kalorifer böceği gibi böcekler yaz aylarında hayatımızı tehdit ediyor.

Kene, bit, pire ve sinek gibi böcekleri kovan bitkiler

Özellikle kene, kırım kongo kanamalı ateşi hastalığına neden olduğu için yaz aylarında dikkat edilmesi gereken böceklerdir. Kene türü böcekleri kovan bitkiler için önerimiz ev çevrenizin etrafına veya başka yerlere belli noktalara tarçın veya tarçın yağı dökmenizdir. Tarçın yağı içinde yoğun olarak bulunan sinnamaldehit adlı bir madde kene, bit, pire ve diğer pek çok böcekleri, mantarları ve mikroorganizmaları öldürücü etkisi vardır.

Kene, Sinek ve Bit gibi böcekleri vücudunuzdan uzak tutmak isterseniz banyo sonrası durulanma esnasında  4-5 damla tarçın yağını ( kene ve sinekler için ) veya 4-5 damla çay ağacı yağı ( pire, bit ve diğer böcekler için ) 1-2 litre ılık suyun içine konur, ve bu suyla vücuda masaj yapılır.

Güve,bit, pire, hamam böceği, kene ve sinek gibi böcekleri kovan bitkiler.

Karanfil
Nane
Sedir
Biberiye
Sardunya (Sardunya)
Lavanta
Kekik
Rezene
Okaliptüs
Fesleğen
Defne

Bunların dışında çay ağacı yaprakları ( özellikle çay ağacı yağı ), çörek otu, tarçın, kimyon, at kestanesi, karabiber gibi bitkilerde güve kaçıran bitkilerdendir. Sedir ağacı kokusu da güveleri uzak tutmak için etkili bir yöntemdir. Yaprakları tütsü olarak yakıldığında böcekleri kovucu etkisi vardır.

Hamam Böceği, Kalorifer Böceği, Güve gibi Böcekleri Kovan Bitkiler için Tariflerimiz:

Uygulamamız bir kaç parçadan ve alternatiften oluşuyor. Sizler yukarıda saydığımız bitkileri kullanarak kendi tecrübelerinizle bu kokuları hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle natural bir sabunu rendeliyoruz ve içerisine yukarıda saydığımız bitkilerden bazılarını ekliyoruz. Örnek olarak; kekik, lavanta, nane bitkilerini sabun rendesiyle karıştırıp delikli bir kese içerisine koyarak dolaplarımıza ve evin köşelerine koyabiliriz. Bunun yanı sıra bir küçük şişe çay ağacı yağını ağzı açık kalacak şekilde bu dolapların içine  yada evin diğer yerlerine koyabilirsiniz. ( bknz: Çay ağacı yağı içerisinde bulunan bazı bileşimler, hamam böceklerine, bit ve pirelere karşı oldukça etkilidir. ). Aynı şekilde tarçın yağını da evin bir köşesine bırakabilirsiniz.  Ancak dikkat etmeniz gereken husus bu preparatları çocuklardan uzak tutmanız gerekmektedir.

UYARI: Ayrıca  tarçın yağı veya çay ağacı yağı gibi yağlar ağır kokulu yağlar olduklarından, bu yağların kokularına hassasiyeti olan insanların dikkatli olması gerekir. Eğer bu yağlara hassasiyetiniz varsa yukarıda saydığımız böcekleri kovan bitkiler de işinizi görebilecektir.

Hamam Böceği ve Kalorifer Böceklerinden kurtulmak için Şeker, Karbonat Karışımı

Kalorifer böceği ve hamam böceğinden kurtulmak için; şeker ve karbonat karışımını deneyebilirsiniz. Karbonat, hamam böceklerini öldürmektedir. Şeker ise hamam böceği ve kalorifer böceklerinin en sevdiği besinlerden biridir. Bu ikisini karıştırıp, bu böceklerin yuvalarına, evinizde lavabo,tezgah altları gibi rutubetli yerlere, bu böceklerin geçebilecekleri yerlere koyun.

Bunun dışında evinizin rutubetli yerlerini mümkün olduğunda kuru tutmaya özen gösterin, hamam böcekleri genelde organik atıklarla beslendiğinden evinizin

Diğer yandan defne yaprağı ve limon kabukları da evinizden böcekleri ve güveleri uzak tutmak için iyi bir çözüm olabilir. Aynı şekilde defne yaprakları ve limon kabuklarını bir müslin ( geçirgen ) bez içine koyabilirsiniz.

Diğer Öneriler:

Kazakların içerisine sinmiş güve yumurtalarını yok etmek içinse bu kazakları bir poşete koyduktan sonra buzdolabınızın derin dondurucusunda bir süre bekletin. Bu şekilde mevcut böcekleri ve yumurtalarını öldürmüş olursunuz.

Halılarınızı kullanmadığınız zamanlarda gazete kağıtlar ile sardığınız zaman böceklere karşı korumuş olacaksınız. Böcekler gazete kokusunu da pek sevmezler. Halılarınızı sarmadan üzerine sedir tozu veya biberiye ile sabun rendesi serpip gazete kağıdı ile sarabilirsiniz.

Yün elbiselerin ceplerine sabun rendesi ve yukarıda belirttiğimiz bitkileri koyarak güveleri uzak tutabilirsiniz.

Not: Yukarıda saydığımız bitki ve yağlardan bazılarına alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar:

>>>>Çörek Otu Yağı ile Gençleşme

>>>> Biberiye Yağı

 

 

Comments are closed.