Bitlise Has Dünyanın En İlginç Pekmezi: Gezo Pekmezi

0

Gezo Pekmezi Nedir?

Gezo pekmezi; yapılışı bakımı ile dünyanın en ilginç tatlandırıcılarından birisidir. Bitlis ilimize has orjinal bir üründür. Gezo pekmezini eşsiz kılan özelliklerinden birisi de her yıl yapılamaması ortalama 10-15 yılda bir yaşanan doğa olayı sonrasında bu pekmezin yapılıyor olmasıdır.

Nedeni henüz bilimsel olarak ispatlanmamış olsa da yörede yetişen meşe ağacı yapraklarına 10-15 yılda bir yörede yaşayan küçük ağaç bitleri yoğun miktarda şekerli bir madde bırakırlar. Aslında bu madde her zaman bulunsa da yağmur nedeniyle akıp gitmekte ve istenen miktarda olmamaktadır. Bazı zamanlarda ise istenen miktarda olmakta bu da her 10-15 yılda bir gerçekleşebilmekedir.

Bu madde şıra olarak adlandırılır. Yoğun şıra içeren yapraklar, köylüler tarafından toplanır ve su dolu kazanlar içerisine atılarak dallar yıkanır. Elde kalan sıvı bekletilerek katı ve istenmeyen maddelerin çökmesi sağlanır. Daha sonra sıvı süzülerek tortu tabakası atılır. Daha sonra kaynatma işlemine geçilir. Pekmez kıvamına gelinceye kadar işleme devam edilir. Elde edilen pekmez tüketilmek üzere depolara kaldırılır. Yıllarca bozulmadan saklanabilen ve hiç bir katkı maddesi katılmayan bir üründür.  Bu pekmezin şifalı olduğuna inanılmıştır.

Yapılan kimyasal analizler sonucunda; özellikle faranjite neden olan bakteri grupları üzerinde antibiyotik etki gösterdiği tespit edilmiştir. Antioksidan bakımından da zengin bir besindir. Doğal şekerler yönünden de oldukça zengindir.

Gezo Pekmezinin Hikayesi

Yöresel bir inanış olmakla birlikte gezo pekmezinin hikayesinin Hz. Musa’ya kadar gittiğine inanılmıştır. Kuranda da bahsi geçen; Allah’ın İsrailoğulları kavmine gönderdiği kudret helvasının (Men), gezo pekmezi olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle bu pekmeze kayıp kavmin pekmezi veya helvası adı verilmiştir. Ayrıca; gezo’ya Yağcı Pelidi, Türk kudret helvası gibi isimlerin verildiği de görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here