Böbrek Hastalarına Çörek Otu ve Çörek Otu Yağı

0

Dr. Ömer Coşkun, çörek otu yağını böbrek yetmezliği sorunu olan hastalara tavsiye ederek, ‘Diyalize bağlımlı  yaşayan hastalar soğuk press metodu ile çıkarılan çörek otu yağını kullanmalı’ dedi.

Böbrek yetmezliğinin, böbrek faaliyetlerinin yavaşlaması veya durmasın nedeniyle kandaki su, tuz ve diğer minerallerin dengesinin bozulması olarak nitelendiren Dr. Coşkun, ‘Böbrek yetmezliğinin belirtileri arasında, tuvalet esnasında çok az idrar gelmesi, hiç gelmemesi, bacak ve ayaklarda ödem oluşması gibi belirtiler öne çıkmaktadır. Böbrek yetmezliğinin bir sonraki evresinde ise halsizlik, bitkinlik, nefes darlığı görülür. Bu evrede ayaklar ve bacaklarda veya vücut genelinde çeşitli yerlerde şişlik oluşabilir. Diyalize bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalan hastaların soğuk press metodu ile elde edilen çörek otu yağını kullanmalarını iyi olur’ diye konuştu.

Çörek otu yağını böbrek yetmezliği bulunan hastalarına tavsiye ettiğini belirten Dr. Ömer Coşkun, ‘Kullandığınız ilaçların yanında yardımcı ve destekleyici olarak kullanabilirsiniz. Çörek Otu Yağı içinde bulunan ‘Timokinon’ adlı uçucu yağ sayesinde böbreklerin dolaşımına ve çalışmasına yardımcı olur.  Sabahları kahvaltıdan önce aç karnına  akşamlarıda yine aynı şekilde aç karına olmak üzere günde toplam iki çay kaşığı alındığında çörek otu yağından fazlasıyla istifade edilebilir.  Bu uygulamaya 1 ay boyunca devam edilebilir. İster Böbrek rahatsızlığı olanlar isterse başka rahatsızlığı olanlar bu yağı rahatlıkla kullanabilirler şeklinde konuştu.

Peki Çörek Otunun Diğer Faydaları Nedir?

Radyasyon Zararlarını Önler: Çörek Otu Yağı (NSO= Nigella Sativa ) ve aktif bileşeni olan thymoquinone ( timokinon ) radyasyona bağlı nitrosatif stresten korur.
Kalp Krizlerine Karşı korur: Thymoquinone özü deneysel kalp krizi ile ilişkili hasara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
Diyabet ile ilişkili Böbrek Hasar önler: Çörek Otu Yağı thymoquinone özü deneysel diyabetik nefropati üzerine koruyucu etkileri vardır.
Alzheimer İlişkili Nörotoksisiteyi önler.
Meme kanserinde bastırır: Çörek otu yağında ki etken madde  thymoquinone ( timokinon )  özü tümör büyümesini inhibe eder ve bir göğüs kanseri ksenograft fare modelinde, programlanmış kanserli hücrelerin ölümüne (apoptoz) neden olur.
Sedef Hastalığı Karşı Korur.
Parkinson Hastalığını  önler.
Diyabetik Patolojileri önler.

Çörek Otu ve Bal Karışımı

Bunun yanında Çörek otu ve hakiki sızma çörek otu yağı pek çok kanser çeşidini önleyici ve tedavi destekleyici olarak kullanılabilir. Çörek Otu çok aktif bir bitkidir ve aktivitesi çeşitli besinlerle birlikte alınmasına bağlı olarak çeşitli hastalıklarda kullanılabilir. Çörek Otu ve Hakiki Bal karışımı pek çok hastalık için önleyici bir beslenme kürü olarak uygulanmaktadır. Günde bir çay kaşığı ballı çörek otu yemenizi tavsiye ederiz.

Sağlıcakla Kalınız….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here