Böğürtlenin Faydaları Hakkında Bilgi

0

Böğürtlen Ne Zaman Yetişir?

Böğürtlen, gülgiller (rosaceae)  ailesine mensuptur. Bilimsel adı rubus olup İngilizcede Blackberry olarak bilinir.  Mayıs ve Ağustos ayları arasında çiçek döktüğünden, bu mevsimler arasında geniş bir zaman aralığında meyve vermektedir. Özellikle yabani olarak yetişen böğürtlenlerin içeriği daha zengindir. Görünüm olarak biraz duta birazda çileğe benzer, Yaprak omurgası dikenli bir yapıya sahiptir, tuhaf özelliklerinden birisi genel olarak yol kenarlarında bahçelerdeki çitlerde sıklıkla görülmesidir. Meyvesi, kökleri, çiçekleri, dalları ve yaprakları yüz yıllardan beri kullanılmaktadır.

Böğürtlen Faydaları Nelerdir?

*Böğürtlen, çok faydalı bir yaz meyvesidir. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini ve antioksidan vardır.

*Ağız aftlarına ve yaralarına iyi gelmektedir ve diş eti ve bademcik iltihaplarını iyileştirmektedir. Karaciğere faydalı bir meyve olan böğürtlen, yüksek tansiyona, kabızlığa, halsizliğe iyi gelmektedir. Böğürtlen meyvesi düzenli olarak yendiğinde; gözler için çok faydalıdır, bunların yanında, ayaklarda oluşan şişliklere, basura, mesanedeki taşların düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Böğürtlen kökü kaynatılıp içildiğinde kan şekerini düşürdüğüne dair bilgiler mevcuttur.

Ayrıca böğürtlen yüksek miktarda folat içermektedir. Folat ( Bknz: B9 Vitamini ) DNA ve aminoasit metabolizması için önemli bir vitamindir. Ayrıca; kanda bulunan homosistein seviyesini normal düzeylerde tutarak, kalp-damar sağlığı için hayati bir fonsksiyon üstlenmiştir.

Böğürtlenin faydaları arasında, sindirim ve bağışıklık sistemini  kalbin sağlıklı işleyişi, kanserin önlenmesi ve endotel disfonksiyonunun hafiflemesini içerir. Böğürtlen hafızayı güçlendirmekte, kilo vermede, kemiklerin güçlenmesinde, cilt sağlığında, gözlere kuvvet verici olarak çok faydalı bir besindir.

Antioksidan kapasitesi oldukça yüksek bir besindir. Mor meyvelerde bulunan fenolik asitler ve flavonoidler bakımından zengindir. Bu nedenle güçlü bir kanser engelleyici, yaşlanma geciktirici ve cilt yenileyici etkisi vardır. Böğürtlen üzerinde yapılan çeşitli bilimsel araştırmalarda, antosiyaninler ve tümör büyümesini ve metastazı engelleyen ellagik asit ve antosiyaninler açısından zengindir.

Böğürtlen, aynı zamanda vücudun bilişsel işlevlerini geliştirmedeki olumlu etkisi vardır. Araştırma çalışmaları, böğürtlende bulunan polifenolik bileşenlerin süper antioksidan gücüne bağlı olarak motor ve kognitif aktivitede yaşa bağlı gerilemeyi geciktirmeye yardımcı olduğunu ileri sürüldü. Düzenli haftalık böğürtlen tüketimi hafıza performansını arttırmada faydalı olabilmektedir.

Böğürtlen hamile kadınlar için de yararlı olabilir. Böğürtlen, doğal bir folat kaynağı olarak, hücrelerin ve dokuların optimal büyümesine katkıda bulunur ve bebeklerde doğum kusurları riski azaltmaya yardımcı olur. Folat, tüm yaş gruplarında daha iyi hücresel işlevsellik için gerekli kritik bir besindir. C vitamini ve diğer antioksidanlar bekleyen annenin hastalık mücadelesini güçlendirir ve mesane içindeki kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi mineraller kemiklerin varlığını güçlendirir ve onların etkisine katkıda bulunur. Ayrıca gebelik sırasında hızlı bir atıştırma için sağlıklı bir seçenek haline getiren ferahlatıcı bir tadı vardır.

Böğürtlenin Besin İçeriği
Böğürtlen, çok çeşitli besleyici maddeleri depolayan, lezzetli ve besleyici yoğun meyve türüdür. Böğürtlen içerisinde A vitamini, B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), vitamin B6, folat, vitamin C (askorbik asit), vitamin E (alfa tokoferol) bulunur. Mineral olarak kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko içerir.

Böğürtlenden reçel , şurup gibi içecekler yapılabilmektedir. Böğürtlen suyunun tadı çok lezzetlidir. Ayrıca böğürtlen yapraklarından çay da yapılabilmektedir. Bu çayın lezzeti deneyenler tarafından oldukça beğenilmektedir. ( bknz: Fermente Böğürtlen Yaprağı Çayı Tarifi )

 

Böğürtlen Nasıl Kullanılır?

Böğürtlen sadece meyve olarak tüketilebileceği gibi; sosu, reçeli, marmelatı, şarabı, suyu, şerbeti gibi kullanım alanları vardır. İleri ki yazılarımızda mutlaka böğürtlen ürünleri ile ilgili bir tarif vereceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here