Boraks – Borik Asit Nasıl Kullanılır

Boraks – Borik Asit Nasıl Kullanılır

Borik Asit – Boraks Nedir? 

Borik asit; suda çözündüğünde zayıf asit özelliği gösteren beyaz bir tozdur. Borik asit, boraks adı verilen bir bileşikten üretilir. Deniz suyunda doğal olarak oluşan boraks, birçok bitki ve meyvelerde doğal olarak bulunur. Antik Yunan’da temizlik ve gıda muhafazası için kullanılmıştır.

Borik asit ( yada boraks ) dahili olarak kullanıldığı zaman toksik – zehirleyici etki gösterebilmektedir. Ancak henüz erken sayılabilecek bazı bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, borik asit; ağır metal zehirlenmelerine karşı bir takım etkiler gösterebilmekte ve zehirlenme seviyesini azaltabilmektedir. Bunun yanında yapılan başka çalışmalarda ise boraks, bazı kanser türlerinde kanserli hücreleri öldürdüğü görülmüştür. Ancak boraks‘ın dahili kullanımı için elde edilen verilen çok erken olup, sağlık açısından çeşitli riskler taşımaktadır. Ayrıca yüksek oranda solunması toksik etki gösterebilir.

Ancak bunun dışında kullanım yelpazesi oldukça geniş bir malzemedir ve yetişkinler için su ile seyreltilerek temizlik ve hijyen amaçlı kullanılmaktadır.

Not: Borik asit’in hammaddesi boraks maddesidir. Bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri birbirine benzemekle birlikte aynı madde değillerdir.  Borik asit’in kimyasal bileşimi B(OH)3 iken Boraksın kimyasal formülü ise Na2B4O7·10H2O veya Na2[B4O5(OH)4]·8H2O’dır. Yazımızda eczanelerde 3 Tl’den satılan Boraks’ın kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

Borik Asit Nasıl Kullanılır ? Borik Asidin Faydaları 

Hamam Böceklerini Öldürmek için Boraks

Boraks yada borik asit her evde bulunması gereken bir kimyasal maddedir. Nedenleri ise; özellikle evlere musallat olan hamam böcekleri, kalorifer böcekleri ve diğer zararlı böcek türleri için zehirleyici bir maddedir. Böcekler için zehirli olan bu madde insanlar için önemli bir oranda yutulmadıkça toksik bir etkisinden söz edilmez. Bilinen en etkili kullanımı boraks’ın böceklerin çok sevdiği patates püresi, un veya şeker ile karıştırılması ile elde edilen karışımdır. Detay için Bakınız: Patatesle Hamam Böceği İlacı Yapımı Bu karışım, böceklerin yuva yapma ihtimali yüksek yerlere, mutfak tezgahı ve lavabo altlarına konursa mükemmel etkisi görülecektir.

Aynı zamanda hem boraks hem de borik asit, pire yumurtalarını öldürücü özelliğe sahiptir. Bu sebeple evde evcil hayvan besleyenler, boraks( yada asidi ) – su karışımı ile hayvanlarını banyo ettirirse pire larva ve yumurtaları için öldürücü olmaktadır.

Ayak Mantarı, Ayak Kokusu ve Ayakkabı Kokusu için Boraks

Boraks, ayak kokusu ve ayak mantarı için bilinen pek çok ilaçtan daha etkili olduğu dile getirilmiştir.  Bunun için bir çay kaşığı boraks iki litre su içerisine atılır ve eriyene kadar karıştırılır. Daha sonra ise bu su içerisinde ayaklar yarım saat kadar bekletilir. Kullananların aktarımına göre 10 gün içerisinde ayak mantarlarının kısmen yada tamamen yok olduğu dile getirilmiştir. Ancak mantar sorunu için kullanmadan önce doktor onayı alınması tavsiye edilmektedir. Çocuklar için doktor tavsiyesi olmaksızın bu yöntemler uygulanmamalıdır.

Borik asit, antimikrobiyal yani mikrop öldürücü  ve antifungal yani mantar öldürücü bir kimyasal maddedir. Özellikle ayak ve ayakkabı kokusundan muzdarip olanlar için, ayakkabı astarlarının altına toz şeklinde borik asit ( yada boraks ) ince bir tabaka halinde uygulanırsa, ayak ve ayakkabı kokuları bir nebze yok olmaktadır.

Miktarları eşit oranda arttırarak banyo sonrasında veya yüzme havuzu ardından antiseptik durulama suyu olarak kullanılabilir.

Borik Asit Kullanım Alanları Nelerdir?

Boraksın sulu çözeltileri gargaralarda, göz damlalarında, çeşitli kozmetik ürünlerde, cilt losyonlarında kullanılmaktadır. Yine bir çok böcek öldürücü ilaçlar ile ahşap koruyucuların içerisinde bulunur. Bazı kremler, şampuanlar ve sabunlar içerisine ilave edilmiştir.

Not: Borik asit, aynı zamanda tutkal gibi malzemelerle karıştırıldığı zaman non-newtonian sıvı olarak bilinen ve çok değişik özellikleri olan malzeme  elde edilmektedir. Boraks ile elde edilen bu sıvı malzeme dışarıdan aldığı fiziksel bir şiddetle aniden katılaşma özelliği göstermektedir. Örnek olarak bu tür bir sıvı ile kaplanmış bir yumurta şiddete maruz kalsa yumurta kırılmayacaktır.  Non-newtonian sıvıların bu özelliği nedeniyle; bu tür sıvılar darbe emici olarak kullanılmaktadır.

Sağlıcakla Kalınız…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. Abdullah dedi ki:

  Küçük dal fideler için kullanabilirmiyim

  1. Abdullah dedi ki:

   Borikasiti

 2. İbrahim dedi ki:

  Borik asiti en kolay hangi kimyevi madde eritir

 3. Merve dedi ki:

  Boraksın kokusu var mi

 4. Cüneyt ITIR dedi ki:

  Ahşabın ateşe karşı korumak için hangisini nasıl uygulamamız gerekir. Bilgi verirseniz çok sevinirim.. Saygılarımla

 5. mehtap dedi ki:

  pekı hamam boceklerını hemen oldururmu bu bırok asıt patatesle karısım saglayınca evımde cok var ve cok cagresızım lutfen yardım edın

  1. Sedat unkaya dedi ki:

   Evet çok etkili bir madde ben kullanıyorum.eczanelerde yuz gram paketler halinde satılıyor,uc dört adet orta boy patetesi başlayın iki paket borik asidi karıştırın hamur yapin misket şeklinde yapin gerekli yerlere koyun.

 6. Ayşe dedi ki:

  Meyve ağaçlarındaki meyve sineklerin ve topraktaki pupa ve yumurtalarını öldürmek için sulama suyuna seyrelterek karıştırabilir miyim?bir zararı var mı?bilgilendirir deniz sevinirim.meyveler kiraz vişne armut şeftali.

  1. organik_uzmani dedi ki:

   Borik asit bitkilere herhangi bir zarar vermez. Borik asit çok zayıf bir asittir ve suda çözünme hızı azdır. Ancak bazı böcek türlerinde öldürücü etki gösterir. Bitkiler için bir zararı olacağını söylemek zor. Ayrıca, ısırgan yaprağı suyu da yaprak bitleri ve zararlılarını yok etmek için denenebilecek doğal yöntemlerdir.

 7. laila dedi ki:

  tesekkurler guzel bilgiler

  1. Zeyneo dedi ki:

   Çocukken göz kapaklarımda sık sık arpacım çıkardı. Kirpik kökü iltihabı veya B vitamini eksikliğinden olduğunu söylerdi annem. Eczanede hazırlanmış bitik asitli su ile göz banyosu için yapılmiş fincan gibi bir şeyin içinde yıkardık.

 8. Anonim dedi ki:

  Karbon at da ayak kokusu nasıl çok iyi gelmektedir .. ayakkabinizin içine akşamdan bir miktar seçerseniz sonuçu göreceksinz….

 9. Nuray Öztürk dedi ki:

  Güzel bilgiler için
  yürekten çok sağolun…..diyorumm

 10. Anonim dedi ki:

  Güzel bilgiler için
  yürekten çok sağolun…..diyorumm

 11. anonim dedi ki:

  yıllardır uğraştığım seboreik dermatit sorununu tedavi edebilen yegane şeydir. uzun yıllardır çeşitli doktorlrın verdiği ilaç, şampuan vb. ayrıca iyi geldiği söylenen tüm doğal tedavi ve ilaçları deneyip bir sürü para döktükten ve çaresiz kaldıktan sonra tesadüfen denk geldiğim tedavi yöntemidir borik asit. sabah akşam toz borik asiti bir bardak sıcak suda (1 çay kaşığı kadar) eritip bu su ile sorunlu bölgeyi silip, haftada bir kere vazelin ile karıştırdığım toz borik asiti sorunlu bölgelere sürüyorum. mucize gibi birşey…

  1. organik_uzmani dedi ki:

   çok ilginç, çok teşekkür ederiz tecrübenizi paylaştığınız için…

  2. Vatan dedi ki:

   Mayasir icinde iyi gelirmi kazinti yanma

  3. Suzan dedi ki:

   MERHABA BENİMDE SAÇLARIM EGZAMA VAR YILLARDIR MUZDARİBİM BORİK ASİT BU SORUNUMA İYİ GELİR Mİ BİLGİLENDİRİR MİSİNİZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

   1. organik_uzmani dedi ki:

    Lütfen bir hekime başvurun, saç derisi hassas bir bölgedir, internet üzerinden yayınlanan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.

 12. saadet onur dedi ki:

  Bitleri yok eder mi

 13. saadet onur dedi ki:

  Bitileri yok eder mi

 14. saadet onur dedi ki:

  Birileri yok eder mi

 15. saadet onur dedi ki:

  Bitler için kullanılırsa yarar lı olur mu?

 16. Nagihan dedi ki:

  Eczanede hazırlattığım borik asit solisyonu ile ağızımı çalkalasam bişey olur mu

 17. Anonim dedi ki:

  yaraları iyileştiriyor.

 18. Talassa dedi ki:

  Yillarca ayak kokusundn muzdariptim oyle ki ayaklarim ayakkabinin icindeyken bile kokuyu alabiliyordum.sonra uye oldugum bir grupta borikasitin ayak kokusunu yok ettigini okumustum.eczaneden alirken eczaci sakin yapmayin bunu bocek ilaci olarak kullanirlar diye beni uyarmisti ama benim kaybecek bir seyim kalmamisti.yalnizcs bir hafta ayaklarimi borik asitli suyun icinde bekleterek ve ayakkabilarimin icine dokerek kurtuldum o kokudan.hala tesekkur ederim o grupta bunu paylasan kisiye ve eczaciyi dinlemedigim icin kendine

  1. Onur dedi ki:

   Ayak ve ayakkabı için nasıl kullandığınız ı detaylı anlatırmısınız botun içine tozu direk dökmekmi gerekiyo yada başka birşey mi yapmak lazım

 19. Leyla dedi ki:

  Evet bencede cok faydali ve yararli bir bilgi vermişsiniz tesekkurler

 20. Sevgi dedi ki:

  Teşekkür ederiz ve gerçekten yazdıklarınız dan en az ikitanesi bende ve bir çoğu da çevrem ‘de mevcut hemen alıcam ürünü …
  Tekrar teşekkür ederim..
  Başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamı dileyiğle…

 21. neBhat102 dedi ki:

  Guzel bilgiler veriyorsunuz
  Teşekkürler

 22. neBhat102 dedi ki:

  Güzel bilgiler veriyorsunuz Teşekkürler

 23. neBhat102 dedi ki:

  Merhaba b
  güzel bilgiler veriyorsunuz Teşekkürler

BİR YORUM YAZ