Boza Nasıl Yapılır-Boza Tarifi

2

Evde Boza Yapımı-Boza Nasıl Yapılır?

Boza eski bir Türk içeceği olup, genelde kışın tüketime uygun olan, raf ömrü kısa olan bir üründür. Kışın tüketilmesinin nedeni, soğukta mayalanmanın düşük seviyede olmasından dolayıdır. Evde boza yapımı mümkündür. Boza; pirinç, buğday( bulgur), darı, yulaf, çavdar gibi tahıllardan yapılabilmektedir. Ülkemizde hazır sektörde darı irmiğinden yapılmaktadır. Vereceğimiz boza tarifi bulgur ile yapılmaktadır. Kalın cins yada pilavlık bulgur kullanımı uygun olacaktır. Boza yapımı için bir diğer önemli nokta, kullanılacak kapların mutlaka sıcak sudan geçirilmiş olması başka bakteri kültürlerinin oluşmasını engelleyecektir. Gelelim Boza tarifi‘ne

Boza Tarifi için Malzemeler

Boza Yapımı Birinci aşama için Malzemeler

3,5 su bardağı pilavlık bulgur ( siyez bulguru ile denenebilir )
Yarım su bardağı buğday veya pirinç
Su ( Boza yapımı sırasında su çektikçe eklenir, ortalama 3 Litre su )
2-3 yemek kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı kuru maya

Boza Yapımı İkinci Aşama için Malzemeler
1,5 su bardağı şeker
Toz tarçın
Leblebi

Evde Boza Yapılışı

3,5 su bardağı bulgur ve Yarım su bardağı buğday ( yada pirinç) iyice yıkanır. Tercihen 2-3 saat su içinde bekletilir. Ama bekletmek istemiyorsanız hemen haşlama safhasına geçebilirsiniz. Karışım iyice yumuşayıncaya kadar haşlanır. Eksildikçe su ilave edilebilir. Haşlama işleminden sonra bulamaç haline gelen karışım çok bekletilmeden bir kevgirden veya ince süzgeçten geçirilir, iyice ovalanarak özün çıkması sağlanır, kalan posa atılabilir. Karışım, ağzı açık bir şekilde 2 saat kadar karanlık bir yerde dinlendirilir.

Maya ve şeker bir miktar suda iyice karıştırılıp karışım ( lapa ) içerisine eklenir ve biraz karıştırılarak kapağın ağzı kapatılır. Serin( Soğuk ) ve karanlık bir yerde tam bir gün bekletilmelidir. Eğer oda koşullarında veya daha sıcak bir ortamda mayalanacaksa bu süre 12-15 saate kadar kısalabilir. Kışın bu iş için buzdolabı veya balkon kullanılabilir. Buzdolabında 4-5 derecede tam bir gün bekletilebilir. Bekleme esnasında ara ara karıştırılması gerekir.

Bekleme süresi bittikten sonra ikinci aşamaya geçiyoruz. İkinci aşamada 1,5 su bardağı şeker eklenir ve iyice karıştırılır bu esnada tadına bakılabilir. Şeker oranı az geldi ise bir miktar daha eklenip karıştırılabilir. Eğer çok katı ise bir miktar su ekleyip iyice karıştırılmalıdır. Ancak bu pek tavsiye edilmez. Buzdolabında saklanmalıdır ve en fazla 2-3 gün içerisinde tüketilmelidir. Üzerine toz tarçın ve leblebi eklenerek servis edilebilir.

Evde boza yapmak biraz tecrübe isteyen bir konu olabilir, yukarıdaki oranlar her zaman tutmayabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Sağlıcakla Kalınız..

2 YORUMLAR

  1. Benim merak ettiğim birşey var. Kuru maya (Saccharomyces cerevisiae) ile yaptığınız sonradan pişirilmeyen, filtrelenmeyen veya pastörize edilmeyen ürünleri (boza, bira vb.) tükettikten sonra ağzında yara (pamukçuk) çıkan veya vajinal enfeksiyon geçiren oldu mu? Olduysa bu kişiler yaşlı mı ya da bu kişilerin bağışıklık sistemi baskılayan hastalıkları var mı? Ya da stresli bir dönemdeler mi?

  2. Boza yapımı zor bir iş, uğraşmak istemeyenler hazır alabilir hobisi olanlar kendisi yapabiliyor ben kaç defa denedim son denememde Harika bir lezzet elde ettim, tadı elma püresi gibi oldu!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here