Brokoli Faydaları Nelerdir?

1

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

* Havuçtan daha fazla A vitamini ( Beta karoten içerir )
* Brokoli hücre yapısını koruyarak kansere karşı üstün koruma sağlayan besinler arasındadır
* Turpgiller ( lahanagiller ) familyasından olan bu bitki özellikle mide ve bağırsak kanserine karşı koruma sağlar
* Hücre yaşlanmasını azaltıyor, iltihaplanmanın önüne geçiyor, ve güçlü antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini destekliyor.
* Pişirildiğinde içeriği suya geçtiği için suyunun ziyan edilmemesi öneriliyor. Ya da püre haline getirilip 20 dakika bekletildikten sonra çiğ olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor.
* Kalorisi çok düşük ( 100 gram 26 kalori ) olduğundan tam bir diyet besini.
* 100 gram çiğ brokoli günlük C ve K vitaminleri ihtiyacının tamamından fazlasını karşılayabilir.
* İçerisinde yoğun şekilde bulunan K ve A vitaminlerinin, D vitamininin vücutta depolanabilmesinde önemli görevleri vardır.
* Lahanagiller ailesine mensup diğer bitkilerde olduğu gibi, et pişirme esnasında özellikle ızgara yemeklerinde brokoli salatası tüketmek etin ve pişme esnasında oluşan zararlı etkilerin yok edilmesinde önemlidir.
* Fitobesinler açısında zengin tüm sebzeler gibi, brokoli de cilt, kalp, damar, sinir sağlığı için önemli besinler arasındadır. Kan basıncı ve kemik sağlığının korunması, göz sağlığı, kansızlık gibi pek çok durum için önleyici ve destekleyici bir gıdadır.
* Dileyenler, brokolinin suyunu sıkarak içebilir bu şekilde daha fazla fayda görmek mümkündür. ( Günde 50 gramdan fazla tüketilmesi çeşitli sorunlar oluşturabilir )

İbrahim Saraçoğlu Brokoli Kürü

Kadınlarda görülen fibrokistlere ve oluşan ağrılara karşı 21 gün brokoli kürü önerilmektedir.
Ağzı kenarlarında oluşan uçuklar içinde brokoli kürü önerilmektedir.
Helicobakteri Pylori bakterisine karşı oldukça etkili bir kürdür.
Erkeklerde iyi huylu prostat büyümesine karşı yine 21 günlük bu kür tavsiye edilmektedir.
Erkeklerde prostatit şikayetlerinde mükemmel bir kür olduğu söylenmektedir.

( Bu kür beslenme desteği olup, doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir. )

Brokoli Nasıl Yenmeli?

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz gibi, mümkünse püre halinde çiğ tüketilmesi önerilir. Brokoliyi yemeden önce temizlemek için sirkeli-tuzlu suda 15 dakika bekletip o şekilde tüketilmesi tavsiye ediliyor. Gözenekli yapısı, içerisine böcek veya kirleticilerin girmesini kolaylaştırıyor. Eğer pişirilip yenecekse, en fazla 5 dakika buharda pişirilmesi veya kaynar su içinde 5 dakika kaynatılması öneriliyor. Çorbalara ve yemeklere eklenecekse, besin değerini koruması için en son brokolinin pişmeye yakın ilave edilmesi öneriliyor.

Brokolinin Zararı Var mı?

Bilinen ciddi bir yan etkisi yok ancak her besinde olduğu gibi aşırıya kaçmamakta fayda var. İyot Emilimini azaltabileceğinden iyot eksikliği olan kişilerin dikkatli davranmasında fayda vardır.

Sağlıcakla Kalınız…..

1 YORUM

  1. Brokoli suyun faydalar?ndan maksimum derecede faydalanmak icin evde haz?rlaman?z? oneririz. Brokoli suyunu brokolileri presleyerek elde edebilirsiniz. Presleyerek elde ettigini suyu zuzerek tuketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here