Buğday Çimi Suyu Hakkında Bilgi

1

Buğday Çimi Suyu Nasıl Yapılır? Buğday Çimi Faydaları

Buğday çimi suyunu 1930’larda sağlık amaçlı kullanmaya başlayan ilk kişi Kimyager Charles Schnabel (1895-1974)’dir.  Laboratuarda yaptığı hayvan deneylerinde buğday çiminin vücut direncini arttırdığını tespit etmiştir. ” Daha sonra 1940’larda buğday çimi üzerinde çalışma yapan diğer bir kişi Ann Wigmore’dur.

Buğday Çimi Faydaları

•1 bardak buğday çimi suyu 1,5 kilo yeşil yapraklı sebzenin içerdiği besin öğelerini içermektedir.
•% 70’i yapraklara yeşil rengini veren klorofilden oluşmuştur. İnsan kanına benzeyen bir takım özellikleri vardır. Bitkilerin kanı olarak nitelendirilebilir. Karaciğeri ve kanı temizlediği bilinen özellikleri arasındadır.
Buğday Çimi içerisinde; A,B, C ve E vitaminleri bulunur. Özellikle B17 adlı vitamin ( “amigdalin” veya “laetrile” ) kanser hücrelerine karşı etkin savaşmaktadır.
•Topraktan bitkiye geçebilen 102 elementten 92’sine sahiptir.
•Demir,Kalsiyum, fosfor ve magnezyum mineralleri açısından zengindir.
•Gaz, şişkinlik gibi sorunlara karşı rahatlama sağlar ve sindirime yardımcı olur. Ayrıca kan şekerini dengeler
•Enerji verir, yorgunluğa iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
•Vücutta bulunan toksik maddeleri zararsız hale getirir ve alkalize eder, kanın PH seviyesini dengeler. Zengin bir antioksidan kaynağıdır.
•Kanın oksijen taşıma kapasitesini artırır.
•Kırımızı kan hücreleri ( eritrosit ) sayısını artırır.

Buğday çimi suyu vücudumuzda zamanla birikmiş olan zehirli ağır metalleri ( cıva ve aluminyum gibi ) temizlemekte ayrıca elektronik cihazlardan ( TV, PC, Telefon gibi ) vücudumuza giren radyasyonun etkilerini azaltmaktadır.  Kolon sistemini temizlemek için iyi bir detox (arınma) yardımcısıdır.

Kanser hastalarına uygulanan buğday çimi suyu tedavisinde, bir hafta içinde bu hastaların kanlarında bulunan trombosit sayısı 2 katından daha fazla artmıştır. ( Bkzn: Dr. Leonard Smith )

Ayrıca yüksek orandaki alfa-karoten, beta-karoten ( A vitamini öncüsü ), ksantofil ve zeaksantinden gibi maddeler içermektedir. Bu maddelerin kanser ve kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Aynı zamanda B, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Buğday çimi suyu, pek çok ülkede bazı tedavilerde ilaçlara alternatif olarak kullanılmakta, yapılan deneyler bu uygulamayı doğrulamaktadır.

Taze sıkılmış buğday çimi bir nevi doğal bir enerji içeceğidir. Aynı zamanda enerji içeceklerinin taşıdığı riski hiç bir şekilde taşımamaktadır.  İçerisinde bulunan enzimler, proteinler, fitokimyasallar, klorofil, yağ asitleri karotenler,  demir, selenyum, çinko, magnezyum gibi mineraller vücuda müthiş bir zindelik vermektedir.

Not: Bu kadar zengin bir içeriği olmasından dolayı, Buğday çimi suyu akşamları tüketilmemelidir.

Buğday Çimi suyunun bir diğer özelliği kuvvetli bir anti-aging olmasıdır. Düzenli kullanımında, cildin eski parlaklığına kavuştuğu, dolgunlaştığı, saçlardaki beyazların ise zamanla kaybolduğu görülecektir.

Buğday Çimi Suyu nasıl yapılır?

Buğday tohumları bir gece boyunca 8-12 saat kadar suda bekletilir. Daha sonra tohumlar, çimlendirmek amacıyla üzeri delikli  kapağı bulunan bir kavanozun içerisine alınır. Burada 16-24 saat bekletilir. Bekletilme sırasında, tohum günde 3 defa ısıtılır ve durulanır.

Bu işlemlerin ardından, çok küçük kuyruk biçiminde bir filizlenme görüldüğünde tohumlar bir tepsi üstündeki toprağa sıkı sıkı olacak şekilde ekilir. Daha sonra tepsi birazcık sulanır ve tohumlar toprak ile örtülerek 3 gün bekletilir. Bu 3 gün boyunca toprak sulanır ve akşamları ise sprey ile çok az nemlendirilir.

4. günden itibaren günde bir kere olmak üzere sulanır. Ayrıca önemli bir nokta, çim tepsisi gölgede tutulmalıdır ve direk güneş ışığına temas ettirilmemelidir. Küf ve çürüme problemlerini önlemek için bir hava akımı ( vantilatör, rüzgar gibi ) 21-26 derece arasında ayarlanır. Toplamda 7-12 gün arasında çimler hazır hale gelebilir. ( Çimeni kesmek için çimen kenarlarından ikinci bir uzantının çıkmış olduğunu görmek gerekir, süre buna göre ayarlanır ). Hasat edilen çimen bir hafta kadar buzdolabında saklanabilir.

Buğday Çimi Suyu ne kadar tüketilmeli?

Tercihen; sabah ve öğleden sonraları olmak üzere günde toplam 2 çay bardağını aşmayacak şekilde tüketilmelidir. Ağır içerikli bir içecek olduğundan vücut fazla miktarda buğday çimi suyu absorbe etmekte zorlanabilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here