Bulgur Pilavı Tarifi-3 Çeşit Bulgur Pilavı Yapımı

0

Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır? (Şehriyeli, Salçalı, Sebzeli)- Bulgur Pilavının Kalorisi Nedir?

Yüzlerce yıllık geleneksel yemeklerimizden biri olan bulgur pilavı severek tüketilen bir besin. Genelde ekmeksiz tüketilen bu besin, beyaz pirinç ile yapılan pirinç pilavından daha sağlıklı ve daha besleyicidir. Ekmeksiz olarak tüketilen bu pilav ayrıca ekmek yerine diğer yemeklerle de tüketilebilir. Soğuk yada sıcak yenebilir. Ancak geleneksel olarak sıcak yenmektedir. İçerisine kavurma yada tavuk eti eklenerek pişirilebilir. Yanında soğan, yeşillikler, hoşaf yada yoğurt ile servis edilir. 100 gram sade bulgur pilavı 114 kaloridir. Bir büyük porsiyonu ise yaklaşık 250 kaloridir. Şehriyeli, salçalı veya sebzeli tarifleri bulunur.

Şehriyeli Bulgur Pilavı Tarifi

Şehriyeli pilav tarifi için arpa şehriyesi veya tel şehriye kullanılabilir.

Bulgur Pilavı Tarifi için Malzemeler:

1 su bardağı pilavlık bulgur veya köy bulguru
1 çay bardağı tel şehriye ( Arpa şehriyesi kullanılacaksa 2 yemek kaşığı arpa şehriyesi)
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Bir fiske tuz
Sıcak su

Bulgur Pilavının Yapılışı

Bir tencere içerisine tereyağı ve sıvı yağ eklenir. İçerisine şehriyeler atılır ve şehriyelerin rengi değişene kadar kavrulur. Tencerenin içerisine bulgurlar eklenir ve 1 dakika kadar orta ateşte hafif kavrulur. Tencerenin içinde bulunan malzemenin üzerini 1-2 parmak geçecek kadar su eklenir ve tencere kapağı kapatılır ve kısık ateşle alınır. Suyunu iyice çektikten sonra pilavın yüzeyi göz göz çukur olacaktır. Bu aşamadan sonra ocak kapatılır ve pilav dinlendirilmeye alınır. Eğer pilav lapa gibi olduysa pilav içerisine fazla nemi çekmesi için bayat ekmek konur. Eğer su miktarı az kaldıysa pişme esnasında pilav üzerine damla damla ve yavaş yavaş kaynar su ilavesi yapılır.

Salçalı Bulgur Pilavı ve Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi

Salçalı bulgur pilavı tarifi için yukarıdaki tarifte şehriye yerine salça kullanılır. Yukarıdaki miktar için yarım yemek kaşığı ile 1 yemek kaşığı arasında salça tencere içinde yağ ile birlikte kavrulur ve yukarıdaki işlem aynen devam ettirilir. Sebzeli bulgur pilavı yapmak için yine şehriye yerine kavurma aşamasında bir adet biber doğranmış yeşil biber yağda kavrulur 1-2 dakika sonra üzerine 1 adet doğranmış orta boy soğan eklenir. Daha sonra üzerine yarım yemek kaşığı salça eklenir ve 2-3 dakika kavrulur en son 2 adet soyulmuş ve doğranmış domates eklenir. Karışım melemen kıvamında pişene kadar kısık ateşte pişirilir. En son 1 su bardağı ve bulgur ve 1.5 su bardağı kaynar su eklenir. Tencerenin kapağı kapatılarak kısık ateşte pilavın üzeri göz göz oluncaya kadar pişirilir.

Afiyet Olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here